ظریف از وزارت امور خارجه استعفا داد + تمام واکنش ها و حواشی
ظریف از وزارت امور خارجه استعفا داد + تمام واکنش ها و حواشی

استعفای محمدجواد ظریف از وزارت امور خارجه نمکستان : وزیر امور خارجه استعفا داد. محمدجواد ظریف در یک پست اینستاگرامی با تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)، روز مادر و روز زن نوشت: «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولان محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت […]

استعفای محمدجواد ظریف از وزارت امور خارجه

محمدجواد ظریف

نمکستان : وزیر امور خارجه استعفا داد. محمدجواد ظریف در یک پست اینستاگرامی با تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)، روز مادر و روز زن نوشت: «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولان محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم. شاد و سربلند باشید.»

وزیر امور خارجه

پیامک ظریف پس از استعفا :

به گزارش پایگاه خبری انتخاب، وزیر امور خارجه کشورمان پس از استعفای ناگهانی خود، چند کلمه‌ای به صورت پیامکی درباره این اتفاق سخن گفت. خبرنگار انتخاب بصورت پیامکی صحت و سقم این خبر را از او جویا شد که ظریف در پاسخ این پیامک را ارسال کرد: «بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز، دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.»

به نظر می‌رسد مقصود او از «ملاقات‌های امروز»، دیدار دوشنبه بشار اسد با رهبر انقلاب و رئیس‌جمهوری باشد؛ دیدارهایی که در تصاویر منتشرشده از آنها ظریف به چشم نمی‌خورد.

اصرار ظریف بر استعفای خود :

به گزارش خبرگزاری ایسنا، منابع خبری نزدیک به وزیر امور خارجه، استعفای محمدجواد ظریف را تأیید کردند. این منابع در گفت‌وگو با خبرنگار اظهار کردند که وزیر امور خارجه از سمت خود استعفا داده است و به نظر می‌رسد در تصمیمی که گرفته راسخ است.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ظریف در طول سال‌های ۹۲ تا ۹۷ که مسئولیت وزارت امور خارجه را بر عهده داشته حصول توافق هسته‌ای (برجام) و تلاش برای گسترش تعاملات خارجی ایران با کشورهای مختلف از جمله کشورهای همسایه و اروپا بوده است.

در محافل بین‌المللی از ظریف به عنوان دیپلماتی کارکشته یاد می‌شود چنانکه سخنرانی کوبنده و قاطع او در نشست اخیر اجلاس امنیتی مونیخ مورد توجه بسیاری از صاحب‌نظران و رسانه‌ها قرار گرفت و آنها اذعان کردند که ظریف به صورت قاطع از منافع ملی ایران دفاع کرده است.

پیش‌بینی دستیار ظریف از عاقبت ماجرای استعفا :

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی پیش‌بینی کرد که روحانی با استعفای ظریف موافقت نخواهد کرد. حسین جابری انصاری در صفحه اینستاگرام خود در پاسخ به یکی از کاربران که از او پرسیده بود «آیا رئیس‌جمهوری با استعفای ظریف موافقت خواهد کرد؟»، نوشت: «خیر».

او ساعاتی قبل نیز با انتشار شعری با عنوان «دریغ» از استاد «مظاهر مصفا»، واکنشی تلویحی به استعفای ظریف نشان داد.

واکنش معصومه ابتکار به استعفای ظریف :

معصومه ابتکار با شنیدن خبر استعفای ظریف در توئیتر نوشت: «لحظه لحظه این ماه ها و این هفته ها و این روز ها دکتر ظریف از طرف افراطیون داخلی و خارجی مورد بی رحمانه ترین حملات، تهمتها و تخریبها بود و دوستان همیشه گفتند طاقت بیار رفیق، برای عزت و سربلندی ایران، طاقت بیار….»

شوک استعفای ظریف از سمت وزارت خارجه :

به گزارش روزنامه آرمان، شامگاه دوشنبه انتشار خبری در شبکه‌های اجتماعی به مثابه شوکی بزرگ بود:«ظریف استعفا کرد» استعفای وزیر امور خارجه در شرایطی که کشور دوران مهم و حساسی را طی می‌کند عجیب و غیرقابل باور بود اما این خبر تایید شد.

