تبعیض‌نژادی؛ میراث برده‌داری آمریکا
تبعیض‌نژادی؛ میراث برده‌داری آمریکا

همزمان با بازدید بی‌سابقه کارشناسان سازمان ملل از ایالات متحده با هدف بررسی پیامدها و میراث برده‌داری، قتل یک سیاهپوست دیگر این‌بار در نیویورک خشم فعالان اجتماعی را برانگیخته است.

کارشناسان سازمان ملل در پایان بازدید بی‌سابقه خود از آمریکا با هدف بررسی تبعیض نژادی در این کشور به‌عنوان میراث دوران برده‌داری، عنوان کردند که این کشور باید شعارسازی و برخورد‌های مقطعی را کنار گذشته و با معضل جاری خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان و نابرابری نژادی، مقابله کند.

نخستین بازدید رسمی کارشناسان سازمان ملل از آمریکا در چارچوب بررسی تبعیض نژادی و نقض حقوق سیاه‌پوستان آمریکایی که پس از قتل جورج فلوید در مِه ۲۰۲۰ (خرداد ۱۳۹۹) مورد توجه شورای امنیت سازمان قرار گرفته بود، پس از ۲ هفته، روز جمعه گذشته به وقت محلی به پایان رسید.

به گفته تریسی کیسی یکی از دو کارشناس مستقل سازمان ملل در جریان این بازدید، نابرابری نژادی در آمریکا به زمان تشکیل این کشور باز می‌گردد و هیچ راه حل فوری ندارد. تا به امروز تبعیض‌های نژادی در تمام مراحل برخورد با پلیس و مجریان قانون دیده می‌شود؛ از لحظه برخورد و دستگیری تا محکومیت‌ها و سلب حق رای. 

کیسی تاکید کرد که نیاز به یک اهتمام کلی در دولت وجود دارد که عاری از شعار و خواهان اصلاحات باشد.

او به همراه خوان مندز از آرژانتین در طول ماموریت ۱۵ روزه خود در آمریکا، از ۶ شهر واشنگتن، آتلانتا، لس آنجلس، شیکاگو، مینیاپولیس و نیویورک بازدید کردند.

ماموریت کارشناسان سازمان ملل تحقیق در مورد استفاده بیش از حد از زور، اتهامات نژادپرستانه و سایر موارد نقض حقوق بشر توسط مجریان قانون و سازمان‌های کیفری آمریکا علیه سیاه‌پوستان در این کشور بود.

کیسی همچنین با اشاره به تبعیض نژادی در آمریکا به عنوان میراث عمیق و ذاتی برده داری و تبعیض‌های قانونی در این کشور، تصریح کرد که این رویه جامعه سیاه پوست آمریکا را به سر حد تحملشان رسانده است.

به قتل رسیدن یک سیاهپوست دیگر به نام جردن نیلی نشان می‌دهد که سناریو قتل‌های نژادپرستانه در آمریکا همچنان ادامه دارد.

نیلی روز دوشنبه گذشته در مترو شهر نیویورک به دست یک مسافر سفیدپوست به نام دنیل پنی در میان بی‌توجهی دیگران کشته شد.

ویدیویی که از وقوع این سانحه در فضای مجازی منتشر شده، نشان می‌دهد در میان بی‌توجهی حاضران در صحنه، چندین مسافر تلاش می‌کنند نیلی را روی زمین بی‌حرکت نگه دارند در حالی که یک مسافر [سفید پوست]دیگر گردن او را گرفته و فشار می‌دهد تا زمانیکه که وی جان خود را از دست می‌دهد.

درحالیکه مقام‌های شهر نیویورک به تحقیقات در مورد قتل این بی‌خانمان سیاهپوست ادامه می‌دهند، خشم و انزجار در میان فعالان آمریکایی نسبت به اینکه پنی هنوز بازداشت نشده به وجود آمده است. 

دونا لیبرمن مدیر اجرایی اتحادیه آزادی‌های مدنی نیویورک به روزنامه گاردین گفت: کشته شدن نیلی بازتاب دهنده تعصب نژادی عمیق در جامعه آمریکا است. نحوه برخورد با وی پس از مرگ بازتاب تعصب‌های دیگر نسبت به افرادی است که از بیماری سلامت روان رنج می‌برند.

مدیر اجرایی اتحادیه آزادی‌های مدنی نیویورک باور دارد که کشته شدن نیلی اگر او یک سیاهپوست نبود، هیچ‌وقت اتفاق نمی‌افتاد.

