چطور در شرایط احساسی بر خودمان مسلط باشیم؟
چطور در شرایط احساسی بر خودمان مسلط باشیم؟

روش های تسلط بر خود در شرایط احساسی نمکستان : وقتی ما کلمه احساس را می شنویم، یاد عشق، ترس، شادی و نفرت می افتیم. احساسات قدرتمندی که همه جا در سراسر زندگی تجربه می کنیم. احساسات ما نیروهای محرک بسیاری از رفتار های ما هستند، مفید یا غیر مفید. اما احساسات از کجا نشأت […]

روش های تسلط بر خود در شرایط احساسی

روش های تسلط بر خود در شرایط احساسی

نمکستان : وقتی ما کلمه احساس را می شنویم، یاد عشق، ترس، شادی و نفرت می افتیم. احساسات قدرتمندی که همه جا در سراسر زندگی تجربه می کنیم. احساسات ما نیروهای محرک بسیاری از رفتار های ما هستند، مفید یا غیر مفید. اما احساسات از کجا نشأت می گیرند؟ مغز ما طوری شکل گرفته که همیشه به دنبال تهدید و یا پاداش است. وقتی احساسی توسط مغز شناسایی شود، بخش احساسی مغز ما با آزاد سازی پیغام های شیمیایی توجه ما را به موضوع جلب می کند. احساسات تاثیرات این پیغام های شیمیایی اند، که از مغز ما به تمام بدن ما منتقل می شوند.

وقتی مغز ما یک تهدید احتمالی را درک می کند، هورمون های استرس یعنی آدرنالین و کورتیزول در بدن ما پخش می شوند و به ما می گویند، بجنگ یا فرار کن. وقتی ما چیزی را سودمند تشخیص می دهیم، همانند زمانی که کسی کار خوبی برای شما انجام می دهد مغز دوپامین و اکسی توسین و یا سروتونین را در بدن پخش می کند.

در این شرایط بخش احساسی مغز ما زودتر بخش متفکر وارد عمل شده و برخی اوقات واکنش های مغزی بسیار قوی هستند و بر ما مسلط می شوند و ما را از انجام یک عمل منطقی دور می کنند. در واقع احساسات مغز ما را می دزدند. بسیاری از واکنش های احساسی ما ناخودآگاه انجام می شود. تفکر ما می تواند بر احساسات ما تاثیر بگذارد و برخی اوقات این موضوع برای ما خوب نیست.

تنها فکر کردن به یک تهدید می تواند واکنش احساسی ما را برانگیخته کند، اینجا زمانی است که ما می توانیم واکنش های احساسی خود را با تفکر آگاهانه مدیریت کنیم. احساسات ما نقش قدرتمندی را در تجربیات ما در این دنیا دارند. در زمان هایی که نمی توانید احساسات خود را کنترل کنید، راه های دیگری را انتخاب کنید تا از واکنش های احساسی اجتناب کنید. راه هایی مثل کشیدن چند نفس عمیق و تغییر محیط

همچنین بخوانید:  روانشناسی رنگ زرد در شخصیت افراد، معماری و دکوراسیون

چطور در شرایط احساسی بر خودمان مسلط باشیم؟

چطور در شرایط احساسی بر خودمان مسلط باشیم؟

منبع : نمکستان