اعداد طلایی که هر شخصی برای سالم ماندن باید آن ها را حفظ باشد
اعداد طلایی که هر شخصی برای سالم ماندن باید آن ها را حفظ باشد

اعداد سلامت برای فشار خون، قند خون، خواب، کلسترول و … نمکستان : وقتی صحبت از سلامت عموم یک بدن میشود، چیزی که طبیعیست این است که سلامت تخصصی بدن هر فرد درگرو سلامت عمومی او است. حالا باید بدانیم که این سلامت عمومی بدن، در گرو یک بازهی اعداد هستند که به آن ها […]

اعداد سلامت برای فشار خون، قند خون، خواب، کلسترول و …

اعداد طلایی که هر شخصی برای سالم ماندن باید آن ها حفظ باشد.

نمکستان : وقتی صحبت از سلامت عموم یک بدن میشود، چیزی که طبیعیست این است که سلامت تخصصی بدن هر فرد درگرو سلامت عمومی او است. حالا باید بدانیم که این سلامت عمومی بدن، در گرو یک بازهی اعداد هستند که به آن ها بازه ی اعداد سلامت، ارگان های بدن میگویند. فشار خون، قند خون، چربی و کلسترول و … همگی جزو مواردی هستند که برای تشخیص سلامتی بدن یک فرد، مورد بررسی قرار میگیرد.

این موارد که در بالا ذکر شد یک حد پایین و یک حد بالا دارند. اگر عدد نتیجه ی اندازه گیری بالاتر از بالاترین حد مجاز باشد، خطرناک بوده و اگر این عدد از پایین ترین حد مجاز نیز پایین تر باشد نیز، مشکل ساز خواهد بود. پس نتیجه میگیریم که اعدا به دست آمده از اندازه گیری، برای اینکه وضعت سالم را برای بدن یک فرد نشان دهند، باید بین بالاترین عدد مجاز و پایین ترین عدد مجاز باشد.

پس عملکرد هر ارگان در بدن باید در یک بازه ی عددی مجاز بگنجد و نتیجه ی حاصل از اندازه گیری عملکرد ان ارگان، حتما باید در بازه ی مجاز صدق نماید. حالا با هم برویم تا ببینیم که این اعداد چه اعدادی هستند و هر عدد مختص کدام قسمت از بدن است.

فشار خون نرمال برای بدن

فشار خون

یکی از مواردی که همیشه برای تشخیص سلامتی بدن مورد اندازه گیری قرار میگیرد، فشار خون است. فشار خون بالا به رگ های اطراف قلب فشار آورده و عملکرد قلب را دچار اختلال میکند. در نتیجه ی فشار خون بالا ما انسداد رگ ها و مشکل در عملکرد رگ های خونی را خواهیم داشت.

علاوه بر موضوع ذکر شده، ریسک سکته مغزی، نارسایی کلیوی و مشکلات چشمی همگی از نتیجه فشار خون بالا هستند. به همین دلیل است که فشار خون بالا را قاتل خاموش مینامند.حالا واجب است بدانیم که فشار خون نرمال در بازه ی حدودی ۱۲۰  روی ۸۰ میلی متر جیوه قرار دارد. البته وقتی فشار خون شما بر روی ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه باشد، نشان دهنده ی خطرات احتمالی است که سلامتی شما را تهدید میکند.

برای اینکه بتوانید فشار خونتان را در یک رنج مناسب و سالم نگه دارید میتوانید از ورزش کافی و منظم، کاهش مصرف سدیم در رژیم غذایی، کاهش استرس و محدود کردن مصرف کافئین کمک بگیرید.

قند خون نرمال برای بدن

قند خون

المان بعدی برای حفظ سلامت بدن، تنظیم بودن قند خون بدن شماست. معمولا قند خون را هر سه ماه اندازه گیری میکنند. متوسط قند خون افراد باید کمتر از ۶ درصد باشد تا عدد به دست آمده ی ناشی از اندازه گیری، بتواند سلامت بدن را تایید کند.

قند خون بالا عصب‌ها، ارگان‌ها و رگ‌های خونی را درگیر کرده و به آن ها آسیب جدی میزن. همچنین بالا بودن قند خون میتواند ریسک حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد. اگر فذدی دچار دیابت شده باشد، حتما باید قند خون خود را روی ۷ درصد ثابت نگه دارد.

برای درمان قند خونف فیبرها بهترین یار هستند، چرا که به آرامی هضم میشوند و دارای قند پایینی هستند. این مدل مواد غذایی میتوانند سطح قند خون شما را نرمال نگه دارند.

میزان خواب نرمال برای بدن

خواب

تقریبا همه میدانیم که برای یک بزرگسال ۷ الی ۸ ساعت خواب در شبانه روز جزو ملزومات حفظ سلامتی است. افزایش ریسک چاقی، دیابت نوع دوم، بیماری قلبی، افسردگی همگی ذر گرو نخوابیدن و یا کم خوابیدن و یا زیاد خوابیدن هست.

مطالعات نشان میدهد افرادی که کم میخوابند بنا بر تاثیراتی که این اتفاق ربر روی تصمیمات و عملکردشان میگذارد، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی و اضطراب قرار دارند. در ساده ترین مثال، اکثر تصادف های جاده ای به دلیل کم خوابی و خواب آلودگی راننده است. پس اعداد سلامتی ما برای مقدار مناسب خواب در شبانه روز ۷ الی ۹ ساعت میباشد.