سیدعباس موسوی، معاون سخنگوی وزارت خارجه درگفت وگو با ایرنا، خبر استعفای ظریف را تایید کرد. ایسنا هم نوشت؛ منابع خبری نزدیک به وزیر امور خارجه، اظهار کردند که ظریف از سمت خود استعفا داده است و به نظر می‌رسد در تصمیمی که گرفته راسخ است. یک منبع آگاه در وزارت خارجه هم گفت که کاسه صبر ظریف لبریز شده است. این منابع درخصوص علل استعفای ظریف توضیحاتی ارائه نکردند.

تا آخرین دقایق دوشنبه شب رئیس جمهور واکنشی درباره استعفای وزیر امور خارجه نداشت و تصور می‌شود دکتر حسن روحانی هم در انتظار تصمیم ظریف نبوده است البته برخی مدعی پذیرش در جریان بودن استعفای ظریف از سوی رئیس جمهور شدند.

درباره دلایل ظریف برای استعفا گمانه‌های زیادی مطرح می‌شود که از جمله آنها می‌توان به بی‌نتیجه ماندن جلسات مجمع درباره FATFو پالرمو اشاره کرد. از سوی دیگر فشارهای داخلی به ظریف و سنگ‌اندازی مخالفان دولت در مسیری که وزیر خارجه برای کشور ترسیم کرده بود هم ناامیدی را به ظریف تزریق کرد. توهین‌های مخالفان دولت و شایعه سازی آنها درباره ظریف به‌ویژه تعاملات بین‌المللی او را هم نباید نادیده گرفت.

واکنش عباس عبدی به استعفای ظریف چنین بود: «اگر استعفای ظریف قطعی باشد کار خوبی کرده، احتمالا با هماهنگی قبلی است»خبر استعفای محمد جواد ظریف به سرعت به خبر فوری رسانه‌های مهم منطقه و جهان تبدیل شده است. در محافل بین‌المللی از ظریف به عنوان دیپلماتی کارکشته یاد می‌شود چنانکه سخنرانی کوبنده و قاطع او در نشست اخیر اجلاس امنیتی مونیخ مورد توجه بسیاری از صاحبنظران و رسانه‌ها قرار گرفت و آنها اذعان کردند که ظریف به صورت قاطع از منافع ملی ایران دفاع کرده است.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ظریف در طول سال‌های ۹۲ تا ۹۷ که مسئولیت وزارت امور خارجه را بر عهده داشته حصول توافق هسته‌ای (برجام) و تلاش برای گسترش تعاملات خارجی ایران با کشورهای مختلف از جمله کشورهای همسایه و اروپا بوده است. استعفای ظریف بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته و بسیاری از آنها این خبر را به عنوان خبری فوری پوشش دادند.

استعفای ظریف در صدر اخبار رسانه‌های خارجی :

به گزارش خبرگزاری ایرنا، استعفای ناگهانی دو شنبه شب «محمد جواد ظریف» از وزارت امور خارجه، به سرعت در صدر اخبار رسانه‌های دنیا قرار گرفت.

خبرگزاری‌های دنیا از جمله رویترز، فرانس‌پرس، آسوشیتدپرس، اسپوتنیک، دویچه وله و تارنمای خبری روزنامه‌هایی مانند نیویورک تایمز، واشنگتن پست و گاردین در خبری فوری، استعفای ظریف را بازتاب دادند.

شبکه‌های تلویزیونی سی‌ان‌ان، یورونیوز، ای‌بی‌سی و ان‌بی‌سی هم از جمله نخستین رسانه‌هایی بودند که این خبر را با عناوینی همچون «کناره گیری معمار برجام» منتشر کردند.

شماری از این شبکه‌ها از جمله الجزیره، اسکای نیوز و فرانس۲۴ با قطع برنامه‌های عادی خود، این رویداد خبری را پوشش ویژه دادند.

«سید عباس موسوی» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگو با ایرنا، اصالت پست اینستاگرام و استعفای وی را مورد تایید قرار داده است.

