تبلیغات

خانه » سلامت و زیبایی » روانشناسی » روش های رهایی از کابوس های شبانه و داشتن خوابی آرام

روش های رهایی از کابوس های شبانه و داشتن خوابی آرام

درمان کابوس های شبانه و خواب های آشفته

درمان کابوس های شبانه و خواب های آشفته

نمکستان : خواب راحت یکی از نکات مهم برای آرامش و اعصاب افراد محسوب می شود. برخی از افراد از کابوس های شبانه رنج می برند و زمانی که از خواب برمیخیزند قلبشان تند می تپد و گاهی احساس خستگی می کنند. کابوس ها ممکن است در هر زمانی از شب دیده شوند ولی معمولا اواخر شب اتفاق می افتد. گاهی اوقات با اینکه به قدر کافی خوابیده اید اما خیلی زود خستگی به سراغتان می آید دلیل آن نداشتن خوابی راحت است. کودکان بیشتر از بزرگسالان از کابوس های شبانه رنج می برند. کابوس ها تمام انرژی های مثبت را از افراد می گیرد و موجب می شود تا آخر روز خستگی را به دوش بکشند. اگر شما نیز از دیدن رویاهای ترسناک کلافه اید بهتر است در مرحله اول دلیل این رویاها را پیدا کنید. در این پست قصد داریم دلایل کابوس دیدن و راه های درمان آن را با شما به اشتراک گذاریم.

مصرف دارویی خاص :

چنانچه فرد به دلیل مبتلا بودن به بیماریهای خاص از جمله صرع مجبور به مصرف داروست . برخی داروهای این چنینی روی خواب انسان تاثیرگذارند و ممکن است کابوس های شبانه را به همراه داشته باشد.

استرس، اضطراب و فشارهای عصبی :

افرادی که به دلایل گوناگون تحت فشار روحی و روانی هستند بیشتر از افراد دیگر کابوس های ترسناک را تجربه خواهند کرد. در واقع تمام نگرانی، دغدغه و هیجانات روزمره شخص تبدیل به یک کابوس شبانه می شود و وقتی که فرد به طور دائم یک خواب بخصوص را هر شب ببینید نشان از آن است که فرد بابت موضوعی خاص مضطرب و نگران است.

مرگ دوستان، آشنایان و اقوام نزدیک :

هنگامی که عزیزی از دنیا می رود تا چندین وقت انسان دچار دلهره و بی تابی های قبل از خواب است به همین دلیل گاهی این بی تابیها تبدیل به کابوس های شبانه می شوند.

مصرف غذاهای چرب و سنگین قبل از خواب :

خوردن غذاهای چرب در وعده شام موجب اختلالاتی در خواب می شود بهتر است شام خود را زود سرو کنید و از خوردن غذاهای چرب و سنگین قبل از خواب بپرهیزید.

همچنین بخوانید:  برای موفق شدن باید این اصول را رعایت کنید!

مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی :

مصرف هر نوع مواد مخدر و مشروبات الکلی مخصوصا پیش از خواب منجر به دیدن کابوس های ترسناک همراه با انرژی های منفی می گردد.

درمان کابوس های شبانه و خواب های آشفته

روش های رهایی از کابوس های شبانه :

هر فردی پس از گذراندن روزی سخت و پر تلاش به خوابی آرام و آسوده نیازمند است. اگر از کابوس های شبانه رنج می برید به نکات زیر توجه نمایید.

نظم دادن به اتاق خواب :

محل خوابیدنتان را تغییر ندهید و هر شب در مکانی ثابت استراحت نمایید. اتاق خواب باید آرام، مرتب و فاقد نور اضافی باشد. سعی کنید دمای اتاق خوابتان را متعادل نگه دارید یعنی نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد.

مراجعه به یک مشاور یا روانشناس :

وقتی شما به دلایلی دچار استرس و نگرانی شده اید و تحت تاثیر این نگرانی ها کابوس های وحشتناک به سراغتان می آید پس باید مشکل را از ریشه حل کرد در این مواقع جهت کمک به روح و روان خود می توانید با یک مشاور و روانشناس مشورت نمایید.

آزاد کردن ذهن خود قبل از خواب :

عده ای از افراد عادت دارند در رختخواب گوشی موبایل خود را چک کنند و یا اینکه با مطالعه ی کتابی به خواب روند اما این کارها قبل از خواب موجب درگیری ذهنی شما خواهد شد و فرایند طبیعی خواب را برهم می زند.

نوشیدن یک لیوان شیر ولرم و دوش حمام :

خوردن یک لیوان شیر ولرم و یا دوش گرفتن قبل از خواب  می تواند به راحتی خوابتان کمک کند.

پرهیز از مصرف نوشیدنی های کافئین دار :

برخی از افراد پیش از خواب چای و یا قهوه می نوشند . مصرف نوشیدنی های کافئین دار موجب کابوس های شبانه می گردد.

روش های رهایی از کابوس های شبانه و داشتن خوابی آرام

منبع : نمکستان


پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*