با آلرژی های غذایی چه کار کنیم و راه درمان فوری آن چیست؟
با آلرژی های غذایی چه کار کنیم و راه درمان فوری آن چیست؟

درمان آلرژی غذایی + درمان حساسیت غذایی نمکستان : حتما اکثر شما درباره آلرژی های غذایی شنیده ایید. مثلا شخص بعد از خوردن توت فرنگی، بادام زمینی یا بادمجان حالت شدید یا حتی حالت های بسیار خطرناک از آلرژی بروز می دهد. مسلما شخص باید از آن مواد دوری کند و به هیچ وجه در […]

درمان آلرژی غذایی + درمان حساسیت غذایی

درمان آلرژی غذایی + درمان حساسیت غذایی

نمکستان : حتما اکثر شما درباره آلرژی های غذایی شنیده ایید. مثلا شخص بعد از خوردن توت فرنگی، بادام زمینی یا بادمجان حالت شدید یا حتی حالت های بسیار خطرناک از آلرژی بروز می دهد. مسلما شخص باید از آن مواد دوری کند و به هیچ وجه در معرض آن مواد قرار نگیرد. ولی چیزی که شاید خیلی ها در مورد آن نشنیده باشند آلرژی های غذایی هایی هستند که بعد از ابتلا به آن زمانی که به پزشک رجوع می کنیم، با تستی که پزشک روی پوست انجام می دهد خود را نشان نمی دهد.

علاوه بر آلرژی های غذایی که فوری خود را نشان می دهند. یک سری آلرژی ها و یا حساسیت های غذایی هستند که مقداری زمان طول می کشد تا خود را نشان دهند. علائم آن ممکن است به شدت علایمی که یک دفعه بروز می کنند نباشد اما به مرور می تواند بدن را دچار بیماری ها و مشکلات فراوان کند.

دلیل بروز آرام این نوع آلرژی ها این است که غذا باید اول مرحله دستگاه گوارش را طی کند بعد که جذب خون شد بدن شروع به واکنش نشان دادن می کند. بروز این واکنش ها به این دلیل است که غذایی که می خوریم اگر به بدن نسازد و غذای درستی نباشد و درست هم هضم نشود، از طریق جذب و از طریق مویرگ های کوچک وارد خون می شوند و گلبول های سفید این غذاهای هضم نشده را به عنوان یک دشمن می شناسند و با آن ها به جنگ می پردازند.

محصول جنگ گلبول های سفید و غذای هضم نشده ، همان آلرژی است، که فرد دچار آن می شود. بادمجان یاز جمله صیفی جات بسیار محبوب است اما خوردن آن برای برخی عاری از عوارض نیست. چیزی که در بادمجان باعث حساسیت زایی می شود ترکیبات موجود در پروتئین های آن است که باعث بروز واکنش های مستقیم بدن می شود.

همچنین بخوانید:  با پنج درد زودگذر و ناگهانی و دلیل بروز آن ها آشنا شوید

بروز علائمی بعد از خوردن بادمجان نشان دهنده آلرژی بدن است مل سوزش گلو و دهان و حتی خارش در این نواحی بدن، ورم دست و پاها و یا صورت مخصوصا ورم لب ها و دهان، حالت تهوع و مشکلاتی مانند اسهال، نفخ و درد شکمی.

اما باید گفت که بروز آلرژی ها شدید نسبت به بادمجان بسیار نادر است. اما در موارد بسیار کمی آنافلاکسی یا واکنش های شدید گزارش شده است. این آلرژی در ابتدا با مشکلات پوستی آغاز شده و علائمی مانند کهیر زدگی را به دنبال دارد و بعد از آن فرد دچار نفس تنگی می شود. در صورت شدید تر بودن علائم ممکن است این حساسیت منجر به مرگ شود. در بیشتر مواقع حساسیت به بادمجان با آنتی هیستامین ها برطرف می شود، اگر با آنتی هیستامین برطرف نشد و برای اولین بار دچار این علائم شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

با آلرژی های غذایی چه کار کنیم و راه درمان فوری آن چیست؟

با آلرژی های غذایی چه کار کنیم و راه درمان فوری آن چیست؟

منبع : نمکستان