روش های تشخیص و درمان دیسک کمر در منزل + علائم بیماری دیسک کمر
روش های تشخیص و درمان دیسک کمر در منزل + علائم بیماری دیسک کمر

دیسک کمر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ نمکستان : ستون فقرات از یک سری استخوان ها (مهره ها) که بر روی یکدیگر قرار گرفته اند ساخته شده است. از بالا به پایین، این ستون شامل ۷ مهره در ستون فقرات گردن، ۱۲ مهره در ستون فقرات قفسه سینه و ۵ مهره در ستون فقرات […]

دیسک کمر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دیسک کمر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نمکستان : ستون فقرات از یک سری استخوان ها (مهره ها) که بر روی یکدیگر قرار گرفته اند ساخته شده است. از بالا به پایین، این ستون شامل ۷ مهره در ستون فقرات گردن، ۱۲ مهره در ستون فقرات قفسه سینه و ۵ مهره در ستون فقرات کمر است، به دنبال آن استخوان خاجی و دنبالیچه در پایه قرار دارند. این مهره ها توسط دیسک ها کشیده می شوند. دیسک ها با جذب شوک از فعالیت های روزانه مانند پیاده روی، بلند کردن و پبچ خوردگی از استخوان ها محافظت می کنند.

هر دیسک دارای دو بخش است، یک قسمت داخلی نرم، ژله ایی و یک حلقه بیرونی سخت. آسیب یا ضعف در دیسک می تواند باعث شود قسمت داخل دیسک از طریق حلقه بیرونی، بیرون زده شود. این عارضه با عنوان فتق دیسک یا بیرون زدگی دیسک شناخته می شود. اگر بیرون زدگی دیسک یکی از اعصاب نخاعی شما را فشرده کند، ممکن است ،در طول عصب مبتلا، دچار بی حسی و درد نیز شوید. در موارد شدید، ممکن است شما نیاز به عمل جراحی برای برداشتن یا ترمیم دیسک بیرون زده داشته باشید.

بیرون زدگی دیسک در هر قسمت از ستون فقرات مانند گردن و یا کمر ممکن است اتفاق بیوفتد. کمر یکی از مناطق متداول برای بیرون زدگی دیسک است. ستون فقرات یک شبکه پیچیده ایی از اعصاب و رگ های خونی است. دیسک بیرون زده می تواند فشار بیشتری به اعصاب ماهیچه های اطراف خود وارد کند.

علائم بیرون زدگی دیسک شامل موارد زیر است :

  • درد و بی حسی، معمولا در یک طرف بدن
  • دردی که به بازو ها و یا به پاها کشیده می شود
  • دردی که در شب یا با انجام حرکات خاصی بدتر می شود
  • دردی که با ایستادن و یا نشستن بدتر می شود
  • درد در هنگام راه رفتن در مسافت های کوتاه
  • ضعف عضلانی بدون علت
  • احساس سوزن سوزن شدن، در ناحیه آسیب دیده

این علائم می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. اگر درد شما منجر به سوزن یوزن شدن شده است، به طوری که بر توانیی شما در کنترل عضلات تاثیر می گذارد، به پزشک مراجعه کنید.

عوامل ایجاد فتق دیسک :

هنگامی که حلقه بیرون دیسک ضعیف یا پاره شود، فتق دیسک اتفاق می افتد. و اجازه می دهد قسمت داخلی آن خارج شود. افزایش سن در بروز این عارضه نقش مهمی دارد. حرکات خاص نیز ممکن است باعث ایجاد بیرون زدگی دیسک شود. دیسک ها می توانند در حالی که در حال پیچ و تاب، در حال چرخیش و یا در حال بلند کردن یک جسم سنگین هستید دچار بیرون زدگی شوند. بلند کردن یک جسم سنگین بسیار بزرگ می تواند فشار زیادی در قسمت تحتانی کمر ایجاد کند و در نتیجه بیرون زدگی دیسک اتفاق بیوفتد.

اگر شغلی دارید که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین دارد، ممکن است در معرض خطر بیرون زدگی دیسک قرار بگیرید. افراد دارای اضافه وزن همچنین می توانند در معرض خطر بیشتری برای دیسک کمر باشند، زیرا دیسک های آن ها باید از وزن اضافی آپشتیبانی کنند.  ماهیچه های ضعیف و سبک زندگی کم تحرک نیز ممکن است در ایجاد دیسک کمر نقش داشته باشد.

