درخت‌هایی که پرواز می‌کنند!
درخت‌هایی که پرواز می‌کنند!

این عکس حیرت‌انگیز شاید شبیه یک جور خطای دید یا حتی عکس دستکاری شده به نظر برسد؛ اما هیچکدام از این‌ها درست نیست. این یک عکس واقعی است.

در این تصویر سوررئال که متعلق به آرشیو عکس‌های ارتش فنلاند است، یک ماشین نظامی فنلاندی را می‌بینیم که در یک جاده در چند کیلومتری مرز شوروی در حال حرکت است. اما آنچه شگفت‌انگیز است، ردیفی از درخت‌های کاج هستند که به طرزی اسرارآمیز و شاید ترسناک در هوا شناورند.

این عکس را عکاسی نظامی به اسم اسوالد هدنستروم (Osvald Hedenström) در سال ۱۹۴۱ گرفت؛ زمانی که فنلاند با تمام توان می‌کوشید تا از خودش در برابر همسایۀ شرقی‌اش یعنی شوروی استالینی حفاظت کند. یک سال قبل یعنی در سال ۱۹۴۰ فنلاند به دلیل تجاوز نیرو‌های شوروی به خاک این کشور، مجبور شده بود اتحادی محتاطانه با آلمان نازی برقرار کند.

هدنستروم در این زمان تحت فرماندهی نیرو‌های آلمانی در حال جنگیدن بود. در همین روز‌ها بود که او درخت‌های معلق را دید و تصمیم گرفت از آن‌ها عکاسی کند. این درخت‌ها در واقع نوعی شیوۀ استتار بودند که فنلاند برای پنهان کردن جاده‌هایش از دید نیرو‌های شوروی از آن استفاده می‌کرد.

تقریبا ۷۵ درصد از مساحت فنلاند پوشیده از جنگل است و به همین خاطر فنلاندی‌ها تصمیم گرفته بودند از این منبع طبیعی به عنوان روشی برای پنهان شدن و دفاع استفاده کنند. آن‌ها بودجۀ کافی برای خرید لوازم مصنوعی مثل تور‌های استتار در حجم زیاد نداشتند و به همین دلیل از درخت‌ها و شاخ و برگ آن‌ها برای گیج کردن دشمن استفاده می‌کردند.

(نمونه‌ای دیگر از استتار با درخت‌های معلق در جنگ دوم جهانی)

یکی از این موارد، استتار جاده‌ای بود که در ۱۰ کیلومتری مرز شوروی قرار داشت. فنلاندی‌ها با آویزان کردن درخت‌های کاج در فضای بالای جاده، این مسیر را از دید برج دیده‌بانی شوروی پنهان کرده بودند. درخت‌ها با استفاده از کابل، به تیرک‌هایی که در دو طرف جاده قرار داشتند آویزان شده بودند.

البته این درخت‌ها نمی‌توانستند جاده را از دید هواپیما‌ها پنهان کنند، اما دید برج دیده‌بانی شوروی را مسدود می‌کردند. اگر از برج به سمت جاده نگاه می‌کردید، چیزی جز منظرۀ جنگلی قابل دیدن نبود.

همچنین بخوانید:  کاریکاتوری از تاثیر فضای مجازی بر زندگی انسان‌ها

(استتار استحکامات دفاعی ساحلی با شاخ و برگ)

در جنگ جهانی دوم از درخت‌ها برای استتار هر چیزی، از تجهیزات سنگین گرفته تا ساختار‌های دفاعی و جاده‌ها استفاده می‌شد.

منبع: فرادید