بازتاب استعفای ظریف در رسانه‌های خاورمیانه :

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در پی انتشار خبر استعفای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خبرگزاری های داخلی، این خبر بسرعت در رسانه های عرب زبان منطقه خاورمیانه بازتاب گسترده ای یافت.

شبکه تلویزیونی الجزیره قطر با پوشش گسترده خبر استعفای وزیر امور خارجه ایران، به نقل از «عبدالقادر فایز» رئیس دفترش در تهران گزارش داد: خبر استعفای ظریف خبری بزرگ و سنگین برای ایران است؛ به طوری که این خبر برای معاونانش در وزارت امور خارجه این کشور نیز غیر منتظره بود.

فایز گزارش داد: در صورت موافقت حسن روحانی با این استعفا، ظریف از وزارت امورخارجه ایران کنار می رود.
وی با بیان این که آن چه تأیید شده، این است که ظریف رسماً استعفا کرده، اما هنوز مشخص نیست که آیا روحانی با این استعفا موافقت خواهد کرد یا خیر؟

فایز در خصوص این که چرا ظریف از انیستاگرام برای استعفایش استفاده کرده، گفت: این موضوع به خاطر آن است که این شبکه اجتماعی در مقایسه با سایر شبکه ها در ایران گستردگی بیشتری دارد.

الجزیره گزارش داد: ظریف، سیاستمدار و یک شخصیت دانشگاهی و از بطن انقلاب و از حامیان گفت وگوهای علنی است که بیش از ۲۵ سال، تجربه حضور در سازمان ملل متحد و نمایندگی ایران را در کارنامه خود دارد.

این شبکه قطری افزود: ظریف از سال ۲۰۱۳ و پس از پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، با وجود آن که مجلس ایران در کنترل اصولگرایان قرار داشت، اما به خاطر فن بیان و تسلط به زبان انگلیسی، به عنوان وزیر امور خارجه ایران انتخاب شد.

ظریف، تیم مذاکره کننده ایران را رهبری کرد و تلاش داشت که از هر گونه رویارویی (با غرب) جلوگیری کند. وی به همراه تیم مذاکره کننده اش توانست به توافق هسته ای با گروه ۵+۱ دست یابد؛ توافقی که آمریکا سال گذشته از آن خارج شد.

** رسانه های لبنانی

شبکه المنار لبنان که در حال پخش اخبار خود بود به صورت خبر فوری و زیرنویس اعلام کرد که بر اساس اعلام خبرگزاری های ایران، ظریف استعفا کرده است.

این شبکه در تارنمای خود نیز همین خبر را به صورت فوری منتشر کرد.

پایگاه خبری لبنان ۲۴ نیز گزارش داد: در یک اقدام ناگهانی، ظریف در پست اینستاگرامی اش از مقامش استعفا کرد.

این پایگاه خبری در ادامه آورده است: رسانه های ایرانی در ارتباط با علل پشت پرده این استعفا به لبنان ۲۴ گفته اند که فشارها علیه وی و دولت روحانی از سوی محافظه کاران و رد تصویب الحاق ایران به ‘ اف ای تی اف ‘ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام از علل عمده این استعفا است.

بر اساس اعلام این پایگاه، ظریف در ماه گذشته موافقت خود را با الحاق ایران به کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) اعلام کرده بود.

در ادامه این خبر به فعالیت های ظریف برای توافق برجام در سال ۲۰۱۵ اشاره شده است .

لبنان ۲۴ همچنین متن استعفانامه اش در اینستاگرام را با پیوست عکسی که وی در صفحه اش استفاده کرده، ترجمه کرده است.

در ادامه این متن ضمن انتشار عکس مورد استفاده ظریف ادامه پیام وی در اینستاگرام شامل ‘از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم. شاد و سربلند باشید ‘ حذف شده است .

تارنمای روزنامه الجمهوریه لبنان نیز با عنوان ‘اعلام استعفای ظریف در اینستاگرام .. و عذرخواهی اش ‘ نوشت : وی از طریق پست اینستاگرام اش، از مقام وزارت خارجه ایران استعفا کرد.

الجمهوریه نوشته است: ظریف از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش خواسته است.

