پتاسیم بدن خود را چگونه تامین کنیم؟
پتاسیم بدن خود را چگونه تامین کنیم؟

راه و روش های تامین پتاسیم بدن نمکستان : تحقیقات نشان می دهد که علاوه بر سدیم، عنصر اصلی تکیل دهنده نمک، مصرف پتاسیم هم در کنترل فشار خون نقش بازی می کند. پژوهشگران می گویند که لطف قضیه اینجاست که، برخلاف اکثر توصیه های پزشکی که منع و محدودیت ایجاد می کند، این توصیه […]

راه و روش های تامین پتاسیم بدن

راه و روش های تامین پتاسیم بدن

نمکستان : تحقیقات نشان می دهد که علاوه بر سدیم، عنصر اصلی تکیل دهنده نمک، مصرف پتاسیم هم در کنترل فشار خون نقش بازی می کند. پژوهشگران می گویند که لطف قضیه اینجاست که، برخلاف اکثر توصیه های پزشکی که منع و محدودیت ایجاد می کند، این توصیه پژوهشی آنان، مصرف بیشتر خوراکی های پتاسیم دار است.

یون پتاسیم یک الکترولیت ضروری موجود در بدن است که اصلی ترین وظیفه ی آن انتقال پیام الکریکی در طول رشته های عصبی است. و رشته عصبی طبیعتا به یک عضله ختم می شود که موجب انقباض آن عضله می شود. این وظیفه اصلی یون پتاسیم است. اما محل عضله نیز مهم است. اگر عضله جدار رگ باشد موجب  می شود به خون فشار وارد شود و خون به جلو حرکت کند. یا اگر قلب باشد که موجب فشار انقباضی قلب می شود. البته در سلامت استخوان و عملکرد کلیه نیز نقش مهمی ایفا می کند.

اما اینکه پتاسیم چگونه فشار خون را کم می کند؟

به هرحال میزان سدیم است که فشار خون را تنظیم می کند. اما سدیم اضافه برای دفع از بدن و یا باقی ماندن در یک سطح تنظیم شده نیاز به پتاسیم دارد. کلیه برای دفع سدیم نیاز به پتاسیم دارد. اگر سدیم بدن را کاهش دهیم اما پتاسیمی وجود نداشته باشد کلیه راهی برای دفع سدیم ندارد و در بدن باقی مانده و فشار خون بالا می ماند.

منابع غذایی پتاسیم چیست؟ آیا ممکن است پتاسیم به صورت مکمل دارویی مصرف شود؟

توصیه این است که از منابع غذایی برای تامین پتاسیم بدن استفاده شود. و مکمل و دارو ها فقط در صورت تجویز پزشک استفاده شود. اما غذاهایی که پتاسیم دارند شامل: حبوبات، گیاهان سبزی که برگ های پهن دارند و ماهی جز منابع اصلی تامین کننده پتاسیم هستند. در میوه ها موز، آواکادو، انار، نارگیل، تخم مرغ دارای پتاسیم بالا هستند. اما تاکید می شود که تامین پتاسیم از طریق رژیم غذایی تامین شود.

همچنین بخوانید:  چگونه زنجبیل بر کاهش وزن ما تاثیر می گذارد؟

منابع بسیار عالی برای تامین پتاسیم بدن خود را بشناسیم

منابع بسیار عالی برای تامین پتاسیم بدن خود را بشناسیم

منبع : نمکستان