روش های پیشگیری، علائم و درمان خشکی چشم
روش های پیشگیری، علائم و درمان خشکی چشم
اگر مبتلا به سندرم خشکی چشم هستید، چشمان شما به اندازه کافی اشک نمی ریزد یا نمی تواند یک لایه طبیعی از اشک را برای پوشاندن چشم خود حفظ کند.

نمکستان : اگر مبتلا به سندرم خشکی چشم هستید، چشمان شما به اندازه کافی اشک نمی ریزد یا نمی تواند یک لایه طبیعی از اشک را برای پوشاندن چشم خود حفظ کند. در نتیجه، چشمان شما نمی تواند گرد و غبار و سایر مواد تحریک کننده را از بین ببرد. این مشکل می تواند منجر به علائم زیر در چشم شما شود:

 • سوزش
 • درد
 • قرمزی

در صورت داشتن خشکی چشم و افزایش ناگهانی ناراحتی یا کاهش ناگهانی توانایی دید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. مطالعه زیاد، کار کردن زیاد با رایانه یا گذراندن ساعت های طولانی در یک محیط خشک می تواند امکان بروز عارضه خشکی چشم را افزایش دهد. اگر مبتلا به سندرم خشکی چشم هستید، ممکن است چشمان شما مستعد عفونت باکتریایی باشد یا ممکن است سطح چشم شما ملتهب شود و باعث ایجاد زخم در قرنیه شود. اگرچه ناراحت کننده است، اما سندرم چشم خشک تقریباً هرگز از بین نمی رود.

علائم سندرم خشکی چشم چیست؟

شایع ترین علائم سندرم خشکی چشم سوزش، درد و قرمزی چشم است. از دیگر علائم شایع آن می توان به پارگی آبکی یا مخاط زبر در چشم اشاره کرد. ممکن است متوجه شوید که چشمان شما سریعتر از گذشته خسته می شوند یا اینکه برای مدت طولانی در خواندن یا نشستن در رایانه مشکل دارید. احساس وجود شن و ماسه در چشمان شما و تاری دید نیز در این عارضه بسیار رایج است.

دلایل سندرم خشکی چشم چیست؟

اشک ها سه لایه دارند. لایه بیرونی روغنی، لایه میانی آبکی و لایه مخاط داخلی وجود دارد. اگر غده هایی که عناصر مختلف اشک شما را تولید می کنند ملتهب هستند یا به اندازه کافی آب، چربی یا مخاط تولید نکنند، چشم می تواند منجر به سندرم خشکی چشم شود. هنگامی که چربی در اشک شما از دست برود، آن ها به سرعت تبخیر می شوند و چشمان شما نمی توانند یکنواخت رطوبت را حفظ کنند.

علل سندرم خشکی چشم شامل موارد زیر است:

 • تغییرات هورمونی
 • قرار گرفتن در معرض باد یا هوای خشک مانند قرار گرفتن در معرض دائمی بخاری در طول زمستان
 • آلرژی
 • جراحی چشم لیزیک
 • برخی از داروها از جمله آنتی هیستامین ها ، ضد احتقان بینی ، قرص های ضد بارداری و داروهای ضد افسردگی
 • افزایش سن
 • استفاده از لنز ها در دراز مدت
 • خیره شدن طولانی به رایانه
 • کم پلک زدن

چه کسانی در معرض خطر سندرم خشکی چشم قرار دارند؟

سندرم خشکی چشم در افراد ۵۰ سال و بالاتر شایع است. اکثر آنها زن هستند، اما این شرایط در مردان نیز رخ می دهد. زنانی که باردار هستند، و در معرض تغییرات هورمونی قرار دارند یا یائسگی را پشت سر می گذارند، بیشتر در معرض خطر هستند. شرایط  زیر می تواند خطر شما را افزایش دهد:

 • آلرژی مزمن
 • بیماری تیروئید یا سایر شرایطی که چشم را مورد آزار قرار می دهد.
 • لوپوس، آرتریت روماتوئید و سایر اختلالات سیستم ایمنی بدن
 • کمبود ویتامین A

چگونه سندرم خشکی چشم تشخیص داده می شود؟

اگر چشمان شما احساس خشکی می کند و به طور ناگهانی دید خود را به صورت چشمگیر از دست داده اید فوراً به چشم پزشک مراجعه نکنید. بعد از توصیف علائم، شما احتمالاً تحت آزمایشاتی قرار خواهید گرفت که میزان اشک در چشمان شما را، مانند یک لامپ شکاف، یا بیومایکروسکوپ را بررسی می کند. برای این آزمایش ، پزشک شما از رنگی مانند فلورسئین استفاده می کند تا فیلم اشکی روی چشم شما نمایان شود.

