علت «آبسه دندان» و روش های درمان خانگی آبسه دندان
علت «آبسه دندان» و روش های درمان خانگی آبسه دندان
روش های تشخیص آبسه دندان و علائم و نشانه های آبسه به همراه روش های درمان آبسه دندان را در نمکستان بخوانید.

نمکستان : اکثریت قریب به اتفاق لثه ها یا بیماری های پریودنتال بی درد هستند و بندرت نیاز به توجه فوری دندانپزشکی دارند. آبسه لثه یک استثناء متداول است. این عارضه حاد با درد همراه است و نیاز به مراجعه به دندانپزشک جهت تشخیص مناسب و ارائه نوعی از درمان آبسه لثه دارد که باعث برطرف شدن درد شما می شود. علائم و نشانه های دیگر آبسه لثه شامل تورم، قرمزی، خونریزی و درد هنگام جویدن است.

آبسه لثه :

نوع اول به نام آبسه لثه گفته می شود زیرا در ناحیه لثه نزدیک به گردن به وجود می آید. این آبسه اغلب توسط باکتری هایی که از اضافه ی غذا در لای دندان به وجود می آیند تولید می شود.

آبسه پریودنتال :

شکل دوم و پیشرفته تر آبسه لثه، آبسه پریودنتال است. این آبسه مربوط به دندان است. با این حال، مانند آبسه لثه، ممکن است در اثر غذا یا شیء خارجی که در بین و اطراف دندان قرار دارد ایجاد شود. علت اصلی این عارضه ممکن است ناشی از حفره عمیق، بیماری پریودنتال (لثه)، دندان ترک خورده، تروما یا حتی گاهی اوقات ناشی از اقدامات دندانپزشکی که اخیرا انجام داده ایید مانند کشیدن دندان و کاشت آن باشد.

بیشتر عفونت ها به دلیل بهداشت ضعیف دندان ایجاد شده و می تواند ناشی از عدم مراقبت صحیح و به موقع دندانپزشکی باشد. آنها همچنین با بزرگتر شدن و شروع به نشت و شکست، می توانند از رویه های دندانپزشکی که قبلاً انجام داده بودند، رخ دهند. افرادی که دارای بیماری های خاص مانند اختلالات خود ایمنی یا شرایطی هستند که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند (دیابت، مراقبت از سرطان بعد از اشعه یا شیمی درمانی یا افرادی که تحت درمان سرکوب کننده سیستم ایمنی قرار دارند) مستعد ابتلا به آبسه دندان هستند.

در صورت وجود آبسه، باکتری های موجود در دندان می توانند به لثه، گونه، گلو، بافت های زیر زبان یا حتی به فک یا استخوان های صورت گسترش پیدا کنند. آبسه دندان هنگام ملتهب شدن بافت یا به دلیل فشار داخل آبسه می تواند بسیار دردناک شود. لثه یا آبسه لثه نتیجه عفونت یا آسیب به سطح بافت لثه است.

آبسه های پریودنتال نتیجه عفونتی است که عمیق تر به قسمت لثه (در سطوح بیرونی دندان) منتقل شده است و آبسه پریاپیکال به دندان با عفونت پالپ دندانی (شروع از داخل دندان) اطلاق می شود. چرک اغلب در محل عفونت جمع می شود زیرا سیستم ایمنی بدن سعی دارد از انتشار عفونت جلوگیری کند. درد ممکن است همیشه وجود نداشته باشد. این وضعیت اغلب به تدریج دردناک تر خواهد شد تا زمانی که آبسه به خودی خود پاره و تخلیه شود یا به صورت جراحی تخلیه صورت بگیرد. در موارد شدید، آبسه دندان اگر در مغز پخش شود، می تواند منجر به بیماری سپتی سمی (عفونت جریان خون) شود، یا اگر تورم مانع راه هوایی شود و تنفس را به خطر بیاندازد. آبسه های دندانی همچنین می توانند یکی از علائم تهوع، استفراغ، تب و لرز و عرق کردن را به طور کلی نشان دهند.

