رنگ ها چه تاثیری بر ما و اطرافیانمان دارند؟
رنگ ها چه تاثیری بر ما و اطرافیانمان دارند؟

رنگ ها چه تاثیری بر ما و اطرافیانمان دارند؟ نمکستان : بحث رنگ ها در روان شناسی بحث بسیار مهمی است، بحثی که کم تر به آن پرداخته شده اما در زندگی زیاد با آن سر و کار داریم. از رنگ آبی دریا گرفته که لبریز از آرامش است، تا سرخی آتشین فرش های قرمز […]

رنگ ها چه تاثیری بر ما و اطرافیانمان دارند؟

رنگ ها چه تاثیری بر ما و اطرافیانمان دارند؟

نمکستان : بحث رنگ ها در روان شناسی بحث بسیار مهمی است، بحثی که کم تر به آن پرداخته شده اما در زندگی زیاد با آن سر و کار داریم. از رنگ آبی دریا گرفته که لبریز از آرامش است، تا سرخی آتشین فرش های قرمز زیر پای هنرپیشگان که نماد شور و عشق و رویاست. کارشناسان معتقداند که رنگ ها ابعاد مختلفی دارد و هر کدام معنایی را به بیننده منتقل می کنند.

در تعاریف روان شناختی رنگ ها، نه تنها نام رنگ ها مهم است، بلکه دو بعد دیگر آن که کم تر به آن توجه شده حائز اهمیت است، یکی درخشندگی رنگ و شدنی که دارد، دیگری میزان خلوصی رنگ است. این دو ابعاد علاوه بر اینکه خود رنگ چه است در تاثیرات روان شناختی رنگ بسیار موثر است.

رنگ ها به تنهایی معنا ندارند. بلکه به شئ یا جسمی تعلق دارند، و آن جسم در زمینه خاصی قرار دارد زمینه هم دارای نورپردازی خاصی است. مجموعه رنگ جسم، رنگ زمینه و اجسام اطراف آن دست به دست هم می دهند و تاثیر روان شناختی رنگ را در ما تولید می کنند.

برخی کارشناسان ابعاد شخصیتی فرد مثل سن، جنسیت و قومیت را در انتخاب رنگ موثر می دانند اما در حیطه روان شناسی مطالب کافی وجود ندارد که بگوییم رنگ های خاصی با شخصیت های خاصی یا با ابعاد به خصوصی از شخصیت یک فرد به طور مستقیم مرتبط است. برخی بر این عقیده اند که رنگ های مختلف می توانند بر روح و روان انسان اثر بگذارد.

البته بررسی ها نشان میدهد که تاثیر برخی رنگ ها بر روی ما خنثی نیست. در این زمینه مطالعه رنگ های آبی و زرد نشان داده که اگر کسی در موقعیتی قرار بگیرد که باید چیزی را بیاموزد، اسلاید هایی که به رنگ زرد به او ارائه شود آموزش فرد را در مقایسه با رنگ آبی مقداری پایین می آورد.

همچنین بخوانید:  با این ۴ حرکت ورزشی عصبانیت خود را به سرعت برطرف کنید

از دکوراسیون داخلی خانه ها گرفته تا رنگ غذا ها و تیم ورزشی هم دید ببنده و هم قضاوت آن ها را تغییر می دهند.

از جنگ جهانی دوم تا امروز مقایسه تیم های فوتبال انگلستان بر اساس رنگ یونیفرم نشان می دهد که تیم های قرمزپوش درصد برد بالاتری نسبت به تیم های آبی دارند. به همین ترتیب تیم هایی که سیاه پوشیده بودند آمار خشونت حین بازی و پنالتی های دریافتی از داور در رده ی بالاتری قرار دارند.

بررسی های بیشتر در این زمینه حاکی از این است که نه تنها ما به عنوان بیننده کسی که رنگ به خصوص به تن دارد ویژگی های خاصی را نسبت می دهیم؛ بلکه کسی که پوشنده آن رنگ است رفتارش به دلیل پوشیدن آن می تواند تغییر کند.

البته روان شناسان مسائل فرهنگی و محیطی و رخداد های اجتماعی را در انتخاب رنگ مورد علاقه مردم هر کشور موثر می دانند. رنگ هایی که برخی اشتها آورند برخی شادی آفرین و بعضی آرامش می دهند و دسته ایی غوغا به پا می کنند.

رنگ ها چه تاثیری بر ما و اطرافیانمان دارند؟

رنگ ها چه تاثیری بر ما و اطرافیانمان دارند؟

منبع : نمکستان