همچنین بخوانید:  روش های درمان خانگی سنگ کلیه + علت تشکیل سنگ کلیه

همچنین ممکن است آزمایش شیرر مورد استفاده قرار گیرد تا سرعت چشمان شما را اندازه بگیرد. این آزمایش میزان تولید اشک شما را با استفاده از یک فتیله کاغذی که در لبه پلک شما قرار دارد، آزمایش می کند. پزشک چشم شما همچنین ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع دهد. بستگی به علت بیماری شما، پزشک ارجاعی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، در صورت داشتن آلرژی مزمن می توانند شما را به یک متخصص آلرژی معرفی کنند.

چگونه سندرم خشکی چشم درمان می شود؟

اشک مصنوعی

قطره چشمی که باعث افزایش رطوبت چشم شما می شود از جمله رایج ترین روش های درمان سندرم خشکی چشم است. اشک مصنوعی همچنین برای برخی افراد خوب عمل می کند.

شاخه های اشکی

پزشک چشم شما ممکن است برای جلوگیری از سوراخ های زهکشی در گوشه چشم از دوشاخه استفاده کند. این یک روش نسبتاً بدون درد و برگشت پذیر است که باعث از بین رفتن پارگی می شود. اگر شرایط شما شدید باشد، ممکن است دوشاخه به عنوان یک راه حل دائمی توصیه شود.

داروها

دارویی که معمولاً برای سندرم چشم خشک تجویز می شود ، ضد التهابی به نام سیکلوسپورین است.

این دارو باعث افزایش میزان اشک در چشم شما می شود و خطر آسیب به قرنیه شما را کاهش می دهد. اگر بیماری خشکی چشم شما شدید است ، ممکن است لازم باشد که در مدت زمان کوتاهی دارو از قطره های کورتیکواستروئید استفاده کنید. داروهای جایگزین شامل کولینرژیک مانند پیلوکارپین است. این داروها به تحریک تولید اشک کمک می کنند. اگر داروی دیگری باعث خشک شدن چشم شما می شود، پزشک ممکن است نسخه شما را تغییر دهد تا سعی کند دارویی را پیدا کند که باعث خشک شدن چشم شما نمی شود.

تغذیه

برای سالم نگه داشتن چشمان شما به یک رژیم غذایی متعادل با پروتئین و ویتامین های کافی نیاز دارید. مکمل های اسید چرب ضروری امگا ۳ گاهی اوقات برای تقویت محتوای روغن چشم توصیه می شود. معمولاً افراد باید حداقل ۳ ماه این مکمل ها را بطور منظم مصرف کنند تا شاهد بهبودی باشند.

عمل جراحی

اگر شما سندرم شدید خشکی چشم دارید و با سایر روش های درمانی از بین نمی رود، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. سوراخ های زهکشی در گوشه های داخلی چشم شما ممکن است به طور دائم ایجاد شده باشد تا به چشم شما اجازه دهد مقدار کافی اشک را حفظ کند.

مراقبت در منزل

اگر مشکل خشکی چشم دارید، از مرطوب کننده برای افزایش رطوبت اتاق و جلوگیری از آب و هوای خشک استفاده کنید. استفاده از لنزهای تماسی و زمان صرف شده در مقابل کامپیوتر یا تلویزیون را به حداقل برسانید.

سندرم خشکی معمولاً تأثیر دائمی در بینایی شما ندارد. شما می توانید ناراحتی خود را با درمان به میزان قابل توجهی کاهش دهید. در موارد نادر، عفونت چشم و زخم ممکن است رخ دهد و نیاز به درمان مجزا است.