علت «آبسه دندان» و روش های درمان خانگی آبسه دندان

علائم و نشانه های آبسه دندان چیست؟

علائم آبسه دندان معمولاً شامل موارد زیر می شود:

 • درد
 • ورم
 • قرمزی دهان و صورت.

اغلب یک یا چند دندان در برابر فشار بسیار حساس هستند. با داشتن یک عفونت پیشرفته، می توان عوارض دیگری از قبیل موارد زیر را تجربه نمود:

 • تهوع
 • استفراغ
 • تب
 • تب و لرز
 • مشکل در بلع ، باز کردن دهان یا تنفس.
همچنین بخوانید:  تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان ، کدامیک بهتر است؟

اگر باین عارضه در طولانی مدت درمان نشود ، عفونت می تواند از طریق استخوان گسترش یابد و به دندان های مجاور آسیب برساند، که این امر به درمان اضافی نیاز دارد. علائمی که اغلب در ارتباط با آبسه دندان مشاهده می شود، ممکن است شامل شود:

 • حفره های عمیق
 • التهاب لثه
 • تورم دهان و صورت
 • درد در هنگام لمس
 • چرک

اگر آبسه به ناحیه ای پخش شده باشد، معمولاً در هنگام لمس ناحیه آلوده درد شدیدی ایجاد می شود. آبسه های دندان ممکن است از خفیف تا شدید باشد. آن ها ممکن است بدون علائم یا با علائم شدید همراه باشند. بسته به تعدادی از عوامل، آبسه ممکن است از مزمن تا حاد، و پایدار با سرعت پخش سریع باشد. در بعضی موارد عفونت می تواند از طریق دندان و استخوان از طریق جریان خون به نواحی دیگر بدن منتقل شود، جایی که می تواند به اندام ها آسیب برساند و حتی برای زندگی تهدید کننده باشد.

علت آبسه دندان چیست؟

چه عواملی باعث ایجاد آبسه دندان می شود؟

علت این عفونت ها رشد مستقیم باکتری ها از داخل خمیرهای یک دندان (آندودنتیک) یا روی سطوح ریشه عمیق یک دندان (پریودنتال) به بافت نرم و استخوان های صورت و گردن است.

راه های تشخیص آبسه :

پزشک یا دندانپزشک می تواند با اولین معاینه مشخص کند که آبسه قابل تخلیه وجود دارد یا خیر. ولی در مواردی که آبسه های کوچک در عمیق ترین قسمت دندان قرار داشته باشند و با معاینه ی ساده قابل تشخیص نباشند دندان پزشک از اشعه ایکس برای تشخیص استفاده می کند.

درمان آبسه :

برای وجود آبسه حاد دندان که باعث درد یا تورم قابل توجهی می شود، پزشک ممکن است آبسه را تخلیه کند و یا درمان با آنتی بیوتیک را درمانی امتحان کند. آبسه هایی که به شدت خطرناک هستند، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. داروهای ضد درد معمولاً تا زمان کنترل علائم تجویز می شوند.

این اقدامات اولیه اغلب برای تسکین موقتی علائم و نشانه های آبسه حاد ضروری است. اما، برای جلوگیری از عود ، درمان بیشتر جهت از بین بردن منبع اولیه عفونت ضروری است. محل این منبع اولیه گزینه های درمانی قطعی را تعیین می کند، که ممکن است شامل درمان ریشه، درمان پریودنتال یا کشیدن دندان باشد. هیچ داروی خانگی برای آبسه دندان وجود ندارد، اما می توان علائم ناراحتی و تورم را مدیریت کرد. افرادی که دندان درد دارند می توانند برای تسکین درد و التهاب، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve) مصرف کنند.

به عنوان جایگزینی برای یا علاوه بر NSAID ها، استامینوفن (تایلنول) نیز ممکن است مصرف شود. این داروها ممکن است به درد کمک کنند اما عفونت را درمان نمی کنند. اگر آبسه به خودی خود پاره شود، آبکشی آب گرم به پاکسازی دهان کمک کننده می باشند. تورم عفونی همراه با آبسه دندان متفاوت از تورم التهابی است و استفاده از بستنی یا بستنی در آن منطقه توصیه نمی شود.