با افزایش سن، احتمال بیرون زدگی دیسک نیز افزایش پیدا می کند. به ایم دلیلی است که دیسک ها با افزایش سن، آبی که در محتوای محافظت کننده دیسک وجود دارد از دست می رود. در نتیجه دیسک ها راحت تر می توانند دچار بیرون زدگی شوند. این عارضه در مردان شایع تر از زنان است.

همچنین بخوانید:  ۵ راهکار طلایی برای از بین بردن خر و پف + درمان خانگی خر و پف

درمان بیرون زدگی دیسک و عوامل ایجاد فتق دیسک

تشخیص بیرون زدگی دیسک :

پزشک در ابتدا معانه بدنی انجام می دهد. و به دنبال منبع درد و ناراحتی شما خواهد بود. این کار شامل بررسی عملکرد عصب و قدرت عضلات و یا اینکه هنگام حرکت یا لمس کردم ناحیه آسیب دیده احساس درد دارید یا خیر. پزشک همچنین در مورد سابقه بیماری و علائم از شما سوال خواهد کرد. اگر چنانچه شما برای اولین بار چنین علائماتی را احساس کردید؛ در مورد فعالیت هایی که باعث درد در شما می شود پرسش به عمل می آید. آزمایشات تصویر برداری می تواند به پزشک کمک کند تا استخوان ها و ماهیچه های ستون فقرات را مشاهده کرد و نقاط آسیب را تشخیص دهد. نمونه هایی از آزمایشات تصویر برداری عبارت اند از:

  • پرتو X
  • CT اسکن
  • MRI

پزشک می تواند تمام این اطلاعات را باهم ترکیب کرده و علت درد، ضعف و ناراحتی را مشخص کند.

عوارض بیرون زدگی دیسک :

درمان نکردن بیرون زدگی دیسک می تواند منجر به آسیب دائمی عصب شود. در موارد بسیار نادر، بیرون زدگی دیسک می تواند انتقال پیام های عصبی به اعصاب تحتانی و پاها را قطع کند. اگر این اتفاق بیوفتد، ممکن است کنترل روده و یا مثانه از دست بیمار خارج شود.

یکی دیگر از عوارض طولانی مدت بیرون زدگی دیسک بی حس می باشد. در این حالت، دیسک بیرون زده اعصاب را تحت فشار قرار داده و باعث می شود ران های داخلی، قسمت پشت پاها و رکتوم حساسیت خود را از دست دهند.

درمان بیرون زدگی دیسک :

درمان بیرون زدگی دیسک از استراحت مطلق گرفته تا جرحی می تواند باشد. این درمان به طور معمول به میزان ناراحتی که شما تجربه می کنید و اینکه تا چه اندازه دیسک از جای خود خارج شده باشد بستگی دارد.

اکثر افراد می توانند با استفاده از یک برنامه ورزشی مناسب که باعث تقویت عضلات کمر و اطراف آن می شود، درد دیسک را کاهش دهند. یک فیزیوتراپی نیز می تواند با انجام تمریناتی ضمن کاهش درد، عضلات شما را تقویت کند. مصرف برخی از دارو ها و پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین می توانند به کاهش درد کمک کنند. در حالی که درد و ناراحتی که بر اثر بیرون زدگی دیسک به وجود آمده را تجربه می کنید، از هر گونه فعالیت بدنی خودداری کنید، زیرا این امر می تواند منجر به ضعف عضلات و سفتی مفاصل شود.

در عوض سعی تا حد امکان فعالیت های کششی یا پیاده روی آهسته انجام دهید. اگر علائم در مدت شش هفته فروکش نکند و بر عملکرد عضلات تاثیر بگذارد، ممکن است پزشک عمل جراحی را توصیه کند. حراج می تواند بدون از بین بردن کل دیسک، قسمت آسیب دیده یا بیرون زده را خارج کند. در موارد شدید تر، پزشک ممکن است دیسک را با مواد مصنوعی جایگزین کند یا دیسک را برداشته و مهره را بهم متصل کند. این روش ها باعث ثبات ستون فقرات می شوند.

روش های تشخیص و درمان دیسک کمر در منزل

روش های تشخیص و درمان دیسک کمر در منزل

منبع : نمکستان