روزنامه النهار لبنان نیز مانند دیگر رسانه های این کشور با اعلام استعفای ظریف نوشت که وی استعفای خود را از طریق صفحه اینستاگرام اعلام کرد و در متن آن نوشت که در صورت کوتاهی در انجام مسئولیت در سال های گذشته، از ایرانیان و مسوولان عذرخواهی می کنم.

** رسانه های سوریه

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) خبر استعفای ظریف را بازتاب داد و گزارش کرد: وزیر امور خارجه ایران از طریق صفحه اینستاگرامی اش استعفا کرد.

** بخش عربی خبرگزاری فرانسه و فرانس ۲۴

بخش عربی شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ با قطع تمامی برنامه های خود، به صورت فوری، خبر استعفای ظریف را پوشش داد.

تلویزیونی فرانس ۲۴ در تارنمای خود با انتشار پیام استعفای ظریف در صفحه اینستاگرام اش گزارش داد: خبر استعفای ظریف درحالی منتشر می شود که وی همچنان به خاطر خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، زیر فشار شدید قرار دارد.

** بخش عربی خبرگزاری آناتولی ترکیه

این خبرگزاری نیز، خبر استعفای ظریف را به عنوان اصلی ترین اخبار صفحه نخست خود کار کرد.

آناتولی با معطوف شدن به گفت و گو اختصاصی «عباس موسوی» معاون سخنگوی وزارت امورخارجه، اعلام کرد که استعفای ظریف تایید شده است.

واکنش پمپئو به استعفای ظریف :

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به خبر استعفای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه استعفای ظریف مشی آمریکا درقبال ایران را تغییر نمی دهد، افزود: ما به استعفای جواد ظریف توجه داریم و نگاه خواهیم کرد که آیا حقیقت دارد.

مایک پمپئو عصر دوشنبه به وقت محلی در یادداشت توئیتری خود مدعی شد: در هر صورت وی و حسن روحانی تنها مردان خط مقدم هستند.

در پی انتشار برخی شایعات در شبکه های اجتماعی و پایگاه های خبری خارجی درباره پذیرش این استعفا توسط حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری بامداد سه شنبه با انتشار توئیتی، خبر منتشر شده مبنی بر پذیرش استعفای ظریف از سوی رئیس جمهوری را قویاً تکذیب کرد.

حضرتی: روحانی با استعفای ظریف موافقت نکند

به گزارش خبرگزاری ایلنا، یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: بسیار جای تاسف دارد که وزیر امور خارجه استعفا داده است از رئیس‌جمهور می‌خواهیم با این استعفاء موافقت نکند.

الیاس حضرتی، درباره استعفاء محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور گفت: بسیار جای تاسف دارد که شخصیت بی‌بدلیلی مانند آقای ظریف از سمت خود کناره‌گیری کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: خبر استعفای ظریف را شنیدیم، شرایط و مشکلاتی باعث شد این مرد صبور استفاده دهد. باید این مشکلات را رفع و آسیب شناسی و رفع کنیم.

حضرتی خاطرنشان کرد: باید در شرایطی که کشور دارد فضا را برای خدمت مردان بزرگی مانند ظریف فراهم سازیم.

وی گفت: از آقای رئیس‌جمهور می‌خواهم که با استعفاء وزیر امور خارجه کشور مخالفت کند و موانع را از سر راه ایشان بردارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره اینکه گفته می‌شود استعفاء وزیر امور خارجه به دلیل سفر بشار اسد به ایران بوده است، بیان کرد: این احتمال وجود دارد که آقای ظریف در جریان سفر اسد به ایران نبوده است.

وی در خصوص بررسی استعفاء ظریف در صحن مجلس گفت: جلسات بودجه درحال برگزاری است اما ما این موضوع را حتما پیگیری می‌کنیم.

واکنش شخصیت‌های سیاسی به استعفای ظریف :

به گزارش خبرگزاری ایرنا، «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به استعفای محمد جواد ظریف در صفحه توئیتری اش نوشت: ننشین برادر، پاشو بایست جواد جان! مردم نگرانند.

** سفیر ایران در دانمارک

«مرتضی مرادیان» سفیر ایران در دانمارک در واکنش به خبر استعفای ظریف گفت: فقط ببینید در خارج از کشور چه کسانی از استعفای ظریف خوشحال هستند، ایشان کسی است که بالاترین مقامات آمریکا، اسرائیل و سعودی به صورت مستقیم به او حمله کرده اند.

