آیا چاقی یک بیماری است؟
آیا چاقی یک بیماری است؟

آیا چاقی یک بیماری است؟ نمکستان : چاقی یک مسئله پیچیده بهداشت عمومی است که اکنون متخصصان پزشکی اذعان می کنند عوامل مختلفی دارد. این عموامل شامل دلایل جسمی، روانی و ژنتیکی است. ما چاقی را همانطور که در حال حاضر متخصصان پزشکی بیان می کنند، تعریف خواهیم کرد. همچنین اظهارات و بحث های جامعه […]

آیا چاقی یک بیماری است؟

آیا چاقی یک بیماری است؟

نمکستان : چاقی یک مسئله پیچیده بهداشت عمومی است که اکنون متخصصان پزشکی اذعان می کنند عوامل مختلفی دارد. این عموامل شامل دلایل جسمی، روانی و ژنتیکی است. ما چاقی را همانطور که در حال حاضر متخصصان پزشکی بیان می کنند، تعریف خواهیم کرد. همچنین اظهارات و بحث های جامعه پزشکی و اینکه آیا مردم باید چاقی را به عنوان یک بیماری می شناسند یا خیر بررسی خواهیم کرد. سازمانهای مهم پزشکی چاقی را یک بیماری می دانند ، در حالی که برخی از متخصصان پزشکی با این نظر مخالف هستند.

چاقی چطور اندازه گیری می شود؟

پزشکان چاقی را شرایطی می دانند که در آن فرد چربی اضافی ایجاد می کند، که به عنوان بافت چربی نیز شناخته می شود. بعضی اوقات پزشکان ممکن است از اصطلاح “چاقی” استفاده کنند. این اصطلاح وضعیت چربی اضافی بدن را توصیف می کند. حمل این چربی های اضافی می تواند عوارض سلامتی از جمله دیابت نوع ۲ ، فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر قلب را ایجاد کند. پزشکان از معیارهایی مانند وزن، قد و ساختار بدن برای تعریف چاقی استفاده می کنند. برخی از اندازه گیری ها عبارتند از:

شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی یا BMI اندازه گیری اندازه بدن است. در این اندازگیری وزن یک فرد را با قد او ترکیب می کنند. نتایج حاصل از اندازه گیری BMI می تواند نشان دهد که آیا یک فرد از وزن مناسب نسبت قد خود برخوردار است، یا خیر.

BMI ابزاری برای غربالگری است که می تواند نشان دهد فرد دچار کمبود وزن، وزن سالم یا اضافه وزن است. اگر BMI فرد خارج از محدوده سالم باشد، ممکن است خطرات سلامتی وی به میزان قابل توجهی افزایش یابد. اضافه وزن زیاد می تواند منجر به انواع بیماری ها مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و مشکلات قلبی عروقی شود.

آیا چاقی یک بیماری است؟

اندازه دور کمر

 • داشتن مقدار زیادی چربی شکمی نسبت به بقیه اعضا بدن باعث ایجاد خطر بیشتر و عوارض جدی می شود. ممکن است فردی دارای BMI  در محدوده “اضافه وزن” قرار داشته باشد (طبقه بندی قبل از چاقی)، اما پزشک به دلیل  سایز دور کمر ا را چاق بداند.
 • با اندازگیری ناحیه ی کمر در بالای استخوان های باسن می توانید دور کمر خود را پیدا کنید.
 • بعد از اندازه گیری هایی که چاقی را تعیین می کند، پزشکان باید در نظر بگیرند که آیا چاقی یک بیماری است یا خیر.
 • پاسخ به این پرسش کمی دشوار است. در سال ۲۰۱۳، اعضای پزشکی معتبر انجمن پزشکی آمریکا (AMA) در کنفرانس سالانه خود تصمیم گرفتند چاقی را به عنوان یک بیماری تعریف کنند. این تصمیم تا حدی بحث برانگیز بود زیرا خلاف توصیه های شورای علمی و بهداشت عمومی AMA بود.
 • شورای علمی و بهداشت عمومی این موضوع را مورد بررسی قرار داده و توصیه نمی کند که نمایندگان چاقی را به عنوان یک بیماری تعریف کنند. با این حال ، نمایندگان توصیه های خود را ارائه دادند زیرا راه های مطمئن و قطعی برای اندازه گیری چاقی وجود ندارد.

دلایل که چاقی یک بیماری محسوب می شود

سال ها تحقیق پزشکان را به این نتیجه رسانده است که چاقی یک وضعیت بهداشتی است که قضاوت در مورد آن بسیار سخت است. پزشکان یافته اند که برخی ژن ها ممکن است میزان گرسنگی فرد را افزایش دهد، و این باعث می شود آن ها غذای بیشتری بخورند. و این باعث چاقی افراد می شود. همچنین سایر بیماری ها یا اختلالات پزشکی می تواند باعث افزایش وزن فرد شود. این بیماری ها عبارتند از:

 • کم کاری تیروئید
 • بیماری کوشینگ
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • مصرف برخی دارو های خاص برای درمان برخی بیماری ها نیز می تواند منجر به افزایش وزن شود. مثل برخی از داروهای ضد افسردگی

پزشکان همچنین می دانند که دو نفر با قد یکسان می توانند رژیم غذایی یکسانی را مصرف کنند، و یکی از آن ها ممکن است چاق باشد در حالی که دیگری اینگونه نیست. این موضوع به دلیل عواملی مانند میزان متابولیسم پایه شخص (یعنی  این که فرد چه مقدار کالری بدن خود را در حالت استراحت می سوزاند) و سایر عوامل بهداشتی دیگر است.