همچنین بخوانید:  مدارک لازم برای دریافت و یا تعویض گذرنامه

وی همچنین کوچک‌ترین شکی ندارد که اگر پنی یک سیاهپوست بود پلیس بی‌درنگ علیه او اتهام مطرح می‌کرد.

در گذشته خشونت‌های بی‌انت‌ها علیه سیاهپوستان آمریکایی از جمله جورج فلوید که در ۲۵ مه سال ۲۰۲۰ میلادی (پنجم خرداد ۱۳۹۹) در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا زیر زانوی درک شووین افسر پلیس سفید پوست جان باخت، تبعیض نژادی در جامعه آمریکا را برجسته کرده و منجر به اعتراض‌ها علیه بی‌عدالتی در چند نسل اخیر شده است.

اهمیت موضوع

فعالان مدنی معتقد هستند که شرایط حول زندگی و مرگ نیلی بازتاب دهنده شکست‌های طولانی مدت برای ارائه خدمات اجتماعی به افراد فقیر در نیویورک است.

کارشناسان عدالت جنایی به گاردین گفتند که بازداشت نکردن شخص مظنون در این پرونده نشان دهنده نابرابری‌های شکل گرفته در رفتار نظام قضایی جنایی آمریکا با افراد سیاهپوست، فقیر یا دچار معلولیت است.

لیبرمن در این خصوص گفت: این مساله تلاقی تعصب ویرانگر و سیاست شکست خورده است. این فقط مربوط به شهر نیویورک نیست. شهر نیویورک جامعه را شکل می‌دهد یا آن را بازتاب می‌دهد.

وی همچنین تصریح کرد: این مساله همچنین سیاست‌های شکست خورده‌ای که شهر ما به مدت چندین دهه دنبال کرده را منعکس می‌کند. به جای ارائه مراقبت‌های درمانی، به جای ارائه محل اسکان، پلیس‌ها را به خیابان‌ها گسیل می‌کنیم. 

آمریکایی‌های سیاهپوست در مقایسه با سفید پوستان این کشور به صورت نامناسبی دستگیر، متهم و پیش از محاکمه زندانی می‌شوند.

گزارش سازمان ملل از نابرابری‌های نظام قضایی جنایی آمریکا نشان می‌دهد که سیاهپوستان آمریکایی حتی به صورت ناعادلانه از وثیقه محروم می‌شوند و در صورت ناتوانی در تهیه آن زندانی می‌شوند.

در مورد قاتل نیلی با گذشت یک هفته پس از ورود پلیس به پرونده، هنوز هیچ اتهامی مطرح نشده است.

به اعتقاد دونالد گرانت یک روانشناس بالینی در لوس آنجلس، این اقدام مرگبار نشان دهنده اجرای خودسرانه قانون توسط سفیدپوستان است که تبدیل به یک تهدید برای سیاهپوستان آمریکایی شده و در کشتن بسیاری از مردان و زنان این رویکرد عیان شده است.

گرانت به ان‌بی‌سی‌نیوز گفت که این موضوع وحشت را در روح سیاهپوستان شعله ور می‌کند زمانیکه ما شاهد این قتل‌های بدون محاکمه، بدون دادگاه و بدون قضاوت هستیم.

اظهارات کارشناسان و گزارش سازمان ملل گویای نابرابری‌های نظام‌مند در جامعه آمریکا است و به نظر تمهیدات ادعایی دولت‌ها نیز از بین برنده این تبعیض‌ها نبوده است.

برغم وعده دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده برای مبارزه با نژادپرستی در آمریکا، سازمان‌های دولتی این کشور نگران رفتار‌های ناعادلانه دولت فدرال با رنگین‌پوستان هستند.

نگرانی‌های گسترده‌ای درباره رفتار ناعادلانه دولت با رنگین پوستان از جمله در زمینه ارائه کمک به کشاورزان، دیدار از پارک‌های ملی و توزیع مزایای بیکاری وجود دارد.

این نابرابری‌های اجتماعی می‌تواند آتش خشم سیاهپوستان و فعالان کارزار «زندگی سیاهپوستان اهمیت دارد» را روشن کند و بار دیگر اعتراض‌های گسترده‌ای را علیه بی‌عدالتی‌های اجتماعی در ایالات متحده به راه اندازد.

منبع: ایرنا