افسردگی چیست و بهترین راه های درمان آن کدام است؟
افسردگی چیست و بهترین راه های درمان آن کدام است؟

علائم و نشانه های افسردگی + روش های درمان افسردگی و داروهای آن نمکستان : خبر خوب این است که  افسردگی یک بیماری قابل درمان است و بسیاری از افراد به طور کامل از شر آن خلاص می شوند. بعضی از افراد به اشتباه معتقدند که افسردگی به خودی خود و تنها با گذشت زمان […]

علائم و نشانه های افسردگی + روش های درمان افسردگی و داروهای آن

علائم و نشانه های افسردگی + روش های درمان افسردگی و داروهای آن

نمکستان : خبر خوب این است که  افسردگی یک بیماری قابل درمان است و بسیاری از افراد به طور کامل از شر آن خلاص می شوند. بعضی از افراد به اشتباه معتقدند که افسردگی به خودی خود و تنها با گذشت زمان از بین می رود. ضرب المثلی قدیمی ” زمان همه زخم ها را بهبود می بخشد.” ممکن است برای بسیاری از مسائل کاربرد داشته باشد، اما برای درمان افسردگی کارساز نیست.

افسردگی احساس ناامیدی و ناتوانی را به وجود می آورد که در هر جنبه ای از زندگی یک فرد از جمله در روابط فرد دخالت کرده و فرد نمی تواند به درست آن را کنترل کند. اگر دچار افسردگی شده ایید برای بهتر شدن نیاز به درمان مناسب دارید. افسردگی یک بیماری قابل درمان است. در حقیقت، بین ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که درمان می شوند، احساس بهتری دارند. درمان افسردگی معمولا به دو روش انجام می شود که شامل دارو، مشاوره و یا ترکیبی از این دو است.

افسردگی :

اختلال افسردگی اساسی (MDD) نوعی بیماری مزمن است که می تواند در طول زندگی فرد را دچار بهم ریختگی روان کند. ممکن است که قسمتی از افسردگی فرد به تنهایی و بدون درمان از بین برود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که اوضاع قبل از بهتر شدن بدتر نشود.

به همین دلیل است که درمان سریع در اولین برخورد با علائم افسردگی و همچنین ادامه درمان برای جلوگیری از عود بیماری بسیار مهم و حائز اهمیت است.

چرا درمان افسردگی مهم است؟

در حالی که بسیاری از دارو ها، مانند آنتی بیوتیک ها، در واقع بیماری هایی که برای آن ها طراحی و ساخته شده اند را درمان می کنند، اما داروهای ضد افسردگی، افسردگی را درمان نمی کنند. آن ها فقط عدم وجود توازن شیمیایی را تا زمانی که شخص در حال مصرف آن ها باشد، اصلاح می کنند. حتی اگر قسمتی از بیماری درمان شود، بدین معنا نیست که افسردگی فرد درمان شده است. آسیب پذیری اساسی همیشه وجود دارد. افسردگی که بدون درمان باقی مانده، برای فرد بسیار ناتوان کننده می شود و در هر قسمت از زندگی تداخل ایجاد می کند. علاوه بر این، در صورت عدم توجه فوری، افسردگی شدید به طور القوه می تواند منجر به خودکشی شود.

افسردگی با انواع بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، چاقی، دیابت، بیماری آلزایمر و سایر اختلالات مزمن مرتبط باشد. در صورتی که فرد مبتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا و یا دیابت باشد افسردگی می تواند پیشرفت بیماری را تسریع کند. داشتن افسردگی می تواند درمان سایر بیماری ها را دشوار تر کند زیرا عدم انگیزه و انرژی مرتبط با افسردگی باعث می شود بیماران نتوانند رژیم های درمانی خود را سخت گیرانه رعایت کنند. مورد دیگری که در افسردگی نگرانی ایجاد می کند این است که فرد افسرده تمایل به بهبود ندارد بنابراین بیماری عود می کند.

افسردگی چیست و راه های درمان آن کدام است؟

روش های درمان افسردگی :

افسردگی کاملا قابل درمان است، بنابراین نیازی به نگرانی و رنج بردن از آن نیست. طیف گسترده ایی از درمان های موثر برای اختلال افسردگی اساسی وجود دارد. دارو و همچنین روان درمانی (درمان شناختی-رفتاری) به تنهایی می توانند علائم افسردگی را تسکین دهند. موارد مهمی که باید در مورد درمان افسردگی بدانید:

  • انواع مختلفی از افسردگی ها وجود دارند که با درمان های مختلفی علاج پیدا می کنند. بنابراین قبل از تجویز درمان، به یک بررسی کامل از طرف یک متخصص نیاز است.
  • برخی از انواع افسردگی ها ممکن است به خودی خودی از بین بروند. اما بدون درمان، ممکن است چندین ماه دوام بیاورد یا به مراتب بدتر شود. همیشه در جستجوی کمک باشید، تا زودتر بهبود یابید.

