همه چیز در مورد ساختار گوش و انواع بیماری های شنوایی
همه چیز در مورد ساختار گوش و انواع بیماری های شنوایی

با ساختار گوش و انواع بیماری های گوش آشنا شوید نمکستان: گوش یکی از اعضای مهم بدن انسان است، انسان به وسیله گوش توانایی آن را دارد که اصوات را بشنود و خود را در برابر خطران محفوظ نگه دارد توجه کنید که گوش به شما این امکان را می دهد که تعادل خود را […]

با ساختار گوش و انواع بیماری های گوش آشنا شوید

با ساختار گوش و انواع بیماری های گوش آشنا شوید

نمکستان: گوش یکی از اعضای مهم بدن انسان است، انسان به وسیله گوش توانایی آن را دارد که اصوات را بشنود و خود را در برابر خطران محفوظ نگه دارد توجه کنید که گوش به شما این امکان را می دهد که تعادل خود را حفظ کنید، به وسیله مجراه های نیم دایره ای که در گوش درونی شما وجود دارد شما قادر به حفظ تعادل خود خواهید بود.

بیماری های مادرزادی گوش به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد، دانشمندان در تلاش هستند که بیماری های مادر زادی را درمان کنند تا افرادی که دچار بیماری های مادر زادی اند نیز از نعمت شنوایی کامل برخوردار شوند.

ساختار گوش انسان :

تا به حال به ساختار گوش انسان توجه کرده اید، از دور که به گوش نگاه می کنید آن را شبیه به علامت سوال می بینید حال این گوش که شما در ظاهر می بینید خود از سه قسمت ساخته شده است.

گوش انسان سه قسمت دارد:

  • گوش خارجی
  • گوش میانی
  • گوش داخلی

شما وقتی که به گوش نگاه می کنید در واقع به قسمت خارجی آن نگاه می کنید، قسمت خارجی گوش قابل مشاهده توسط انسان های دیگر است.

تا به حال فکر کرده اید که چگونه صدا های مختلف را می شنوید؟ در ارتباط با حس شنوایی و همچنین در ارتباط با سایر حس هایی که وجود دارد باید بدانید که یکسری گیرنده های حسی وجود دارد که کار این گیرنده های حسی تبدیل حس های دریافت شده به پیام عصبی است.

توجه کنید در ارتباط با حس شنوایی در ابتدا صدا به گوش آدمی می رسد این صدا ابتدا به گوش خارجی می رسد و بعد از عبور و رسیدن به گوش داخلی پیام به گیرنده عصبی می رسد ، گیرنده صوت دریافت شده را به پیام تبدیل می کند و این پیام را به مغز می فرستد. کار گیرنده های شنوایی تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی می باشد.

گوش خارجی :

گوش خارجی شکل ظاهری گوش را تشکیل می دهد که شامل لاله گوش و همچنین مجرای گوش است، گوش خارجی اولین قسمت گوش است که صدا به آن می رسد، قسمت خارجی گوش صدا را دریافت می کند و این صدا را به قسمت های درونی گوش یعنی گوش میانی (قسمتی از گوش که توسط فرد دیگر قابل مشاهده نیست) می رساند.

گوش خارجی انسان یک ماده موم مانندی تولید کار این ماده موم مانند حفاظت از گوش در مقابل عفونت های خارجی است به ظاهر یک گوش دقت کنید اجسام مو مانندی را در سوراخ گوش خارجی مشاهده خواهید کرد این موهای ریز باعث می شوند که گرد و خاک و سایر مواد خارجی به گوش وارد نشود.

گوش خارجی مجراهایی دارد که طول این مجرا ۲ تا ۳ سانتی متر است این مجراها صوت هایی با فرکانس های مختلف را به گوش میانی می رساند توجه داشته باشید که مجرا گوش خارجی به پرده صماخ ختم می شود.

آیا تا به حال شده هست که در ارتفاعات احساس کنید که گوشتان گرفته است و احساس سنگینی کنید؟ باید بین صدا و هوای خارجی و هوای حلق انسان یک تبادلی انجام شود به منظور برقرای این تبادل و هماهنگ سازی، شیپور استاش در داخل گوش این تبادل هوایی را انجام میدهد.

شما وقتی که به ارتفاعات می روید به دلیل افزایش ارتفاع و تغییر فشار هوا، فشار هوای خارجی گوش و فشار حلق یکی نیست و باعث می شود گوش شما گرفته شود و حس سنگینی کنید.

بعد از پایان مجرای گوش خارجی به پرده صماخ می رسیم پرده صماخ با برخورد له صدا مرتعش می شود در پشت پرده صماخ کوچک ترین استخوان های بدن وجود دارند لرزش پرده صماخ به این سه استخوان منتقل می شود.

ساختار گوش

سه استخوان ریز گوش :

  • چکشی
  • سندانی
  • رکابی

پرده صماخ به استخوان چکشی متصل است و استخوان ها نیز به یکدیگر متصل هستند. استخوان های گوش وظیفه دارند که ارتعاشات را به گوش درونی برسانند.

گوش میانی :

در ارتباط با گوش میانی باید بدانید که یک محفظه ای شبیه به صدف حلزون وجود دارد که به آن حلزون گوش می گوییم برای اینکه صوت به پیام عصبی تبدیل شود بایستی که ارتعاشات به حلزون گوش برسد.