همچنین بخوانید:  با عبدالرضا دارنده رندترین کد ملی ایران ۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱ آشنا شوید

وی افزود: او مانعی بزرگ برای آنها بود. کاش قدر سرمایه های خود را می دانستیم. قضاوت تاریخ در مورد فضای سیاسی این روزهای کشور خواندنی خواهد بود.

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

«حشمت الله فلاحت پیشه» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به این که ظریف در گذشته چندین بار استعفا کرده بود، گفت: اینکه این بار آقای ظریف استعفایش را عمومی کرده، بیانگر آن است که می‌خواهد رئیس‌جمهوری با استعفا موافقت کند.

فلاحت‌پیشه تاکید کرد: در شرایط کنونی ظریف بهترین گزینه برای اداره سیاست خارجی کشور است و دلیلی برای استعفای ایشان وجود ندارد. منتها شاید دلایل شخصی داشته باشد و ما امیدواریم، دوباره در خدمت ایشان در عرصه سیاست خارجی باشیم.

وی با بیان اینکه ناهماهنگی بین مجلس و وزارت خارجه و مشخصاً کمیسیون امنیت ملی و آقای ظریف وجود نداشته است، گفت: تمامی برنامه‌های ما کامل و سر وقت در سیاست خارجه دنبال شد و حتی چند ماه اخیر گسترش پیدا کرد. امیدواریم در نهایت موضوع استعفای آقای ظریف حل و فصل شود و ایشان را به عنوان وزیر امور خارجه داشته باشیم.

** مصطفی کواکبیان

«مصطفی کواکبیان» نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون سیاست خارجی در صفحه شخصی اش در توئیتر نوشت: بی شک از استعفای دکتر ظریف در وضعیت کنونی، نه تنها مردم و دولت و نظام نفعی نخواهد برد، بلکه دشمنان سرافرازی ملت ایران، خرسند خواهند شد.

دبیرکل حزب مردم سالاری در ادامه نوشت: نه تنها اکثریت اعضای کمیسیون سیاست خارجی مجلس بلکه اکثریت قاطع نمایندگان از رئیس جمهوری می خواهند، هرگز چنین استعفایی را نپذیرد.

**علیرضا رحیمی

نماینده مردم تهران و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به این استعفا گفت: ظریف دومی ندارد.
رحیمی افزود: جانشین او یا با کرنش مدیریتی خسارت ساز خواهد شد و یا به نام انقلابی گری دستاوردهای زیادی را بر باد خواهد داد. اگر استعفای ظریف جدی و قطعی باشد ثابت می کند خنجر مخالفان داخلی اثرگذار بوده است.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: فردا پیش از جلسه علنی مجلس پشت پرده های استعفا را بحث خواهیم کرد.

** دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت

علیرضا معزی نیز در صفحه توئیتری اش در واکنش به این استعفا نوشت: برای ظریف پایانی نیست آنچنانکه برای هیچ قهرمانی از وطن.

معزی از ظریف به عنوان «اعتبار دیپلماسی ایران» یاد کرد و نوشت: او تا همیشه خواهد ماند.

وی نوشت: پایکوبی ترامپ، بن سلمان، نتانیاهو را دوامی نیست؛ طلوع آفتاب فردا غروب شادی‌شان است و بی‌تردید روحانی اجازه نخواهد داد آنها به استقبال رویاهایشان برای ایران بروند.

**علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت

شکوری راد در واکنش به استعفای ناگهانی محمد جواد ظریف گفت: او یک دیپلمات تمام عیار است، ظرایف سیاست را می شناسد و پیامدهای هر اقدامی را می داند.

دبیرکل حزب اتحاد ملت افزود: او بخوبی می‌دانسته است یا نباید استعفا بدهد یا اگر استعفا داد ناگزیر باید پایش بایستد چرا که می‌فهمد، استعفا پایان‌کارظریف نیست. بازگشت به کار پس از اعلام کناره‌گیری پایان کار اوست.