همچنین بخوانید:  مضرات جویدن آدامس چیست؟ از بیماری دهان و دندان تا مشکلات گوارشی

اعداد طلایی که هر شخصی برای سالم ماندن باید آن ها حفظ باشد.

غلات

بله! غلات نیز اعداد مخصوص به خودشان را دارند. شما باید برای حفظ سلامت بدنتان روزی سه وعده غلات مصرف نمایید. جو دوسر، کینوآ، برنج قهوه‌ای و نان سبوسدار را غلات مینامیم. فیبر بالای این مواد باعث بهبود عملکرد گوارش، تنظیم قند خون بدن و کاهش فشار خون خواهد شد.

تست پاپ اسمیر نرمال برای تشخیص سرطان دهانه رحم

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یک تست بسیار موفق و کارآمد برای تشخیص بیماری سرطان دهانه رحم در زنان میباشد. هر ساله زنان زیادی بر اثر ابتلا به سرطان  دهانه رحم از دنیا میروند. با انجام هر سه سال یک بار این تست، شما میتوانید بدن خود را رد مقابل این بیماری تا حدی ایمن نگهدارید، چرا که انجام این تست موجب تشخیص زود هنگام این بیماری شده و این تشخیص زود، شرایط را به سمت بهبود و سلامتی پیش خواهد برد.

تقریبا هر زنی از سن ۲۱ سال باید این تست را شروع کند. پس عدد طلایی ما برای تست پاپ اسمیر، انجام هر سه سال در میان این تست شد.

اعداد طلایی که هر شخصی برای سالم ماندن باید آن ها حفظ باشد.

میوه ها و سبزیجات

اعدا طلایی مربوط به مصرف میوه ها و سبزیجات، هفت الی هشت وعده در طول روز میباشد. یکی از بزرگ‌ ترین فاکتور‌ های تغذیه‌ ای برای پیشگیری از بیماری‌ های قلبی و عروقی، مصرف میوه و سبزی به مقدار زیاد است. به همین دلیل است که کارشناسان تغذه اعتقاد دارند که نصف بشقاب غذای هر شخصی باید از سبزیجات پر باشد.

آنتی اکسیدان‌ ها و مواد ضد التهابی و ویتامین‌ ها و املاح فراوان موجود در میوه ها و سبزیجات، تقریبا تمام مواد معدنی و ویتامین مورد نیاز را برای بدن فراهم میکنند. همچنین کالری کم میوه و سبزیجات نیز میتواند این مواد غذایی را در دسته ی غذاهای سالم ، کم کالری و رژبمی قرار دهد.

اعداد طلایی که هر شخصی برای سالم ماندن باید آن ها حفظ باشد.

ورزش

عدد طلایی ورزش را میتوان به ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته، اطلاق کرد. فعالیت بدنی و ورزش در کل هم برای حفظ سلامتی بدن و هم برای حفط سلامت روان و روحیه بسیار مناسب است. بیماری قلبی و سرطان و سکته مغزی و پوکی استخوان همگی بیماری هایی که هستند که با ورزش کردن، احتمال ابتلا به آن ها به صفر میرسد.

با توجه به عدد طلایی ورزش و مواردی که در بالا مطرح شد، شما نیاز دارید که در هفته پنج بار و هر بار ۳۰ دقیقه ورزش کنید تا بتوانید سلامت بدن خود را در حد نرمال حفظ کنید. پس ورزش و عدد طلایی آن را فراموش نکنید.

اعداد طلایی که هر شخصی برای سالم ماندن باید آن ها حفظ باشد.

اُمگا ۳ و ماهی

دانه چیا، بذر کتان و روغن کانولا، ماهی سالمون و اکثر ماهی های چرب سرگار از امگا ۳ هستند. امگا ۳ برای بدن بسیار مفید است. یکی از مهم ترین تاثیراتی که امگا ۳ بر روی بدن افراد میگذارد، حفظ سلامت قلب و جلوگیری از سکته ی قلبی است.

در کنار مواردی که ذکر شد، امگا ۳ خاصیت ضد التهابی داشته و مقدار تریگلیسیرید را در بدن کاهش میدهد. همچنین این ماده با تنظیم فشار خون در بدن، سلامت قلب و عروق را تضمین کرده و از بیماری های قلبی جلوگیری میکند. پس عدد طلایی امگا سه، مصرف سه بار در هفته ی آن شد.

میزان کلسترول مناسب برای بدن

کلسترول

عدد طلایی کلسترول در خون شما، عدد کمتر از ۲۰۰ میلی لیتر در دسی متر میباشد. شما با خوردن مواد غذایی مانند آجیل و اوت میل و ماهی چرب میتوانید کلسترول لازم را به بدنتان برسانید. حواستان باشد که کلسترول زیاد، میتواند آسیب های خیلی جدی به بدن شما برساند.

بنابراین مصرف چربی ها باید همیشه با محدودیت همراه باشد و همچنین شما همیشه باید از چربی های سالم برای تامین کلسترول مورد نیاز بدنتان استفاده نمایید.

اعداد طلایی که هر شخصی برای سالم ماندن باید آن ها حفظ باشد.

اعداد طلایی که هر شخصی برای سالم ماندن باید آن ها را حفظ باشد

منبع : نمکستان