روش های درمان خانگی سنگ کلیه + علت تشکیل سنگ کلیه
روش های درمان خانگی سنگ کلیه + علت تشکیل سنگ کلیه
جدا از داروهای تجویز شده توسط پزشک، می توانید چند درمان خانگی آسان را امتحان کنید که می توانند در عبور از سنگ کلیه کمک کنند.

نمکستان: مشکل سنگ کلیه از آنچه فکر می کنید شایع تر است. طبق اطلاعات مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، حدود ۱۲ درصد از جمعیت کشور دارای سنگ کلیه هستند و ۵۰ درصد از آن ها حتی از این امر آگاه نیستند، و نمی دانند این مسئله می تواند مشکل بزرگی را ایجاد کند. اگر سنگ کلیه درمان نشود، در صورت عدم درمان ممکن است در آینده منجر به مشکلات شدید کلیوی شود.

سنگ کلیه رسوبات سختی است که در کلیه ها ایجاد می شود. خارج شدن این سنگ از بدن از طریق دستگاه ادراری اتفاق می افتد. این فرایند عبور سنگ کلیه نامیده می شود و می تواند بسیار دردناک باشد.

سنگ کلیه درمان خانگی سنگ کلیه درمان سنگ کلیه در منزل

سنگ کلیه وقتی اتفاق می افتد که نمک و مواد معدنی مانند اگزالات کلسیم در کلیه ها متبلور شوند و سنگ های سخت ایجاد کنند. مصرف ناکافی آب یکی از مهمترین دلایل ایجاد سنگ کلیه است. هنگامی که بدن شما دچار کمبود آب می شود، مایعات به آرامی در کلیه ها حرکت می کنند. این باعث افزایش احتمال رسوب نمک و ترکیبات معدنی در کلیه ها می شود.

در بعضی موارد، سنگ ها از بدن خارج می شوند بدون اینکه حتی علامتی از خود نشان دهند، اما در مورد سنگ های بزرگ و متوسط، می تواند یک روند بسیار دردناک باشد. در بیشتر موارد، سنگ کلیه با داروهای مسکن، آب درمانی، داروهای هومیوپاتی و سایر روش های پزشکی به راحتی قابل درمان است.

همچنین مراحلی وجود دارد که افراد می توانند برای کاهش احتمال ابتلا به سنگ اقدام کنند. جدا از داروهای تجویز شده توسط پزشک، می توانید چند درمان خانگی آسان را امتحان کنید که می توانند در عبور از سنگ کلیه کمک کنند.

آب

هیدراته کردن بدن یکی از ساده ترین روش ها برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه است. اکثر پزشکان این روش را توصیه می کنند. نوشیدن ۱۲ لیوان آب در روز می تواند سرعت رشد رسوبات را کند کرده و عبور سنگ ها از جایی که باید منتقل کنند، سهولت می بخشد.

آبلیمو

سیترات، ترکیبی در آب لیمو ایست که به شکستن رسوب کلسیم کمک کرده و رشد آن را کند می کند. شما می توانید قبل از هر وعده غذایی آب لیمو میل کنید یا آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید. سعی کنید از آبلیمو های بسته بندی بازار را خریداری نکنید بلکه در خانه لیموهای تازه را آب بگیرید و مصرف کنید.

همچنین بخوانید:  هر آنچه باید درباره بیماری آکرومگالی بدانید: علائم، نشانه ها، تشخیص و درمان

روش های آسان و سریع برای درمان خانگی سنگ کلیه

ریحان

برخی از ترکیبات موجود در ریحان برای تثبیت سطح اسید اوریک شناخته شده است، که این امر شکل گیری سنگ کلیه را سخت می کند. ریحان همچنین حاوی اسید استیک است، که به عنوان یک سنگ کلیه حل می شود. هر روز یک قاشق چایخوری آب ریحان می تواند به پیشگیری و درمان سنگ کلیه کمک کند.

سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسید استیک است که به حل رسوبات کلسیم کمک می کند. می توانید قبل از هر وعده غذایی چند قطره سرکه سیب را با آب مخلوط کرده و میل کنید.

گندم سیاه

ترکیبات موجود در آب گندم سیاه باعث افزایش تولید ادرار می شود و به این ترتیب سنگ ها راحت تر عبور می کنند. گندم سیاه همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است که به خلاص شدن از شر ذخایر کلسیم در مجاری ادراری کمک می کند. نوشیدن آب گندم سیاه انتخاب بهتر از مصرف قرص یا پودر است.

سنگ کلیه می تواند به هر دو دلیل در مجاری ادراری شکل بگیرد، ادرار شما با کلسیم که منجر به سنگ می شود خیلی اشباع می شود، یا به دلیل اینکه کلیه های شما به اندازه کافی از موادی مانند سیترات جلوگیری نمی کنند.

علت تشکیل سنگ کلیه

علت تشکیل سنگ کلیه

سیترات به طور معمول به کلسیم وصل می شود و کلسیم را از طریق ادرار از بدن خارج می کند. حدود ۸۰ درصد سنگ ها از کلسیم تشکیل شده اند. باقیمانده از اسید اوریک، سیستین یا به ندرت استروویت تشکیل شده است (ترکیبی که از منیزیم، آمونیوم و فسفات ساخته شده است و در صورت وجود عفونت تشکیل می شود).

پزشک شما همچنین می تواند ارزیابی کند که آیا داروهایی که برای سایر بیماری ها مصرف می کنید باعث ایجاد سنگ می شوند یا ممکن است بتواند دوز شما را تنظیم کند یا شما را به یک داروی دیگر تبدیل کند. این داروها شامل ملین ها، بعضی از آنتی بیوتیک ها، ادرارآور کننده های پتاسیم (که برای فشار خون بالا استفاده می شود)، مسدود کننده های کانال پتاسیم (برای کنترل ریتم قلب و برای بیماری اسکلروز) و سولفونیل اوره ها (برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می شود) است.