AMA تنها سازمانی نیست که چاقی را یک بیماری تشخیص می دهد. مسازمان های دیگر شامل موارد زیر است:

 • فدراسیون جهانی چاقی
 • انجمن پزشکی کانادا
همچنین بخوانید:  علت و درمان درد قفسه سینه + راه های کاربردی جهت محافظت از قلب

آیا چاقی یک بیماری است؟

دلایلی که چاقی یک بیماری محسوب نمی شود

همه متخصصان با AMA موافق نیستند.آن ها با توجه به روش های موجود برای اندازه گیری چاقی و علائم آن ممکن است این عقاید که چاقی یک بیماری است، را رد کنند:

هیچ روش روشنی برای اندازه گیری چاقی وجود ندارد. از آنجا که شاخص توده بدنی برای همه اعمال نمی شود، مانند ورزشکاران استقامتی و وزنه برداران، بنابراین پزشکان همیشه نمی توانند از BMI برای تعریف چاقی استفاده کنند.

چاقی همیشه نشان دهنده مشکل در سلامتی نیست. چاقی می تواند یک عامل خطرناک برای سایر بیماری ها باشد، اما این تضمین نمی کند که فرد دارای مشکلات سلامتی باشد. بعضی از پزشکان دوست ندارند چاقی را بیماری بنامند زیرا چاقی همیشه اثرات منفی بر سلامتی ندارد.

برخی از عوامل چاقی را تحت تأثیر قرار می دهند و برخی از آن ها قابل کنترل نیست. در حالی که انتخاب غذا و سطح فعالیت بدنی می تواند  در چاقی نقش داشته باشد، اما ژنتیک نیز می تواند در این زمینه موثر باشد. برخی از پزشکان در این زمینه که چاقی را یک بیماری بنامند ابراز نگرانی می کنند زیرا این موضوع می تواند “فرهنگ عدم مسئولیت شخصی” را تقویت کند. “از آنجا که پزشکان غالباً می خواهند که بیماران شان نقش موثری در سلامتی خود داشته باشند، برخی نگرانند که طبقه بندی چاقی به عنوان یک بیماری ممکن است بر چگونگی رفتار سلامتی افراد تأثیر بگذارد.

تعیین چاقی به عنوان یک بیماری ممکن است باعث گوشه گیری افراد چاق از جامعه شود. برخی متخصصان در این زمینه ابراز نگرانی کرده اند که تعیین چاقی به عنوان یک بیماری به دیگران اجازه می دهد تا افراد دیگر را چاق تر جدا و طبقه بندی کنند.

برخی از عواملی که موجب چاقی می شوند

 • ژنتیک چاقی یک جزء ژنتیکی قوی دارد. کودکانی که والدین چاق دارند خیلی بیشتر از فرزندان والدین لاغر احتمال چاق شدن دارند. این بدان معنا نیست که چاقی کاملاً از پیش تعیین شده است. آنچه می خورید می تواند تأثیر عمده ای بر بیان ژن ها داشته باشد.
 • اعتیاد به مواد غذایی بسیاری از غذاهای ناسالم، مراکز پاداش را در مغز شما تحریک می کنند. در حقیقت، این مواد غذایی اغلب با داروهای متداول مانند الکل، کوکائین، نیکوتین و حشیش مقایسه می شوند. غذاهای آشامیدنی می تواند باعث ایجاد اعتیاد در افراد مستعد شود. این افراد کنترل رفتارهای غذایی خود را از دست می دهند، مانند افرادی که با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می کنند، کنترل رفتارهای خود را در مقابل نوشیدن الکل از دست می دهند.
 • انسولین انسولین یک هورمون بسیار مهم است، که وظیفه ی ذخیره انرژی را بر عهده دارد. یکی از کارکردهای آن این است که به سلول های چربی بگویید که چربی را ذخیره کنند و چربی هایی را که حمل می کنند نگه دارند. در حالی که نقش انسولین در چاقی بحث برانگیز است، مطالعات متعددی نشان می دهد که میزان بالای انسولین نقش علنی در رشد چاقی دارد.
 • داروهای خاص بسیاری از داروها می توانند باعث افزایش وزن به عنوان یک عارضه جانبی شوند. به عنوان مثال، داروهای ضد افسردگی با افزایش متوسط وزن با گذشت زمان مرتبط هستند. مثال های دیگر شامل داروهای دیابت و ضد روانپریشی.
 • قند شکر اضافه شده ممکن است بدترین جنبه رژیم مدرن باشد. به این دلیل است که قند هورمون ها و شیمی بدن را هنگام مصرف زیاد تغییر می دهد. این به نوبه خود به افزایش وزن کمک می کند.

ماهیت پیچیده چاقی

چاقی برای بسیاری از افراد موضوعی پیچیده و عاطفی است. محققان می دانند عوامل زیادی در این زمینه نقش دارد، از جمله ژنتیک، سبک زندگی، روانشناسی، محیط زیست و موارد دیگر. برخی از جنبه های چاقی قابل پیشگیری است  فرد می تواند به طور ایده آل تغییراتی در رژیم غذایی و ورزش روزمره خود ایجاد کند تا سلامت قلب ، ظرفیت ریه ها ، دامنه و سرعت و تحرک خود را افزایش بدهند. با این حال، پزشکان می دانند که برخی افراد این تغییرات را انجام می دهند، اما هنوز قادر به از دست دادن وزن قابل توجهی نیستند.

آیا چاقی یک بیماری است؟

آیا چاقی یک بیماری است؟

منبع : نمکستان