علت و درمان درد قفسه سینه + راه های کاربردی جهت محافظت از قلب
علت و درمان درد قفسه سینه + راه های کاربردی جهت محافظت از قلب

راه های حفاظت از قلب به همراه علت دردهای قفسه سینه نمکستان : قلب انسان در داخل حفره قفسه سینه بین دو ریه واقع شده است. به این حفره میان سینه گفته می شود. در داخل قفسه سینه بر اثر قرارگیری ریه ها و قلب ۳ خفره ایجاد می شود. حفره هایی که ریه ها […]

راه های حفاظت از قلب به همراه علت دردهای قفسه سینه

راه های حفاظت از قلب به همراه علت دردهای قفسه سینه

نمکستان : قلب انسان در داخل حفره قفسه سینه بین دو ریه واقع شده است. به این حفره میان سینه گفته می شود. در داخل قفسه سینه بر اثر قرارگیری ریه ها و قلب ۳ خفره ایجاد می شود. حفره هایی که ریه ها در داخل آن قرا می گیرند و به نام پلورا یا حفره های جوی شناسایی می شود. حفره ایی که قلب و عروق بزرگ قلبی در آن قرار می گیرد میان سینه یا مدیاستم نام دارد. وقتی از نمای رو به رو به قلب نگاه می کنیم، تمام قسمت های قلب قابل روئت نیست و بخش کمی از قلب را می بینیم. قلب داخل کیسه ایی واقع شده است و کیسه قلب را به طور کال پوشش می دهد و برای دیدن قلب اصلی باید کیسه را برش بدهیم.

قلب انسان یک پمپ عضلانی تغییر شکل پیدا کرده است که وظیفه خون رسانی به تمام بدن را دارد. قلب یک شکل مخروطی دارد که دارای یک قاعده و یک راس است. وقتی قلب را از رو به رو نگاه می کنیم سه قسمت اصلی قلب را می بینیم. اولین قسمتی را که مشاهده می کنیم بطن راست در آن نقش داربد. قسمت بعدی بخش ریوی چپ نام دارد  که بطن چپ در آن بیشترین نقش را دارد. سطح طرفی راست، بیشترین بخش شرکت کننده در آن بخش دهلیز راست است.

حال بخش خلفی قلب، یعنی اگر قلب را بچرخانیم و از پشت به آن را نگاه کنیم. قلب دارای بخشی است که روی آن سوار می شود یا به اصطلاح روی دیافراگم می نشیند. به این قسمت سطح تحتانی قلب گفته می شود. قاعده قلب از دهلیز چپ و کمی بطن راست شکیل می شود. اما راس قلب از بطن چپ تشکیل می شود.

علت های درد قفسه سینه

علت های درد قفسه سینه :

غیر از سرطان، یکی از دلایل اصلی که باعث مرگ و میر انسان می شود، مشکلات و سکته های قلبی هستند. درد های قفسه سینه علل متفاوت دارند. به این دلیل که بیماری های قلبی بیماری های بسیار مهمی هستند در نتیجه دانستن علل دیگر درد های ناحیه سینه که غیر قلبی هستند هم ضروری است ولو اینکه شایع هم نباشد.

از سطح بیرونی قفسه سینه یه طرف درونی آن شروع می کنیم. اولین مسئله عضلات بین دنده ایی است، که ممکن است دردناک شود علت اصلی درد بین سینه التهاب عضلات بین دنده ایی است. در بین دهنده های ما عضلات زیادی وجود دارد که این عضله ها کمک می کنند برای تنفس دم و بازدم و این عضلات می توانند تحت تاثیر التهاب و به ویژه بیماری های ویروسی قرار بگیرند. حتما دقت کرده ایید که وقتی سرما می خورید ، به غیر از آنفولانزا که باعث دردناک شدن کل عضلات بدن می شود، فقسه سینه نیز درد می گیرد. در یک سری از بیماری های ویروسی این التهاب خفیف تر است و عضله های دست و پا درد می گیرد، اما در یک سری از بیماری های ویروسی به علت نامعلوم، بیشتر دردها در نواحی عضلات بین دنده ایی متمرکز می شود.