امروزه تعدادی از درمان های روانشناختی موثر برای افسردگی وجود دارد. برخی از انواع روان درمان ها نسبت به سایرین با روش های سختگیرانه تری انجام می شوند.

همچنین بخوانید:  چطور فشار خون پایین را در خانه درمان کنیم؟

با این حال، گزینه های زیر درمان های مفیدی برای افسردگی هستند :

  • درمان شناختی-رفتاری (CBT) محبوب ترین و رایج ترین روش درمانی برای افسردگی است. صدها مطالعات تحقیقاتی انجام شده که ایمنی و اثربخشی آن را تایید می کند. CBT بر تغییر افکار و رفتارهای منفی یا تحریف شده ناشی از افسردگی تمرکز دارد. درمانگر شما، در شناسایی این افکار به شما کمک می کند ( به عنوان مثال، “من بی ارزش هستم”، “من نمی توام کاری را درست انجام دهم”، “احساس من هرگز بهتر نمی شود.”، “این وضعیت هرگز بهبود پیدا نمی کند”) و جایگزین آن ها با موارد دیگر، افکار واقع گرایانه که به خوبی شما را پشتیبانی می کند. این روش می تواند افکار، احساسات و رفتار های شما را تغییر دهد.
  • درمان بین فردی (IPT) به روابط اجتماعی فرد و چگونگی بهبود آن ها می پردازد. در این روش اعتقاد بر این است که پشتیبانی خوب و پایدار اجتماعی برای رفاه عمومی فرد ضروری است. این روش درمانی به دنبال بهبود مهارت های فرد در ارتباط با افراد دیگر است، از جمله: برقراری ارتباط موثر، بیان مناسب احساسات و اطمینان صحیح در موقعیت های شخصی و حرفه ایی.
  • فعال سازی رفتاری (BA) این روش بر کمک افراد در تغییر رفتار خود متمرکز است، که در نهایت به تغییر روحیه آن ها کمک می کند. یاد می گیرید وقتی علائم افسردگی در شما پدیدار شد، به آن ها بی توجه نباشید و به فعالیت هایی بپردازید که مطابق خواسته ها و ارزش های شما باشد. ( این امر بسیار حائز اهمیت است زیرا افسردگی باعث انزوا، بی حالی و بی علاقگی می شود). این فعالیت ها ممکن است شامل هر چیزی مانند وقت گذراندن با عزیزان یا کلاس های ورزشی باشد
  • پذیرش و تعهد درمانی (ACT) به شما کمک می کند تا بر زمان حال تمرکز کنید(به جای اینکه در افکار گذشته یا آینده درگیرد شوید)

داروهای افسردگی :

پزشک شما داروهای شما را بر اساس فاکتور های مختلفی انتخاب می کند از جمله: تجربه قبلی شما با دارو (مثلا پاسخ ها و عوارض جانبی). بیماری های روانی (مثلا اختلال اضطراب)؛ داروهایی که به طور همزمان مصرف می کنید، محدودیت مالی و…

رایج ترین داروهای تجویز شده برای افسردگی، داروهای ضد افسردگی هستند. بسیاری از داروهای ضد افسردگی که امروزه توسط پزشک یا روانپزشک تجویز می شود بی خطر و موثر هستند.

امروزه داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین (SSRI)  برای افسردگی تجویز می شوند. اما SSRI ها نباید با مهارکنندهای مونوآمین اکسیداز تجویز شوند. SSRI ها باعث افزایش مقدار سروتونین در مغز می شوند. محققان مطمئن نیستند که چرا افزایش سروتونین به تسکین افسردگی کمک می کند، اما مطالعات انجام شده در طی چندین دهه نشان می دهد که این دارو ها به بهبود خلق و خو کمک می کنند.

در گذشته تصور می شود SSRI ها عوارض جانبی کم تری نسبت به سایر داروهای ضد افسردگی دارند، اما تحقیقات در دهه های اخیر نشان داد SSRI ها در حالی که بی خطر به نظر می رسند اما، عوارض جانبی از قبیل اسهال، اضطراب، بی خوابی یا سردرد را دارا می باشند. این عوارض اولیه در طی ۳ تا ۴ هفته از بین می رود.

در انتها به یاد داشته باشید برای اینکه هیچگاه دچار افسردگی نشوید از محرک های مرتبط با شروع علائم افسردگی جلوگیری کنید. البته این همیشه ساده نیست و در بعضی موارد ممکن است غیرممکن باشد. اما شما می توانید حدالامکان از اشخاص یا مکان هایی که شما را دچار ناراحتی و افسردگی می کند فاصله بگیرید.

افسردگی چیست و راه های درمان آن کدام است؟

افسردگی چیست و راه های درمان آن کدام است؟

منبع : نمکستان