در درون حلزون گوش مژک هایی وجود دارد زمانی که ارتعاشات به حلزون گوش برسد باعث می شود که مژک های حلزون گوش تحریک شوند و به حرکت در بایند با حرکت مژک های گوش، مایع درون گوش نیز به حرکت در می آید و به این طریق سلول های گیرنده پیام صوتی را به پیام الکتریکی تبدیل خواهند کرد.

همچنین بخوانید:  هر آنچه که باید در مورد بیماری سل و روش های تشخیص و درمان آن بدانیم

میزان حرکت مژک های حلزون گوش به شدت صوت بستگی دارد هرچه که صوت قوی تر باشد اعداد مژک های بیشتری به حرکت در می آیند. گوش علاوه بر اینکه وظیفه شنوایی انسان را برعهده دارد، وظیفه تعادل بدن را نیز برعهده دارد.

در گوش میانی علاوه بر حلزون گوش یک ساختار دیگه ای هم وجود دارد این ساختار از سه مجرای نیم دایره تشکیل شده است درون این مجرا های نیم دایره ای پر از مایع است و این سه مجرای نیم دایره ای شکل برهم عمود هستند.

مجراهای نیم دایره ای مژک هایی دارند با حرکت این مژک های مایع درون مجراها نیز به حرکت در می آید.

تا حالا شده است که چندین دور بچرخید و سپس وقتی که از چرخیدن دست بکشید و حس سرگیجه به شما دست می دهد این به دلیل این است که وقتی شما در حال چرخش هستید مایع درون مجراهای نیم دایره به حرکت در می آید و در این صورت شما تعادل خود را نمی توانید حفظ کنید و سر گیجه می گیرید.

بعد از اینکه مایع درون مجراهای نیم دایره به حرکت درآمد پیام مکانیکی به پیام عصبی تبدیل می شود و این پیام به مغز منتقل می شود و مغز به وسیله پیام عصبی تعادلی می تواند موقعیت سر را تشخیص دهد و باعث تعادل شخص شود.

علائم بیماری های گوش

بیماری های گوش :

مشکلات مادر زادی گوش: یکی از نواقصی که شایع است در بین نوزاد های تازه بدنیا آمده، مشکل کم شنوایی است. کم شنوایی نوزادان تازه بدنیا آمده به دلایل بسیاری ممکن است اتفاق بیفتد، ممکن است به دلیل نقایص ژنتیکی باشد.

جهش ژنتیکی فقط در دوران نوزادی نیست که باعث کم شنوایی می شود بلکه ممکن اسنت در دورانی دیگر مانند سالمندی نیز موجب کم شنوایی شود.

در ارتباط با مشکلات مادرزادی گوش ممکن است مشکلاتی در لاله گوش و زیبایی گوش اتفاقا بیفتد مثلا ممکن است لاله گوش نوزاد حالت عادی خود را نداشته باشد و غضروف بکار رفته در لاله گوش آسیب دیده باشد.

ممکن است یکسری تاخیرات رشدی صورت بگیرد علاوه بر این امکان بروز مشکلات در اعصاب شنوایی، در استخوان های گوش و عضلات نیز وجود دارد.

بیماری های مادرزادی گوش

چگونه از نارسایی های شنوایی نوزادان آگاه می شوند؟

نوزادان بعد از تولد مورد غربالگری شنوایی قرار می گیرند، به وسیله غربالگری شنوایی مشخص می شود که آیا نوزاد به بیماری ها شنوایی مبتلا است یا خیر!

علت های نارسایی گوش در نوزاد :

نارسایی هایی گوش که در نوزاد تازه متولد شده مشاهده می شود ممکن است به دلایل متفاوتی باشد و به طور مشخص معلوم نیست که این ناهنجاری ها به چه دلیل اتفاق می افتند.

ممکن است این نارسایی ها به دلیل داروهایی باشد که مادر در هنگام بارداری استفاده می کند و یا ممکن است به دلیل نقص ژنتیکی باشد و یا به دلیل عفونت های مختلف مثل سرخچه و… این نارسایی ها رخ دهد.

درمان کم شنوایی نوازادان :

در ارتباط با درمان بیماری کم شنوایی باید بدانید که در درمان این بیماری باید به شرایط و ویژگی های خاصی توجه کرد، باید پزشکان و والدین نوزاد کم شنوا در تلاش باشند تا که نوزاد خود را تا قبل اینکه به ۶ ماهگی برسد درمان کنند.

نوزاد در زمان و بازه خاصی شروع به حرف زدن و تشخیص صدا های اطرافیانشان می کند بنابراین باید نوزادان کم شنوا قبل از اینکه شروع به حرف زدن کنند، کم شنوایی آن ها درمان شود.

برای درمان باید به تمام جنبه ها توجه کرد برای مثال به چند نکته زیر توجه کنید:

  • نوع کم شنوایی و شدت بیماری را در نظر داشته باشیم، بنابر میزان شدید بودن بیماری
  • اولین نکته قابل توجه سن است باید بدانیم که نوزاد را در چه زمانی درمان کنیم.
  • باید از بیماری های دیگری که نوزاد ممکن است بدان مبتلا باشد آگاه باشیم.
  • و یک نکته مهم شرایط اقتصادی والدین است که باید به آن نیز توجه نمود.

گوش نوزادان

همه چیز در مورد ساختار گوش و انواع بیماری های شنوایی

منبع: نمکستان