دومین علت درد های فقسه سینه التهاب جناق حدفاصل بین دنده و جناق سینه است. غضروف های متعددی وجود دارد بین دنده انسان و جناق که در دو طرف قرار گرفته و این غضروف ها می توانند تحت شرایط خاصی ملتهب شوند و این التهاب می تواند درد های شدیدی تولید کند. علائم این بیماری درد های بسیار شدید، مزمن و سمجی است که تا چندین سال می تواند با انسان بماند و هرزگاهی انسان را اذیت کند. این درد ها بسیار مشابه دردهای بیماری های قلبی است.

سومین علت مربوط به دردهای قفسه سینه، بیماری داکوستا هست. افراد عصبی و مضطرب، دچار درد های سینه می شوند. خیلی از ما وقتی عصبی می شویم یا اضطراب پیدا می کنیم دچار یک درد خیلی مبهمی روی قفسه سینه می شویم. که شبیه به درد های قلبی است. تا اینجا به بررسی درد های پرداختیم که شبیه به درد های قلبی است اما مربوط به قلب نمی شود. بیماری هایی که در مری وجود دارد می توانند تحت شرایط خاصی تولید درد شدیدی کنند، این درد ها به خاطر موقعی آناتومیک مری، می تواند شبیه درد های قلبی باشد.

یکی از این بیماری ها اسپاسم مری است. اسپاسم مری بیماری است که زیاد شایع نیست ولی هرازگاهی همه ما ها در زندگی آن را تجربه کرده اییم. در مواقعی که در هنگام غذا خوردن عصبی هستیم یا حواسمان پرت است، به قول معروف لقمه در گلو می شکند و دچار درد بسیار شدیدی در پشت فقسه می شویم. اسپاسم مری در افرادی با سن بالا بیشتر شایع است، زیرا حرکات دودی مری که بسیار آرام و همزمان با خوردن غذا صورت می گیرد و باعث رساندن لقمه غذا به معده می شود، در این افراد انجام نمی شود، در نتیجه اسپاسم های موضعی در مری ایجاد می شود. این درد بسیار شدید بوده و در ناحیه زیر قفسه سینه و بین دو کتف حس می شود. این افراد زمانی که قرص زیر زبانی استفاده می کنند این درد خوب می شود زیرا قرص های زیر زبانی عضلات مری را شل می کند و اسپاسم را ازبین می برد.

همچنین بخوانید:  خارش مقعد: علایم، نشانه ها و راه های درمان آن

دیگر بیماری که می تواند تولید درد کند، بیماری ترش کردن است. در حالت عادی بین مری و معده یک دریچه ایی وجود دارد که باعث می شود که غذا و اسید که در معده وجود دارد به مری برنگردد. ولی در بسیاری مواقع این پس زدن رخ می دهد. اکثر اوقات در غالب ترش کردن و سوزش پشت جناق است اما برخی اوقات به ویژه زمانی که همراه با اسپاسم مری باشد می تواند درد های شدیدی مانند درد های قلبی تولید کند.

حال به درد های خود قلب می پردازیم. درد های قلبی واقعی به چند دسته تقسیم می شوند. در ابتدا باید گفت که قلب یک عضله است و مانند تمام اندام های عضله ایی بدن نیاز به خون و اکسیژن دارد، هنگامی که خون رسانی به قلب ضعیف باشد در این عضله درد تولید می شود.

راه های محافظت از قلب

رگی که باعث خون رسانی و تغذیه قلب می شوند، عروق کرونر نام دارند. این رگ ها از آئورت جدا می شوند و مسافتی را در سطح قلب طی می کند. هرگاه این رگ های کرونر به صورت نسبی یا کامل بسته شوند، بسته شدن این رگ ها می تواند براثر اسپاسم یا لخته ایجاد شود به دلیل عدم خون رسانی به این مناطق فرد دچار حملات قلبی می شود.

اما حالات متفاوتی وجود دارد یکی از این حالات مرگ یک قسمتی از عضله قلب است. این عارضه هنگامی اتفاق می افتد که عضله قلب به دلیل انسداد کامل یا نسبتا کامل عروق کرونر، عضلات به صورت برگشت ناپذیری میمیرند و این افراد دچار درد بسیار شدید می شوند. این درد ها معمولا در حالت استراحت در اوایل صبح ایجاد می شود.