محمدجواد آذری جهرمی

شبهات شکایت از جهرمی و استعفای ظریف :

به گزارش خبرگزاری ایرنا، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، موافقت نمایندگان مجلس با وزیر پیشنهادی «حسن روحانی» برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اواخر مردادماه پارسال هر چند با تعداد ۱۵۲ رای موافق مقابل ۱۲۰ رای مخالف، هفت رای ممتنع و ۹ رای باطله چندان قاطعانه نبود اما انتخاب یک وزیر دهه شصتی در کابینه دوازدهم نقطه قوتی برای کابینه دوم روحانی محسوب می شد.

رئیس جمهوری چند ماه بعد و در بحبوحه بحث و نظر و گمانه زنی ها در مورد فیلترینگ و بسته شدن پیام رسان های خارجی تلفن همراه اعلام داشت که دست وزیر ارتباطات کابینه روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت اما رخدادهایی که در ادامه به وقوع پیوست تردیدهایی را در این زمینه به وجود آورد.

با وجود انتقاداتی که در زمینه عملکرد وزیر ارتباطات و سرنوشت وعده انتخاباتی روحانی مبنی بر مسدود نشدن فضای مجازی مطرح می شد، برخی بر این باور بودند که محدودیت های تازه در این فضا فراتر از اراده و تصمیم دولت شکل گرفته است.

قرار گرفتن آذری جهری در راس وزارت ارتباطات حاشیه های دیگری نیز داشت که به سوابق وی بازمی گشت. به گفته برخی، مدیریت وی در اداره کل امنیت سیستم‌های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات در وزارت اطلاعات، پیشینه ای پیچیده و امنیتی را برای وی رقم زده و این مغایر با چهره ای است که او به عنوان دولتمردی جوان و پیشرو ارائه می دهد. آذری جهرمی اما بارها در برابر طرح شایعات گوناگون که برخی آن را دارای اهداف تخریبی می خواندند اعلام داشت «هیچگاه شغل بنده بازجویی یا مشاوره فنی آن یا تفتیش منازل نبوده‌است» و گفت آماده است تا به صورت حضوری و مستقیم با مدعیان روبرو شود.

با گذشت کمتر از یک سال از عمر وزارت آذری جهرمی، آنچه بیش از هر چیزی نام وی را بر سر زبان ها انداخت و باعث شد بسیاری از وی به عنوان وزیری جسور در کابینه یاد کنند، افشای لیست ارزبگیران دولتی از وزارت ارتباطات بود.

وی نخستین وزیری بود که برای شفاف سازی در زمینه سرنوشت ارزهای دولتی در تیرماه امسال پیشگام شد و فهرستی از واردکنندگان گوشی های تلفن همراه را منتشر کرد؛ فهرستی که به گفته برخی ناظران شامل اعضای «یک گروه صاحب نفوذ» بود و اقدام وزیر جوان بازخوردهایی مثبت را به همراه داشت.

آذری جهرمی از جمله چهره هایی بوده که به دلیل حضور فعال در فضای مجازی و رویکرد تعاملی با کاربران این فضا مورد توجهی ویژه بوده و بسیاری از اظهارنظرهای وی در زمینه های مختلف مورد استقبال قرار گرفته است.

پس از گفت و شنودهای توئیتری چند هفته پیش وی با مضمون «اعلام خبر خوش» که بعدها مشخص شد قرار بوده به فرجام پرتاب موشک ماهواره بر به فضا اختصاص یابد، نقطه نظر وی درباره برنامه های صدا و سیما نیز بارهای خبرساز شده است.

وی چند روز پیش و پس از پخش برنامه ای در صدا و سیما که مورد انتقاد قرار گرفت و مروج خشونت خوانده شد در نشستی با حضور زنان شاغل در وزارت ارتباطات بیان داشت: قوام و انسجام خانواده ارزشمند است اما حفظ جان هم مهم است، در صدا و سیما یک فرد را می آورند که ۲۷ بار کتک خورده و باز هم زندگی می کند. لازم نیست برای حفظ قوام خانواده تحمل در برابر کتک خوردن زنان را آموزش بدهیم، بلکه باید حمایت های لازم را به همراه آموزش کافی انجام دهیم تا زنان جامعه رشد کنند.

