چند راهکار ساده برای خوردن غذای سالم و مدیریت رفتار خوردن
چند راهکار ساده برای خوردن غذای سالم و مدیریت رفتار خوردن

چند راهکار ساده برای سالم خوردن و مدیریت رفتار خوردن نمکستان : تمامی افراد تمایل دارند که وزنی ایده آل همراه با سلامت جسمانی داشته باشند اما در مدیریت خوردن مواد غذایی به مشکل بر می خورند و پس از خوردن اظهار پشیمانی می کنند در این پست قفصد داریم نکاتی کاربردی در زمینه مدیریت […]

چند راهکار ساده برای سالم خوردن و مدیریت رفتار خوردن

خوردن غذاهای سالم

نمکستان : تمامی افراد تمایل دارند که وزنی ایده آل همراه با سلامت جسمانی داشته باشند اما در مدیریت خوردن مواد غذایی به مشکل بر می خورند و پس از خوردن اظهار پشیمانی می کنند در این پست قفصد داریم نکاتی کاربردی در زمینه مدیریت رفتار خوردن را با شما به اشتراک بگذاریم.

پروفسور بریان وانسینک brianwansink استاد دانشگاه cornell در مورد مدیریت رفتار خوردن و چه عاملی موجب غذا خوردن می شود را بررسی کرده و در کتابی مطرح کرده است که نکات مهم چهت سالم خوردن را بیان خواهیم کرد.

استفاده از بشقاب کوچکتر :

طبق تحقیقات انجام شده زمانی که فرد بشقاب بزرگتری را جلوی خود ببیند انتظار غذای بیشتری را نیز دارد، بنابراین بشقاب های کوچک را جایگزین بشقاب بزرگ نمایید، در این صورت به مرور زمان نا خودآگاه غذای کمتری نسبت به قبل شما را سیر خواهد کرد حتماً با خودتان می گویید خب می توانیم غذای کمتری در همان بشقاب بزرگ بریزیم اما باید بدانید این کار ساده ای نیست وقتی شما قسمت کوچکی از یک بشقاب بزرگ را میل می کنید مغز شما احساس رضایت و خشنودی نمی کند و همچنان میل به خوردن غذای بیشتر دارد. ولی اگر همان مقدار غذا را در بشقابی کوچکتر بریزید احساس سیری بیشتری می کنید.

تضاد رنگ بشقاب و غذا  :

سعی کنید از بشقاب هایی استفاده نمایید که با غذای مورد نظرتان تضاد رنگی شدید داشته باشد. طبق تحقیقات پروفسور بریان زمانیکه غذا را در بشقابی همرنگ غذا سرو شود بیشتر غذا میخورید زیرا مغز شما در تشخیص میزان غذا نسبت به رنگ بشقاب مشکل پیدا می کند و بیشتر از حد عادی میل به غذا پیدا منی کند. به عنوان مثال بشقاب هایی با رنگ آبی و سبز می تواند یک گزینه مناسب برای خوردن برنج، سیب زمینی و پاستا باشد زیا با هم تضاد رنگی داشته و مغز شما زودتر احساس سیری را فرمان می دهد.

خوردن غذاهای سالم :

سعی کنید غذا و خوراکی های سالم و مقوی را همیشه جلوی چشم خود قرار دهید تا میل خوردنتان نسبت به آن غذاها بیشتر شود به عنوان مثال میوه را می توانید دم دست و یا جایی قرار دهید که به چشمتان می خورد چون در این صورت در زمانی که عجله دارید احتمال اینکه چیزی که دم دستتان هست را بخورید بیشتر است.

ساعت بندی کردن نوشیدن آب :

همه ی ما میدانیم که نوشیدن آب یکی از لزومات سلامت بدن هر شخص است اما با این وجود برای خوردن آن تنبلی می کنیم و یا از خاطرمان می رود. برای برطرف کردن این مشکل به راحتی می توانید آلارم گوشی خود را در ساعات مشخصی تنظیم نمایید تا به شما یادآوری نماید. همچنین برای خوردن غذایی سالم نیز می توانید از این روش استفاده کنید.

همچنین بخوانید:  آموزش تهیه چند غذای ساده اما مقوی برای وعده ی سحری در ماه رمضان

غذاهای نا سالم را از دسترس خارج کنید :

شما برای اینکه غذای سالم را به غذای نا سالم ترجیح دهید می توانید از این راهکار ساده استفاده کنید، غذاهای سالم را در فویلی نقره ای بپیچید و غذا های سالم را در پلاستیک فریزر قرار دهید در این صورت غذاهای ناسالم دیگر در دید شما نیستند . غذا خوردن تنها یک اتفاق فیزیکی نیست و جزو اتفاقات هیجانی نیز به شمار می رود . ذهن شما معمولاً هوس غذایی را می کند که در دیدش قرار گرفته است. در نتیجه اگر شما غذای ناسالم را در فویل بپیچید و دیگر جلوی چشمتان نباشد احتمال اینکه سراغشان بروید و بخورید کمتر از زمانیست که در دسترس و دید شما قرار می گیرد.

قرار دادن غذاهای ناسالم در ظرفی کوچک :

برای گمراه کردن ذهنتان همیشه غذاهای سالم را در ظرفی بزرگ و غذاهای ناسالم را در ظرفی کوچکتر بریزید زیرا ظرف های بزرگتر جلب توجه بیشتری نسبت به ظرف های کوچک می کنند. همچنین ظرف بزرگتر جای بیشتری را در آشپزخانه اشغال می کند بنابراین احتمال اینکه بیشتر به چشمتتان بیاید بالاست. در مقابلش ظرف های کوچک می توانند تا مدت ها به طور پنهان در ناحیه ای کوچک از آشپرخانه منزل قرار گیرد.

نوشیدن نوشابه ها در لیوان های باریک :

اگر شما کسی هستید که در نوشیدن مشروبات الکی و نوشابه کنترل خود را از دست می دهید می توانید از این راهکار ساده استفاده نمایید برای گمراه کردن ذهن خود لیوان های باریک و بلند را جایگیزین لیوان های پهن و کوتاه نمایید. مغز انسان همیشه تمایل دارد که خط عمودی را بلند تر حساب کند بنابراین لیوان های بلند رد هر صورت بزرگتر به نظر می رسند.

در بالا چند راهکار برای سالم خوردن گفتیم اما همه ی این موارد زمانی معنا پیدا می کند که در مرحله ی اول خودتان بخواهید که سالم مصرف نمایید. برای تشخصی غذاهای سالم و ناسالم می توانید با یک دکتر تغذیه مشورت نمایید. راهکار های ما را امتحان کنید و سلامت زندگی کنید.

راهکارهای سالم خوردن

چند راهکار ساده برای سالم خوردن و مدیریت رفتار خوردن

منبع : نمکستان