اولین‌های باستانی و معاصر ایران+ فیلم
اولین‌های باستانی و معاصر ایران+ فیلم

دو جلد، دو زبان، معرفی ٨ هزار سال تمدن ایران زمین، ١٢٠٠ نام‌آور معاصر و پیشکسوت ایران، نام‌آوران ایران‌زمین کتابی است که جایش در خانه هر ایرانی نباید خالی باشد.

دایره المعارفی از میراث باستانی ایران تا نام آوران و مشاهیر تاریخی و معاصر ایران زمین از ابوریحان بیرونی تا مریم میرزاخانی، از اکتشافات در شهرسوخته تا تپه سیلک کاشان، همه آنچه از ۸هزار سال پیش تا ایران امروز، نام این سرزمین را بر بلندای افتخار و شکوه به جهان معرفی می‌کند.

معرفی ٨هزار سال تمدن ایران زمین

احمد لرستانی درباره کتاب نام آوران ایران زمین به خبرنگار فرهنگی ایرنا می‌گوید: چاپ اول این کتاب در سال ۱۳۹۳ منتشر شد و در سال ۱۳۹۶ به چاپ دوم رسید، به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است آن را در نمایشگاه کتاب فرانکفورت هم معرفی کرده ام که با استقبال ایرانیان و ایارن دوستان مواجه شد.

پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران به تمدن‌های کهن ایران از شهر سوخته زابل تا سیلک کاشان تا جیرفت و ورامین و کاسی‌های لرستان اشاره می‌کند و توضیح داد: همه مردم جهان در پیشرفت تمدن بشری نقش داشته اند، اما آنچه مسلم است ایران سهم بیشتری در این تعالی داشته است رد پای ایرانیان در این پیشرفت‌ها کاملا مشهود است.

وی افزود: در همه دوران تاریخ و باستان ایران، اولین‌هایی وجود دارد که همه باستان شناسان جهان بر آن صحه می‌گذارند، اولین انیمیشن جهان، اولین خطکش دنیا با دقت یک میلیمتر، اولین پارچه دنیا، اولین جواهرات، اولین مهرها، چشم مصنوعی که همه قدمت ۵ تا ۶ هزار ساله دارند.

معرفی١٢٠٠ نام‌آور معاصر و پیشکسوت ایران

لرستانی گفت: ایرانیان باستان در حوزه رفاه اجتماعی هم سرآمد دوران خود بوده اند، بیمه، مرخصی زایمان، قرارداد رهن منزل، مقیاس توزین، اولین شاهراه (بزرگراه)، ردای دانشجویی، پست، اولین رصدخانه در مراغه، اولین کتابخانه پزشکی در دانشگاه جندی شاپور، لوح حمورابی اولین لوح قانون، و منشور کوروش، فقط گوشه‌ای از افتخارات جهانی ایران است.

وی به نصب مجسمه چهار فیلسوف و دانشمند ایرانی (ابوریحان بیرونی، ابن سینا، زکریای رازی، خیام نیشابوری) در ورودی سازمان ملل (دفتر وین) اشاره کرد گفت: ابوریحان بیرونی حدود هزار سال پیش قطر و محیط زمین را محاسبه کرد، جذر و مد و خلا را تبیین کرد، خیام بود اولین تقویم را طراحی کرد که ۲۷ برابر تقویم میلادی دقت دارد، اصل توازی و معادلات اول تا سوم و مثلث حسابی، منسوب به خیام است؛ اسید سولفوریک، الکل، نخ جراحی، آرسنیک، تشخیص تفاوت بین آبله و سرخه حاصل تلاش‌های علمی زکریای رازی است.

معرفی بانوان افتخار آفرین ایرانی

لرستانی تصریح کرد: رصدخانه مراغه را خواجه نصرالدین توسی بنا نهاد، هم جهان ابن سینا را پدر علم پزشکی جهان می‌شناسند؛ ما دانشمندان مشهور معاصر هم داریم، پرفسور حسابی در ۱۹۷۰ مرد سال علمی جهان شد که موسس اولین سازمان هواشناسی ایران بود. در کتاب نام آوران ایران زمین، زندگینامه ۱۲۰۰ نام آور ایرانی آمده است، که ۷۰۰ نفر آن‌ها در قید حیات هستند. جلال الدین مستقیمی پدر آناتومی ایران است که مقالات او در جهان معروف است، محمدحسن گنجی جغرافی دان برتر جهان، محسن هشترودی ریاضی دان از جمله مشاهیر علمی نام آشنای ایران در جهان هستند.

همچنین بخوانید:  به معترضین ایران رمز ارز بدهید!

مدیر مسئول انتشارات عصر گویش تصریح کرد: بانوان افتخارآفرین ایرانی در این کتاب جایگاه ویژه دارند، مرحومه مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان، دکتر منیژه رزاقی پایه گذار اولین لیزر کوانتوم جهان، دکتر فریناز کوشانفر جزو ۳۵ مخترع برتر در حوزه الکترونیک از بانوان ایرانی شناخته شده جهان هستند.

مشاهیر معاصر نباید گمنام بمانند

لرستانی گفت: امروز طیف وسیعی از دانشمندان ایرانی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند که بسیار گمنام بوده و به آن‌ها کمتر پرداخته شده است، توفیق موسیوند مخترع کوچکترین قلب مصنوعی دنیا، مجید سمیعی رییس جامعه جراحان مغز جهان، رحیم رحمان زاده پدر ارتوپد آلمان، منصور سرافرازی کاشف ژن گلوکاما (آب سیاه چشم)، علی اصغر خدادوست در زمره متبحرترین جراحان پیوند قرنیه در جهان، اردشیر قوام زاده جراح موفق‌ترین پیوند مغز استخوان در جهان، محمدرضا زرین دست و رضا ملک زاده جزو فهرست یک درصد دانشمندان برتر جهان و از جمله ایرانیانی هستند که آوازه ایران و ایرانی را در جهان طنین انداز کرده اند.

وی با بیان اینکه صنعت و کشاورزی پایه اقتصاد آلمان است، اضافه کرد: یکی از شکوفاترین صنایع آلمان خودرو و پرفروش‌ترین خودروی آن «بی ام و» است؛ خودرویی که طراح داخلی سری هفت و طراح خارجی سری شش آن نادر فقیه زاده جوان خوش فکر و خوش ذوق ایرانی است. دانشمندان و متخصصان ایرانی زیادی در سازمان فضایی آمریکا (ناسا) فعالیت دارند که ابوالقاسم غفاری به عنوان نخستین ایرانی شاغل در ناسا است.

مدیر مسئول انتشارات «عصر گویش» با بیان اینکه تیم ۵۰ نفره در تحقیق و تدوین کتاب نام آوران ایران زمین کمک کردند، گفت: کتاب‌های ارزشمند مختلفی درباره ایران باستان، مشاهیر و داشمندان در ایران منتشر شده است، اما این کتاب جزو آثاری است که جایش نباید در کتابخانه هر ایرانی خالی باشد حتی می‌تواند هدیه نفیسی به ایرانیان و غیرایرانیان باشد. آشنایی بیشتر با نام آوران و مشاهیر اعتماد به نفس ما ایرانیان را تقویت می‌کند، هر جای جهان به خود می‌بالیم که ایرانی هستیم و چنین تاریخ و تمدن با شکوهی داریم.

کد ویدیو

منبع: ایرنا