آشنایی با کشنده ترین بیماری های واگیردار در تاریخ
آشنایی با کشنده ترین بیماری های واگیردار در تاریخ
در طول زمان بیماری های کشنده زیادی در سرتاسر جهان اتفاق افتاد و کشته های زیادی را از خود برجا گذاشته است. برای اینکه با این بیماری ها بیشتر آسنا شوید ما را در این مقاله همراهی کنید.

نمکستان: با شیوع بیماری کرونا از چین، این ویروس باعث یک بیماری  اپیدمی در جهان شده. همه  دولت ها برای جلوگیری از همه گیر شدن این ویروس و کاهش تلفات در کشور از هیچ تلاشی فروگذار نمیکنند. تاریخ با این اتفاق غریبه نیست، در طول زمان بیماری های کشنده زیادی در سرتاسر جهان اتفاق افتاد و کشته های زیادی را از خود برجا گذاشته است. برای اینکه با این بیماری ها بیشتر آسنا شوید ما را در این مقاله همراهی کنید.

۱. طاعون خیارکی

در قرن ۱۴ بیماری در سطح جهان همه گیر شد که به اعتقاد همه کارشناسان مرگبار ترین بیماری تاریخ به شمار می آید. اینبیماری که به طاعون خیارکی معروف بود از آسیا مرکزی به وجود آمد و خیلی سریع به ساسر جهان علل خصوص اروپا انتشار یافت. آمار تلفات این بیماری یک فاجعه جهانی به شمار می آید. طیق آمار مقدار مرگ و میر این بیماری ۷۵ ملیون نفر بوده که حدود ۳۰ ملیون نفر آن در اروپاجان خود را از دست دادند. البته در اروپا نیز این بیماری بیشتر در مسیحیان تلفات برجای گذاشت، چون یهودیان به دلیل رعایت بالای بهداشت فردی و داشتن علم طب بالا از انتشار و مرگ میر در سطح گسترده جلوگیری به عمل می آوردند.

کشنده ترین بیماریهای واگیر دار در تاریخ

این بیماری که در اواخر سال ۱۳۴۰ دراروپا شیوع پیدا کرد به طرز وحشتناکی در اروپا کشته بر جای گذاشت به حدی که به گفته کارشناسان یک سوم تا دو سوم از جمعیت آن زمان اروپا را به کام مرگ کشانید.اگر بخواهیم شما را متوجه عمق این فاجعه کنیم باید یه شهر های میلان و پاریس اشاره کنیم که تقریبا خالی از سکنه شده بودن. همانطور که گفتیم یهودیان کمتر به این بیماری مبتلا و کشته شدن به همین دلیل در آن زمان شایعه شده بود که این بیماری به دلیل جادوی یهودیان ایجاد شده، به همین دلیل و بخاطر مشکلات دینی بین مسیحیان و یهودیان آن دوره بود، بسیاری از مسحیان به دست یهودیان افراطی به آتش کشیده شدن که خود این مسئله میتواند یکی دیگر از دلایل آمار بیشتر کشته شدگان مسیحی نسبت به یهودیان در آن دوره باشد.

اما خود طاعون خیارکی یک بیماری واگیر دار بود که توسط جوندگان به انسان منتقل میشد. محققان بذ این عقیده بودن که گزیده شدن انسان توسط موش باعث انتقال این بیماری توسط کک به بدن انسان ها بوده است. به طور کلی این بیماری در معده کک ها تکثیر شده و یعد از مدتی معده او را پر میکنند و کک به شدت احساس گشنگی میکند. این امر باعث شده که کک حریصانه انسان یا جوندگان را برای رفع گرسنگی نیش بزند و ویروس را به بدن نسان یا جوندگان منتقل کند.

کشنده ترین بیماریهای واگیر دار در تاریخ

۲. آنفلوانزای اسپانیایی

ابن آنفلوانزا  را میتوان از نظر قربانیان در کنار طاعون خیارکی قرار داد. این بیماری در سال ۱۹۱۸ در کشوذ اسپانیا شیوع پیدا کرد. گستردگی این بیماری نیز بسیار زیاد بوده، حتی امار ها نشان یدهد که این بیماری در قسمت های مسکونی قطب جنوب و شمال و همچنین جزایر دور دست دریای آرام قربانی گرفته است. این بیماری تا سال ۱۹۱۹ ادامه داشت و اغلب قربانیان آن کودکان و نوجوانان بودن، برعکس سایر بیماری های از این نوع که بیشتر میان سال و جوانانی که سیستم دفاعی بدنی ضعیفی داشتن را قربانی میکرد. آمارها از این بیماری نیز یک فاجعه کشتار ۵۰ تا ۶۰ ملیون نفری را نشان میدهند.

۳. آبله

بیماری آبله به دو نوع ، ویروس واریولا مینور و ماژور به وجود می آید. ویروس ماژور این بیماری به شدت کشنده و خطرناک است که تقریبا ۳۰ درصد از افرادی که به این بیماری مبتلا میشدن را به کام مرگ میکشاند. این در حالی است که نوع مینور این ویروس آثار و کشته های بسیار کمتری را به جا گذاشته است. میزان قربانی های این نوع ویروس حدود یک درصد اعلام شده است.برخی از عوارض طولانی مدت این ویروس ناباروی در مردان ،کور شدن به دلیل زخم شدن قرنیه چشم و همچین ایجاد و ماندن زخم های بزرگ در سراسر بدن بیمار بوده است.