برخی می گویند اظهارنظرهایی از این دست سبب شده تا حساسیت ها روی آذری جهرمی به نسبت بسیاری دیگر از دولتمردان تشدید شود. در این زمینه برخی به انتشار خبر ممنوع التصویری وی در صدا و سیما در اردیبهشت ماه امسال اشاره می کنند که در بسیاری از رسانه ها بازتاب یافت.

به نوشته این رسانه ها پس از اعتراض آذری جهرمی به موضوع صوت و تصویر فراگیر و افشای جزئیاتی از قراردادهای صدا و سیما با پیمانکاران، ابلاغیه ای به معاونت سیاسی و بخش خبر ارسال شده تا پخش اخبار از وزیر ارتباطات و وزارت ارتباطات صرفا با هماهنگی معاونت مربوطه صورت پذیرد.

طرح احتمال انفصال وزیر ارتباطات از خدمات دولتی دو روز پیش باز هم نگاه ها را متوجه آذری جهرمی ساخت. دادستان کل کشور روز یکشنبه (چهارم اسفندماه) در همایش ملی «پلیس، عدالت ترمیمی و پیشگیری از جرم» با اشاره به افزایش ۳۰۰ درصدی کلاهبرداری های رایانه ای و رشد ۱۴۰ درصدی جرایم رایانه ای طی ۱۰ ماه گذشته بیان داشت: یکی از حرف‌ها و گلایه‌های ما به مسوولان فرهنگی و به کسانی که امروز سردمدار مدیریت فضای مجازی هستند همین است که چرا در جامعه اسلامی باید فضای مجازی ما رها باشد تا ما شاهد این همه جرم و این همه گناه در جامعه باشیم. به گفته حجت الاسلام «محمدجعفر منتظری» سخن من خطاب به کسانی است که می‌توانند فضا را از آلودگی‌ها پاک نگه دارند.

پس از بیان این گلایه و انتقادات از سوی دادستان، معاون امور فضای مجازی وی در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها اظهار داشت تذکرات متعددی مبنی بر ضرورت اجرای قوانین و مصوبات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و اجرای دستورات قضایی به وزیر ارتباطات داده‌ شده بود به رغم لازم الاجرا بودن و متاسفانه آقای وزیر به هیچ یک از این تذکرات تمکین نکرده است.

«جواد جاویدنیا» با اشاره به شکایت از آذری جهرمی در دادسرای کارکنان دولت گفت: مردم اهواز از وزیر ارتباطات بابت عدم ایجاد بستر امن و لازم برای فضای مجازی در کشور شکایت کردند، این شکایت هم به دلیل این است که تعدادی از جوانان جذب گروه‌های تکفیری شده و درنهایت حادثه تروریستی رژه نیروهای مسلح رخ داده و عزیزانشان شهید شدند. البته مردم اهواز هم از وزیر ارتباطات و هم مدیران اینستاگرام و تلگرام طرح شکایت کردند.

به گفته وی وزیر ارتباطات دو عنوان شکایت دارد، یکی عدم اجرای قوانین و مقررات دولتی و عدم اجرای دستورات قضایی موضوع ماده ۵۷۶ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی است. دومین عنوان شکایت وزیر ارتباطات هم بسترسازی برای جاسوسی رایانه‌ای دشمنان از اطلاعات کلان مردم(بیگ دیتا) است.

یک روز پس از این اظهارات بود که آذری جهرمی در حاشیه افتتاح چند پروژه در پژوهشگاه فضایی ایران و در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره احتمال انفصال از خدمات دولتی بیان داشت: از ۶ صبح تا ۱۱ شب مشغول کاریم تا در این شرایط دشوار اقتصادی، گرهی از مشکل مردم باز کنیم، به خصوص بحث توسعه زیرساخت های اشتغال در بخش فناوری اطلاعات، بنابراین وقتی برای پرداختن به این حواشی نمانده است.

وی تصریح کرد: پرداختن به حاشیه ‌ها باعث می‌شود از مأموریت خود دور بمانیم و شخصا نمی‌خواهم وارد این مسائل حاشیه‌ ای شوم.

