آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه مجبوس مرغ
آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه مجبوس مرغ

طرز تهیه مجبوس مرغ بسیار خوشمزه نمکستان : مجبوس یا مکبوس یک غذای عربی و معروف که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. این غذا مخلوطی از پلو با ادویه ها مختلف به همراه مرغ یا گوشت می باشد البته دستور پخت های متفاوتی دارند. مجبوس مرغ اغلب در مهمانی ها و اعیاد تهیه میشود. […]

طرز تهیه مجبوس مرغ بسیار خوشمزه

طرز تهیه مجبوس مرغ

نمکستان : مجبوس یا مکبوس یک غذای عربی و معروف که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. این غذا مخلوطی از پلو با ادویه ها مختلف به همراه مرغ یا گوشت می باشد البته دستور پخت های متفاوتی دارند. مجبوس مرغ اغلب در مهمانی ها و اعیاد تهیه میشود. برای آشنایی با طرز تهیه این خوراک خوشمزه با ما همراه باشید :

مواد اولیه ی مورد نیاز برای تهیه ی مجبوس مرغ :

  مرغ    ۲۵۰ گرم
  برنج دانه بلند    ۳۰۰ گرم
  گوجه    ۱ عدد
  پیاز    ۱.۵ عدد
  هل    ۳ دانه
  میخک    ۳ دانه
  چوب دارچین    دو عدد
  تخم گشنیز و زرد چوبه    ۱.۲ قاشق چای خوری
  فلفل سیاه و زیره    ۱.۲ قاشق چای خوری
  فلفل قرمز تند    ۱.۲ قاشق مربا خوری
  نمک    به مقدار لازم
  روغن    به مقدار لازم

طرز تهیه مجبوس مرغ :

  • ابتدا پیاز­ها را خورد کرده و تفت می­دهیم . قبل از اینکه پیاز­ها طلایی شوند مرغ خام را به آن اضافه میکنیم  .در همین هنگام تخم گشنیز، زرد­چوبه، فلفل های قرمز و سیاه ، زیره و نمک را نیز اضافه میکنیم. پس از کمی تفت دادن آب­ را اضافه کرده و می­گذاریم مرغ مان پخته شود. در این مرحله میخک ، چوب دارچین و هل را به مرغ می­­افزاییم.
  • گوجه­ ی رنده شده را در ظرف دیگر تفت می­دهیم پس از اینکه کمی آب گوجه گرفته شد مرغ آب پز شده را اضافه میکنیم و هنگامی که مرغ رنگ گوجه را به خود گرفت آن را از روی حرارت بر میداریم.
  • برنج خیس داده شده را به آب مرغ اضافه میکنیم تا طعم بهتری پیدا کند ، برنج را هم می­توانید آبکش و هم به صورت کته درست کنید.
  • برای پخت نهایی مقداری از برنج آ‌بکش شده را ته قابلمه  ریخته و مقداری از مرغ را بر روی آن می­ریزم و دوباره لایه دیگری برنج به آن اضافه می­کنیم  این کار را تا تمام شدن مواد ادامه می­دهیم و در آخر آن را بر روی حرارت گذاشته و دم کنیم.
همچنین بخوانید:  آموزش کامل طرز تهیه ساردین های شکم پر

نکات تکمیلی مجبوس مرغ :

  • هل، چوب دارچین و میخک را پس از آبکشی از برنج خرج می­کنیم.
  • برای اینکه مرغ بهتر پخته شود و طعمی بهتر پیدا کند بر روی آن با چاقو شیارهایی ایجاد میکنیم.
  • به جای گوجه می توان از رب گوجه استفاده کرد.
  • با توجه به ذائغه­ ی خود می­توانید از زعفران استفاده کنید.

طرز تهیه مجبوس مرغ

طرز تهیه مجبوس مرغ خانگی

منبع : نمکستان