همچنین بخوانید:  علت بدن درد و لرز ناگهانی بدون تب چیست؟

بیماری ابله در قرن ۱۸ باعث مرگ ۶۰ ملیون نفر در اروپا شده است که میان آنها ۵ پادشاه از کشور های مختلف وجود داشته اند. بالای ۳۰ درصد از مبتلایان به این بیماری جان خود را از دست داده بودن که در این میان کودکان زیر ۵ سال با آمار ۸۰ درصد مرگ و میر بیشترین آمار را به خود اختصاص دادند . لازم به ذکر است که مابقی این افراد دچار کوری شدن. بیماری آبله، امروزه با پیشرفت علم کاملا خنثی و ضعیف شده و خوشبختانه کشته ای به جا نمیگذارد.

۴. مالاریا

مالاریا که از نوعی حشره به بدن انسان منتقل میسود یک پارازیت تک سلولی است. بیماری مالاریا معمولا در کشور ها و مناطق مرطوب و استوایی مشاهده میشود که میتوان به آفریقای مرکزی ، آمازون و جنوب آسیا اشاره کرد. این بیماری امروزه نیز قربانی میگیرد. طبق آمارهای موجود سالانه این بیماری ۵۱۵ نفر را مبتلا کرده و از این بین حدودا ۲ ملیون نفر را که اکثرا کودکان فقیر آفریقایی هستند را به کام مرگ میکشاند. قابل ذکر است که متاسفانه هنوز برای این بیماری کشنده هیچ واکسن خاصی پیدا نشده است.

۵. آنفلوانزا حاد پرندگان

این بیماری برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ در کشور هنگ کنگ به وجود آمد. آنفلوانزا اکثرا با تهوع و دلپیچه در کودکان نمایان میشود ولی علائم این بیماری در روده و معده به وجود می آید. این بیماری در اکثر پسنانداران با عطسه یا سرفه منتقل میشود ولی ممکن است از طریق خون ، مدفوع و همچنین بزاق دهان هم سرایت کند.

ویروس آنفلوانزا در سال ۲۰۰۳ در اروپا منتشر شده و موجب ابتلا و مرگ بسیاری از انسان ها و پرندگان شد.

کشنده ترین بیماریهای واگیر دار در تاریخ

۶. ایبولا

این بیماری که از حیوان ها به وجود آمده بود در سال ۱۹۷۶ برای اولین بار در کشور زئیر و سودان به وجود آمد. این بیماری به شدت افزایش پیدا کرد و جمعیت گوریل ها را به مقدار زیادی کم کرد.این بیماری که با تب و خونریزی و همچنین اسهال و استفراغ شدید همراه بود و در نهایت با خونریزی داخلی منجر به مرگ میشده است. بعد ز مدتی پزشکان متوجه شدن که منشا اصلی این بیماری خفاش میوه خوار بوده است. ایبولا ، بسیار بی رحم و کشنده است و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به این ویروس را به کام مرگ میکشاند. طبق آمار ایبولا از سال ۲۰۰۰ تاکنون ۱۵۰ هزار قربانی داشته است.

۷. سارس

سارس به اندازه بیمایر های که برایتان شرح داده ایم قربانی نگذاشته است ولی به دلیل شباهت زیاد این بیماری با ویروس جدید کرونا، بررسی این بیماری خالی از لطف نیست. این بیماری یک ویروس تنفس است که انسان را دچار مشکلات حاد تنفسی میکند. این ویروس توسط زئونوتیک به وجود می آید و از دسته کورنا ویروس به شمار میرود. این ویروس از گربه و خفاش به انسان ها منتقل گردید. این بیماری علائمی مانند درد بدنی همراه با سرفه و تب به همراه دارد، سپس ویروس به ریه حمله ور شده و مشکلات تنفسی حادی برای بیمار به وجود می آورد.

در سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ سارس در کشور چین ۸۰۹۸ مورد مبتلا داشته که از این بین ۷۷۴ نفر آنها فوت شده اند.

کشنده ترین بیماریهای واگیر دار در تاریخ

۸ فلج اطفال

این بیماری که از زمره بیماری های عفونی میباشد توسط بزاق دهان و مدفوع انتقال پیدا میکند. ۹۰ درصد افرادی که به فلج اطفال مبتلا هستند علائم خاصی برای تشخیص ندارند ولی برخی از انها وقتی این ویروس وارد بدن و جریان خونشان میشود وارد سیستم عصبی بیمار شده و سیستم حرکتی بدن را از کار می اندازد.

این بیماری تاکنون ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

بهداشت جهانی چندی پیش اسامی ۱۰ بیماری خطرناک  و کشنده ده سال اخیر را منتشر کرده که به شرح زیر است

۱. بیماری های ایسکمیک قلبی ۲. سکته مغزی ۳. انسداد ریوی ۴. ذات الریه        ۵. سرطان ریه ۶. ایدز ۷. سل ۸. دیابت ۹. فشار خون بالا ۱۰. اسهال