افسردگی، بیماری شایع قرن!
افسردگی، بیماری شایع قرن!
افسردگی یک بیماری شایع و جدی  است که بر احساس شما، نحوه فکر کردن و نحوه عملکرد انسان تأثیر منفی می گذارد. خوشبختانه این بیماری قابل درمان است.

نمکستان : افسردگی یک بیماری شایع و جدی  است که بر احساس شما، نحوه فکر کردن و نحوه عملکرد انسان تأثیر منفی می گذارد. خوشبختانه این بیماری قابل درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و یا از دست دادن علاقه به فعالیت هایی است که قبلا از انجام آن ها لذت می بردید. این بیماری می تواند منجر به انواع مشکلات عاطفی و جسمی شود و توانایی فرد را در عملکرد در محل کار و خانه کاهش می دهد. علائم افسردگی از خفیف تا شدید متفاوت است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس غم و اندوه یا احساس افسردگی
 • از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت هایی که یقبلا از آن ها لذت می بردید
 • تغییر اشتها کاهش یا افزایش وزن بی ارتباط با رژیم غذایی
 • خوابیدن بیش از حد یا مشکل در خوابیدن
 • از دست دادن انرژی یا افزایش خستگی
 • احساس بی ارزشی یا گناه
 • عدم تمرکز یا عدم تصمیم گیری درست
 • فکر کردن به مرگ یا خودکشی

افسردگی، بیماری شایع قرن!

این علائم برای تشخیص افسردگی باید حداقل دو هفته به طول انجامد.

همچنین، برخی بیماری ها (به عنوان مثال، تیروئید، تومور مغزی یا کمبود ویتامین) می تواند علائم افسردگی را تشدید کند، بنابراین مهم است به این موارد دقت کنید. افسردگی در هر سنی ممکن است بروز کند، اما به طور متوسط، در اواخر دوره نوجوانی تا اواسط بیست سالگی ظاهر می شود. زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی هستند. برخی از مطالعات نشان می دهد که یک سوم زنان یک دوره افسردگی اساسی را در طول زندگی تجربه می کنند.

دست داشته باشید که افسردگی با غم و اندوه و ناراحتی متفاوت است. مرگ یک دوست عزیز، از دست دادن شغل یا پایان یک رابطه تجربیات دشوار برای یک فرد است. طبیعی است که احساس غم و اندوه در پاسخ به چنین شرایطی بروز کند. کسانی که دچار ضرر و زیان یا حوادث ناراحت کننده هستند ممکن است خود را “افسرده” توصیف کنند. اما غمگین بودن به معنای افسردگی نیست. روند اندوه برای هر فرد طبیعی است و برخی از همان ویژگی های افسردگی را به همراه دارد. هم غم و اندوه و هم افسردگی ممکن است باعث شود که از یک سری از فعالیت های خود دست بکشید. اما آن ها از نظر وجه های دیگر متفاوت هستند:

 • در غم و اندوه، احساسات دردناک بسیار زیاد هستند، که اغلب با خاطرات مثبت شخص از دست رفته در هم آمیخته می شوند.
 • در اندوه ، عزت نفس معمولاً حفظ می شود. اما در افسردگی، احساس بی ارزشی و کاهش عزت نفس اتفاق می افتد.
 • برای برخی از افراد، مرگ یک دوست عزیز می تواند افسردگی اساسی به همراه آورد. از دست دادن شغل یا قربانی یک حمله جسمی یا یک فاجعه بزرگ می تواند برای برخی از افراد به افسردگی منجر شود. هنگامی که اندوه و افسردگی با هم ترکیب شوند، اندوه شدیدتر می شود و بیشتر از اندوه افسردگی دوام می آورد.

با وجود برخی همپوشانی بین اندوه و افسردگی، آن ها متفاوت هستند. تمایز بین آن ها می تواند به مردم کمک کند، درمان مورد نیاز خود را دریافت کنند.

افسردگی، بیماری شایع قرن!

عواملی که ممکن است باعث افسردگی شود:

افسردگی می تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد حتی شخصی که به نظر می رسد در شرایط نسبتاً ایده آل زندگی می کند. عوامل مختلفی می توانند در افسردگی نقش داشته باشند:

 • بیوشیمی: تداخل در برخی مواد شیمیایی مغز ممکن است به علائم افسردگی کمک کند.
 • ژنتیک: افسردگی می تواند از ریشه خانواده ها ایجاد شود. به عنوان مثال، اگر یکی از دوقلوهای یکسان مبتلا به افسردگی باشد، دیگری ۷۰ درصد احتمال ابتلا به این بیماری را در زندگی دارد.
 • شخصیتی: افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، به راحتی دچار فشار روانی می شوند، یا اشخاصی که عموماً بدبین هستند، احتمالا بیشتر دچار افسردگی می شوند.
 • عوامل محیطی: قرار گرفتن مداوم در معرض خشونت، سوءاستفاده یا فقر ممکن است برخی از افراد را در معرض افسردگی قرار دهد.
همچنین بخوانید:  روش های درمان کبد چرب + علائم و عوارض و رژیم غذایی کبد چرب

