با این ترفندها یک شیرینی پز خفن شوید!
با این ترفندها یک شیرینی پز خفن شوید!

ترفندهای شیرینی پزی و تهیه کیک های خوشمزه ی خانگی نمکستان : شیرینی پزی و کیک پزی یک از کارهای سخت و در عین حال به شدت هیجان انگیز و جذاب میباشد. شیرینی ها و کیک ها بافت های متفاوتی دارند. به دست آوردن این بافت ها کار چندان آسانی نیست. پختن شیرینی و کیک […]

ترفندهای شیرینی پزی و تهیه کیک های خوشمزه ی خانگی

ترفندهای شیرینی پزی و تهیه کیک های خوشمزه ی خانگی

نمکستان : شیرینی پزی و کیک پزی یک از کارهای سخت و در عین حال به شدت هیجان انگیز و جذاب میباشد. شیرینی ها و کیک ها بافت های متفاوتی دارند. به دست آوردن این بافت ها کار چندان آسانی نیست. پختن شیرینی و کیک مهارت های خاص خودش را میطلبد و به دست آوردن بافت هر نوع از کیک و شیرینی کار اصلا آسانی نیست. شیرینی ها و کیک ها بخش جذاب ماجرای یک مهمان خانوادگی و یا یک جشن بزرگ هستند. بنابراین نیاز است که هر کس اگر بخواهد یک نتیجه ی عالی از شیرینی پزی و کیک پزی خودش به دست بیاورد، یک سری مهارت های اولیه را بلد باشد. ما در ادامه ی این مطلب یک سری نکات ریز و درشت را برای شما آماده کرده ایم که با استفاده از آن ها میتوانید، یک شیرینی پز خفن شوید. برای آشنایی با این نکات جالب، با ما همراه باشید :

با این ترفندها یک شیرینی پز خفن شوید!

اولین نکته در پختن هر شیرینی و یا کیک این است که حتما بر طبق دستور العمل پخت، عمل کنید. هر غذا و کیک و یا شیرینی یک دستور العمل پخت و یا دستور پخت دارد که باید حتما بر طبق آن مواردی که در ذهن دارید، تهیه شود. شاید با خودتان بگویید که چه چیز هایی آنقدر اهمیت دارد که ما مرحله به مرحله آن ها را انجام دهیم.

اما مواردی مانند : گرم کردن فر قبل از آماده شدن مواد برای رفتن کیک به داخل آن، به دمای اتاق رسیدن کره بدون دخالت سرما و یخچال، چرب کردن قالب، گذاشتن کاغذ روغنی، رعایت کردن نسبت های مواد اولیه مورد نیاز همگی در گرو رعایت دستور پخت میباشد.

هر دستور پخت، مراحل مخصوص به خود را دارد و خیلی کم پیش می آید که یک کار و یا مرحله برای همه ی دستور پخت ها تکرار شود. بنابراین بهترین کار این است که دستور پخت ها را دنبال کنید.

آرد، اساس و پایه ی پخت هر شیرینی و کیک است. بنابراین اولین چیزی که باید به درست اندازه گیری شود، مقدار آرد موجود در کیک و یا شیرینی است. اگر میخواهید اندازه مواد غذایی شما دقیق باشد، حتما از ترازوی آشپزخانه برای اندازه گیری استفاده کنید.

آموزش تهیه شیرینی های خوشمزه، آموزش تهیه کیک در خانه

برای اینکه مقادیری که در هر رسپی ذکر میشود، دقیق عملی شود، بهتر است که از رسپی های گرمی استفاده کنید تا آن ها در ترازو اندازه بگیرید و نسبت ها را رعابت نمایید.

بیکینگ پودر و جوش شیرین دو عامل اصلی در هر رسپی شیرینی پزی و کیک پزی هستند. بنابراین نیاز است که از این مواد به صورت تازه استفاده کنید چرا که این ترکیبات بعد از شش ماه، کاملا اثر و ویژگی های طبخی خود را از دست میدهند. در کنار این عامل ادویه‌هایی مانند دارچین، جوز هندی و میخک نیز موارد هستند که باید به صورت تازه استفاده شوند.بنابراین استفاده از مواد اولیه ی تازه یکی از مهم ترین عوامل در کیک پزی و شیرینی پزی است.