این افراد در ناحیه قفسه سینه دچار درد شدید می شوند، این درد ممکن است به گردن و شانه سمت چپ، دست چپ و یا پشت تیر بکشد. این درد بسیار شدید است. این دردها با قرص های زیر زبانی بهبود نمیابد.

آنژین صدری به معنای درد سینه می باشد. به طور کلی آنژین صدری درد های ناشی از کاهش خون رسانی به قلب است. این دردها اکثرا برگشت پذیر است و خیلی شدید نیست. خون رسانی در این افراد قطع نمی شود بلکه کاهش پیدا می کند، نتیجه دچار دردی می شوند که این درد بعد از مدتی خوب می شود.

دردهای ناشی از آنژین صدری زیر قفسه سینه هستند و می توانند به سمت گردن شروع به تیر کشیدن کنند. بیشتر درد های آنژین صدری هنگامی ایجاد می شوند که فرد فعالیت می کند، مثلا در یک روز بارانی مخالف باد دچار دردی در ناحیه قفسه سینه می شود. بعد از استراحت کردن بهبود پیدا می کند.

راه های محافظت از قلب :

می توانید با ورزش کردن سلامت قلب خود را تضمین کنید. ورزش های تنفسی، برای سلامتی قلب بسیار مفیدند این ورزش ها باعث می شوند اکسیژن بیشتری به ریه ها وارد شود.  تمرین های تنفسی شامل: طناب زدن، قایقرانی، پیاده روی تند، شنا هستند که باعث بهبود سلامت قلب می شوند.

وقتی فعالیت فیزیکی می کنید مقدار بیشتری هوا وارد ریه ها می شود و طبیعتا وقتی هوا آلوده باشد مقدار بیشتری آلاینده وارد دستگاه گردش خون می شود. اما تحقیقات نشان می دهد که ورزش کردن حتی در هوای آلوده خطرات ابتلا به سکته ها و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. سیگاری ها بیشتر از افراد غیر سیگاری دچار حمله قلبی می شوند. اگر به سلامت خود اهمیت می دهیدد سیگار را از زندگی خود حذف کنید. اضافه وزن علاوه بر اینکه به زیبایی ظاهر شما صدمه می زند، برای سلامتی قلب نیز بسیار مضر است. تجمع چربی در اطراف رگ ها باعث گرفتگی آن ها و در نتیجه سکته قلبی می شود. برای حفظ سلامتی قلب خود حتما لاغر شوید. اما غذاهایی وجود دارند که به طور طبیعی شریان های قلب را باز می کنند.

  • ماهی: گوشت ماهی، با داشتن روغن امگا ۳ سبب جلوگیری از انسداد شریان های خون می شود.
  • سیر: فوائد سیر در طب بسیار زیاد است و از آن برای درمان امراض مختلف بدن به کار گرفته می شود. سیر برای فشار خون بالا و بیماری های قلبی بسیار مفید است.
  • روغن زیتون: روغن زیتون برای جلوگیری از کلسترول خون مفید است . تحقیقات نشان داده است که روغن زیتون با داشتن عناصر خاص از تشکیل کلسترول LDL و کلسترول بد جلوگیری می کند.
  • گوجه فرنگی: گوچه فرنگی با دارا بودن عناصری چون پتاسیم باعث تنظیم فشار خون شده و برای سلامت قلب مفید می باشد. بهترین شکل خوردن گوجه شکل خام آن است.
  • انار: همانطور که میدانید انار سرشار از آنتی اکسیدان است این خاصیت انار باعث شده مصرف آن میزان کلسترول خون را پایین آورده و مانع تجمع چربی در دیواره رگ ها شود.
  • بادام زمینی: بادام رمینی یکی از دانه های خوراکی پر خاصیت است که علاوه بر درصد بالای پروتئن حاوی چربی های غیر اشباع است. این چربی ها علاوه بر اینکه برای سلامت مضر نیستند بلکه موجب پیشگیری از مشکلات  قلبی می شوند. محققان دریافته اند مصرف ۴ عدد بادام زمینی در هفته تا ۳۷ درصد خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

قلب و راه های حفاظت از آن

علت و درمان درد قفسه سینه + راه های کاربردی جهت محافظت از قلب

منبع : نمکستان