تنبلی چشم چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟
تنبلی چشم چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟

درمان تنبلی چشم در کودکان و بزرگسالان نمکستان : تنبلی چشم، که به عنوان آمبلیوپی نیز شناخته می شود، یک عارضه است که در کودکان بسیار شایع بوده و بینایی کودک را دچار اختلال می کند، به طوری که بینایی کودک آنطور که باید در یک چشم رشد نمی کند. هنگامی که بیمار دچار آمبلیوپی […]

درمان تنبلی چشم در کودکان و بزرگسالان

درمان تنبلی چشم در کودکان و بزرگسالان

نمکستان : تنبلی چشم، که به عنوان آمبلیوپی نیز شناخته می شود، یک عارضه است که در کودکان بسیار شایع بوده و بینایی کودک را دچار اختلال می کند، به طوری که بینایی کودک آنطور که باید در یک چشم رشد نمی کند. هنگامی که بیمار دچار آمبلیوپی است، مغز از یک چشم بیشتر از چشم دیگر متمرکز می شود و عملا چشم “تنبل” را نادیده می گیرد. اگر آن چشم به درستی تحریک نشود، سلول های عصبی مسئول بینایی به طور طبیعی بالغ نمی شوند.

آمبلیوپی تقریبا ۲ درصد از کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری شایع ترین علت نابینایی جزئی یا کلی چشم می باشد. اصطلاح تنبلی چشم گمراه کننده است زیرا چشم در واقع تنبل نیست. این یک مشکل تکاملی در عصب بینایی است، بنابراین مشکل در خود چشم نیست. اگر درمان فورا بعد از تشخیص انجام شود بسیار موثر تر خواهد بود. اما درمان بعد از ۸ سالگی، می تواند احتمال بهبود بینایی را به طور چشمگیری کاهش دهد، ولی هوز هم می تواند موثر باشد.

درمان مشکل تنبلی چشم :

بسیاری از کودکانی که بینایی نابرابر یا ناهمسان گری دارند، نمی دانند که مشکل چشم دارند زیرا یک چشم قوی تر بوده و مغز نیز کمبود چشم ضعیف تر را جبران می کند. و به مرور زمان چشم ضعیف تر شده و آمبولیوپی ایجاد می شود. اما در صورت تشخیص و نمایان شدن علائم آن والدین از طریق بازی های تعاملی و تمرین ها به بازسازی پیوندهای عصبی بین چشم و مغز به حل این مشکل کمک کنند.

درمان تنبلی چشم اگر به سرعت اتفاق یافتند، بسیار موثر تز و ساده تر خواهد. درمان با استفاده از عینک، قطره، لکه چشمی و تمرینات و بازی بهترین راهای درمانی برای تنبلی چشم در نظر گرفته می شوند. البته گزینه های درمانی بستگی به علت تنبلی چشم و میزان تاثیر این وضعیت در بینایی فرزند شما دارد. پزشک ممکن است درمان های زیر را توصیه کند:

  • استفاه از عینک: عینک یا لنزهای تماسی می توانند مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم بودن که منجر به تنبلی چشم می شود را اصلاح کنند.
  • استفاده از لکه های چشمی: کودک شما برای دو تا شش ساعت یا بیشتر در روز، باید از لکه های چشمی که روی یک چشم را می پوشاند استفاد کند. لکه ی چشمی روی چشمی که دید بهتر دارد قرار می گیرد تا چشم تنبل بتواند کارآیی خود را بازیابد. در موارد نادر، استفاده از لکه چشمی بیش از حد می تواند باعث ایجاد تنبلی چشم در چشم سالم، که لکه چشمی روی آن قرار گرفته، شود. اما معمولا قابل برگشت است.
  • فیلتر بنگتر: این فیلتر مخصوص، روی لنز های عینک چشم قوی از قرار می گیرد. فیلتر چشم قوی تر را تار می کند و مانند یک لکه چشم برای تحریک چشم تنبل کار می کند.
  • استفاده از قطره آتروپین (Isopto Atropine): این قطره می تواند بینایی را در چشم قوی تر به طور موقت تار کند. استفاده از قطره ها کودک شما را ترغیب به استفاده از چشم ضعیف تر می کند و جایگزینی برای لکه های چشمی می باشد عوارض جانبی آن شامل حساسیت به نوز و تحریک چشم می باشد.
  • عمل جراحی: کودک شما ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشد. اگر کودک دچار افتادگی پلک ها یا آب مروارید باشد، این عوامل موجب تنبلی چشم می شوند. اگر مشکل تنبلی چشم فرزند شما بعد از استفاده از عینک همچنان مشکل باقی مانده باشد، پزشک علاوه بر سایر درمان های تنبلی چشم، جراحی را برای حل مشکل پیشنهاد خواهد کرد.
همچنین بخوانید:  تفاوت آلرژی و سرماخوردگی در چیست؟

درمان های مبتنی بر فعالیت مانند نقاشی و انجام پازل می توانند بسیار کمک کننده باشند. برای بیشتر کودکانی که تنبلی چشم دارند، درمان مناسب، بینایی را طی چند هفته یا چند ماه بهبود می بخشد و اما درمان ممکن است از شش ماه تا دو سال طول بکشد. برای عود مجدد تنبلی چشم، نظارت و کنترل بینایی کودک شما بسیار مهم است. این اتفاق ممکن است در ۲۵ درصد از کودکان مبتلا به بیماری اتفاق بیفتد. در صورت عود مجدد، درمان نیز مجددا شروع می شود.

تنبلی چشم چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟

تنبلی چشم چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟

منبع : نمکستان