همه میدانیم که خمیر ها از آرد تهیه میشوند و آرد نیز حاوی گلوتن است. پس هر چقدر شما خمیر ها را هم بزنید، این موضوع باعث سفت شدن خمیر میود و خمیر خاصیت کشسانی پیدا میکند. مثلا خمیر پای به نسبت خمیر یک شیرینی معمولی باید بیشتر ورز داده شود. پس باید به مدت زمان ورز و هم زدن یک خمیر دقت داشته باشیم.

همچنین بخوانید:  آموزش طرز تهیه «شیرینی گل» بسیار زیبا مخصوص پذیرایی

گاهی وقت ها با خودمان فکر میکنیم که برخی مواد را جایگزین کنیم و یا اصلا حذف کنیم. این کار اصلا نتیجه ی جالبی نخواهد داشت. بنابراین سعی نکنید که با خلاقیت خودتان رسپی را عوض کنید و برخی مواد را با هم جایگزین کنید. چون نتیجه ی دلخواهتان را نخواهید گرفت.

آموزش تهیه شیرینی های خوشمزه، آموزش تهیه کیک در خانه

درجه ی حرارت فرها با یکدیگر متفاوت است و همین مشکل اساسی خیلی از افراد است. برای حل این مشکل میتوانید از یک دماسنج برای تعیین دمای داخل فر استفاده کنید. چرا که عوض کردن تعمیر کردن فرها کاری سخت و زمان بر است و پروسه ی پخت را دچار مشکل میکند.

یک موضوع جالب در شیرینی پزی و کیک پزی این است که سعی کنید از قالب هایی به رنگ روشن برای پخت استفاده نمایید. دلیل این مورد این است که قالب هایی به رنگ تیره معمولا گرمای بیشتری را به نسبت قالب های رنگ روشن جذب میکنند و همین موضوع باعث میشود که گرمای بیشتری به کیک برشد و ته کیک و شرینی بسوزد. بنابراین سعی کنید که قالب هایتان را به رنگ روشن انتخاب نمایید.

برای پختن کیک و شیرینی، استفاده از کره ی بدون نمک بسیار مهم است. کره ای نمک دارد مستقیما بر روی طعم کیک اثر میگذارد و همچنین در روند طبیعی کیک و افزایش گلوتن در آرد مشکل ایجاد میکند. پس حتما برای پخت شیرینی ها و کیک هایتان از کره ی بدون نمک استفاده نمایید.

اگر ترکیب کردن و یا خرد کردن برخی مواد کیکتان را با دستگاه های مخلوط کن و یا خرد کن انجام میدهید، یادتان نرود که حتما دیواره و داخل ظرفتان را بعد از هر بار مخلوط کردن و یا هم زدن و خرد کردنف تمیز کنید، چرا که ماندن مواد پشت هم داخل این ظرف ها باعث در هم خوردن مزه ها به صورت نا مناسب و خارج از رسپی میگردد.و این مورد مزه ی کیک و شیرینی شما را تغییر میدهد.

خیلی ها عدات دارند که در حین پخت کیک درب فر را باز میکنند و کیک را بررسی میکنند. همین اتفاق برای پخت شیرینی ها نیز روی میدهد. این کار شما تاثیر زیادی در بافت شیرینی و یا کیک شما دارد چرا که این کار باعث لرزش کیک شده و بافت آن را به هم میزند و همچنین باز و بسته کردن در فر باعث میشود که حرارت از فر بیرون رفته و عمل پف کردن و یا پختن کیک و یا شیرینی شما با مشکل مواجه شود. بنابراین سعی کنید که اصلا در حین پخت کیک و شیرینی در فر را باز و بسته نکنید.

در نهایت شما رعایت یک سری نکات ریز و خیلی ساده میتوانید مانند یک شیرینی پز حرفه ای کیک و شیرینی بپزید. از این ساده تر امکان ندارد!

فوت و فن های شیرینی پزی و کیک در خانه

فوت و فن های شیرینی پزی و پخت کیک در خانه

منبع : نمکستان