امگا ۳ چیست و چه فوایدی دارد؟
امگا ۳ چیست و چه فوایدی دارد؟

امگا ۳ چیست و چه فوایدی دارد؟ نمکستان : طبق تحقیقات انجام شده امگا ۳ باعث کاهش وزن افراد، کنترل دیابت و افسردگی می شود. کارشناسان تغذیه همواره به استفاده این ماده غذایی تاکید بسیاری دارند، همچینین این مطلب به اثبات رسیده که نرخ مرگ و میر حاصل از بیماری قلبی را کم می کند. […]

امگا ۳ چیست و چه فوایدی دارد؟

اُمگا3 چیست و چه فوایدی دارد؟

نمکستان : طبق تحقیقات انجام شده امگا ۳ باعث کاهش وزن افراد، کنترل دیابت و افسردگی می شود. کارشناسان تغذیه همواره به استفاده این ماده غذایی تاکید بسیاری دارند، همچینین این مطلب به اثبات رسیده که نرخ مرگ و میر حاصل از بیماری قلبی را کم می کند. مصرف مکمل امگا ۳ باید توسط پزشک توصیه شود نظر متخصصین تغذیه به این صورت است که دوز غیر درمانی امگا ۳ یک گرم در روز، دوز درمانی آن ۳ گرم در روز می باشد.

امگا ۳ برای سلامت بدن بسیار ضروری است و بررسی های اخیر نشان می دهد که تعداد بسیاری از افراد به خصوص خانم ها با کمبود امگا ۳ مواجه هستند تغییرات شیوه زندگی و انتخاب مواد غذایی سالم  این کمبود را به خوبی جبران می کند.

علایمی که نشان از کمبود امگا ۳ در بدن شما است می تواند :

خستگی شدید باشد، اگر به صورت مداوم احساس خستگی و خواب الودگی می کنید،  این نشانه در بدن شما  از نشانه های کمبود قابل توجهی از امگا ۳ است برنامه غذایی خود را حتما تغییر دهید.

از دیگر عوامل خشکی پوست است برای داشتن پوستی زیبا و سالم حفظ امگا ۳ ضروری می باشد.

امگا ۳ و افسردگی افراد :

محققین براین باورند، که مصرف ماهی باعث کاهش افسردگی شما می شود کشور هایی که اسید های چرب خیلی کمی مصرف می کنند میزان افسردگی بالای ۶۰ درصد میباشد.

امگا ۳ و موهای تار نازک و بی جان :

در فولیکول های مو شما امگا ۳ وجود دارند که باعث زیبایی و درخشندگی موهای شما می شود همچنین می تواند در ضخیم شدن مو و التهاب پوست کف سر به شما کم کند.

اُمگا3 چیست و چه فوایدی دارد؟

نداشتن تمرکز :

 از دیگر عوامل کمبود امگا ۳ نداشتن تمرکز است افرادی که روزانه امگا ۳ به میزان درستی مصرف می کنند سطح تمرکز بالایی دارند. استفاده امگا ۳ باعث استحکام استخوان ها و بروز جوش های التهابی در نوجوانان را کمتر می کند و می تواند خشکی چشم که بیماری رایج در سالمندان است جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید:  مواد غذایی که هیچ گاه نباید به صورت خام آن ها را بخورید

سه اسید چربی که  خانواده امگا ۳ را تشکیل می دهند:

۱- آلفالینولینک اسید

۲ -ایکوساپنتائنوئیک

۳-دوکوزا هگزائنوئیک

مواد غذایی حاوی امگا ۳ :

اجیل ها از جمله گردو، فندق، پسته و … مقدار بالایی کالری و دارای امگا ۳ هستند. امگا ۳ در تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن ماهی، ماهی روغنی، شیر گاو، گوشت و… جود دارد بهترین منبع تامین امگا۳ برای شما مصرف ماهی است.

 منبع گیاهی امگا ۳ :

در دانه های چیا، اسفناج، سویا، دانه کنف، کلم پیچ و…

استفاده از امگا ۳ در دوران بارداری : 

در دوران بارداری شما به امگا ۳ بیشتری نیاز دارید که باید در رژیم غذایی قرار گیرد. امگا ۳ از طریق جفت به جنین می رسد. برای تقویت ضریب هوشی جنین تغذیه مادر باید بررسی شود، استفاده منظم ماهی به تکامل جنین کمک کرده لازم به ذکر است. ماهی دارای ید، منگنز، آهن نیز می باشد.

محققین کشور استرالیا بر این باورند که اسید های چرب امگا ۳ باعث افزایش مقاومت جنین در رحم، مانع مبتلا شدن نوزادان به بیماری اگزما،جلوگیری آسم در کودکان می باشد و همچنین به کنترل بیش فعالی کودکان نیز کمک شایانی می کند.

امگا ۳ و تاثیرش در بدن سازی :

 با بالا رفتن سن افراد عضلات فرد به شکل طبیعی تحلیل رفته با رسیدن به سن ۶۰ سالگی این معضل به چالشی سخت تبدیل می شود. فایده  امگا ۳ به این صورت توضیح داده می شود که باکم کردن ویسکوزیته خون می تواند به بافت های عضلانی فرد اکسیژن و مواد غذایی را برساند و باعث ترمیم دیگر بافت های بدن می شود  از دیگر فواید کاهش درد و التهاب عضلات  است فرد  با مصرف ماهی های سالمون و یا ماهی های آب های سرد امگا ۳ بدن خودش را تامین کند. روغن ماهی جز مکمل هایی است که این روز ها افراد زیادی مرتبا مصرف می کنند. روغن ماهی، روغنی است که از ماهی های پر چرب گرفته میشود.

اُمگا3 چیست و چه فوایدی دارد؟

اُمگا ۳ چیست و چه فوایدی دارد؟

منبع : نمکستان