در همین ارتباط رئیس جمهوری نیز در جمع مدیران وزارت کار عنوان داشته مسائل اخیر به این خاطر پیش آمده که وزیر ارتباطات به نفع مردم کار کرده و به دستورات بی ربط بی اعتنا بوده است. به گفته روحانی، وزیر جوان به کار خود را با قدرت به انجام خواهد رساند.

در شرایطی که در دقایق پایانی دوشنبه شب خبر استعفای وزیر امور خارجه نیز به سرعت در رسانه ها انتشار یافت، شبهات گوناگونی در زمینه اعمال فشار بر چهره های شاخص دولت گسترش می یابد بخصوص اینکه آذری جهرمی همچون «محمدجواد ظریف» بارها از سوی ناظران به عنوان یکی از نامزدهای محتمل پس از اتمام دوره ریاست روحانی عنوان شده است.

برخی هم می گویند هدف نهایی رقبای روحانی، فروغلتیدن دولت و اعضای آن در ورطه انفعال و محافظه کاری مفرط است که با اعمال فشار بر همراهان روحانی در کابینه دنبال می شود.

نامه جمعی از نمایندگان برای ابقای ظریف :

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی نجفی خوشرودی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در حاشیه جلسه علنی نوبت صبح امروز (سه‌شنبه، ۷ اسفند) در جمع خبرنگاران از نامه جمعی از نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور، برای حمایت از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه خبر داد.

وی افزود: نمایندگان در این نامه خواهان جلوگیری از استعفای ظریف و ماندن وی در این مسئولیت هستند. این نامه برای این است که آقای ظریف در وزارت خارجه بماند.

همچنین مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، نیز اعلام کرد که ۱۵۰ تن از نمایندگان مجلس نامه حمایت از ظریف را امضا کردند.

ظریف: استعفای بنده یک تلنگر بود

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد جواد ظریف در واکنش به خبر استعفای دیپلمات ها و مدیران وزارت امور خارجه در حمایت از ادامه کار او در این وزارتخانه گفت: امیدوارم استعفای بنده تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی اش در روابط خارجی باشد.

محمد جواد ظریف در واکنش به خبر استعفای جمعی از دیپلمات ها و مدیران وزارت امور خارجه در صورت قطعی شدن استعفای خود اظهارداشت:« تاکید بنده به همه برادران و خواهران عزیز در وزارت خارجه و نمایندگی‌ها این است که با کمال صلابت وظایف خود در دفاع از کشور را دنبال کنند و از چنین اقداماتی بشدت پرهیز کنند».

وی تصریح کرد:«برای بنده خدمت در کنار شما افتخار بود و امیدوارم استعفای بنده تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی اش در روابط خارجی باشد. از همه شما ممنونم.»

احتمال بازگشت وزیر امور خارجه :

به گزارش خبرگزاری فارس، یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، با اشاره به استعفای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه از سمت خود گفت: «علت استعفای ایشان، ناهماهنگی داخلی در نهاد ریاست جمهوری و عدم اطلاع‌رسانی درباره حضور در دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از سوی مسئولان ارشد این نهاد بوده است.»
وی با بیان اینکه آقای ظریف به‌علت روحیه حساسی که دارند گاهی تصمیمات دفعی می‌گیرند و با همان شخصیتی که از ایشان سراغ داریم گاهی از تصمیمات احساسی خود هم ناراحت می‌شوند، تأکید کرد: «در این مورد، طبق اطلاع اینجانب، به احتمال زیاد ایشان به دولت برمی‌گردد.»
این منبع آگاه که خواست هویتش اعلام نشود، همچنین افزود: «طی ماه‌های گذشته، اختلافاتی در برخی مسائل و تصمیمات، بین آقای دکتر ظریف و آقای روحانی پیش آمد که این اختلاف نظرها گاه به جلسات هیئت دولت هم کشیده می‌شد که در ماجرای اخیر، دلگیری ایشان از عملکرد رئیس‌جمهور به اوج رسید و باعث این تصمیم دفعی شد.»

منابع: پایگاه خبری انتخاب / خبرگزاری ایسنا / روزنامه آرمان / خبرگزاری ایرنا / خبرگزاری ایلنا / خبرگزاری تسنیم / خبرگزاری فارس