افسردگی چگونه درمان می شود؟

افسردگی یکی از قابل درمان ترین اختلالات روانی است. بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی در نهایت به درمان پاسخ می دهند. تقریباً همه بیماران از علائم خود تسکین می یابند. قبل از تشخیص یا معالجه، یک پزشم متخصص باید ارزیابی تشخیصی کاملی را انجام دهد، از جمله مصاحبه و احتمالاً معاینه جسمی. در بعضی موارد، آزمایش خون ممکن است انجام شود تا اطمینان حاصل شود که افسردگی ناشی از بیماری هایی مانند تیروئید نیست.

ارزیابی برای شناسایی علائم خاص شامل، سابقه ی بیماری و خانوادگی ، عوامل فرهنگی و عوامل محیطی است تا بتوان به تشخیص و برنامه ریزی درست برای درمان کمک کرد.

دارو: شیمی مغز ممکن است در افسردگی فرد تاثیر گذار باشد و در درمان بیماری نقش داشته باشد. به همین دلیل، ممکن است داروهای ضد افسردگی برای کمک به اصلاح شیمیایی مغز تجویز شود. این داروها آرام بخش نیست و اعتیاد ایجاد نمی کنند. به طور کلی داروهای ضد افسردگی هیچ تأثیر تحریکی بر روی افرادی که افسردگی را تجربه می کنند ندارد. داروهای ضد افسردگی ممکن است یک تا دو هفته یا پس از مصرف بهبودی ایجاد کنند. بهبودی کامل ممکن است به مدت دو تا سه ماه به طور بیانجامد.

اگر بیمار بعد از گذشت چند هفته بهبودی حاصل نشود یا هیچ علائمی از بهبودی پدید نیاید، روانپزشک می تواند دوز دارو را تغییر داده یا یک داروی ضد افسردگی دیگر را اضافه یا جایگزین کند. در بعضی شرایط ممکن است داروهای دیگری نیز مفید واقع شوند. روانپزشکان معمولاً توصیه می کنند که بیماران پس از بهبود علائم، شش یا چند ماه دیگر به مصرف دارو ادامه دهند.

افسردگی، بیماری شایع قرن!

روان درمانی: روان درمانی یا “گفتاردرمانی” گاهی اوقات به تنهایی برای درمان افسردگی خفیف استفاده می شود. برای افسردگی متوسط تا شدید، روان درمانی اغلب همراه با داروهای ضد افسردگی استفاده می شود. درمان رفتاری شناختی (CBT) در درمان افسردگی مؤثر است. CBT به فرد کمک می کند تا تفکر تحریف شده را تشخیص دهد و سپس رفتارها و تفکرات خود را به مرور زمان تغییر دهد.

روان درمانی ممکن است فقط فرد را درگیر کند، اما در برخی موارد می تواند دیگران را نیز در بر بگیرد. به عنوان مثال، خانواده یا زوج درمانی می تواند به حل مسائل در این روابط نزدیک کمک کند. در گروه درمانی نیز افراد مبتلا به بیماری های مشابه باهم به تعامل می پردازند. بسته به شدت افسردگی، درمان می تواند چند هفته یا خیلی بیشتر طول بکشد. در بسیاری از موارد ، پیشرفت قابل توجهی در ۱۰ تا ۱۵ جلسه ایجاد می شود.

درمان با تشنج الکتروشوک (ECT) یک روش درمانی است که بیشتر برای بیماران مبتلا به افسردگی شدید یا اختلال دو قطبی که به سایر درمان ها پاسخ نداده اند،  مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که بیمار تحت بیهوشی قرار دارد، تحریک الکتریکی مختصری از مغز انجام می شود. یک بیمار به طور معمول دو تا سه بار در هفته تحت این درمان قرار می گیرد. ECT از دهه ۱۹۴۰ مورد استفاده قرار می گیرد و سال ها تحقیق منجر به پیشرفت های اساسی در این زمینه شده است.

مقابله با افسردگی

برخی فعالیت ها وجود دارند که افراد برای کاهش علائم افسردگی می توانند انجام دهند. برای بسیاری از افراد ، ورزش منظم به ایجاد احساس مثبت و بهبود روحیه کمک کننده می باشد. به طور منظم و با کیفیت کافی خوابیدن، مصرف رژیم غذایی سالم و پرهیز از الکل می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. افسردگی یک بماری جدی و مهم است و با تشخیص و درمان مناسب، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به افسردگی بر آن غلبه می کنند.

اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، اولین قدم مراجعه به پزشک خانواده یا روانپزشک است. در مورد نگرانی های خود صحبت کنید و درخواست معاینه و ارزیابی کامل کنید. این یک شروع برای رفع نیازهای سلامت روان است.