روش های درمان کبد چرب + علائم و عوارض و رژیم غذایی کبد چرب
روش های درمان کبد چرب + علائم و عوارض و رژیم غذایی کبد چرب

کبد چرب چیست و روش های درمان خانگی کبد چرب  نمکستان :  کبد انسان سمت راست شکم و پایین دیافراگم قرار دارد، کبد انسان شکلی مخروطی با سطح نرم را دارا می باشد. ترشح صفرا در بدن بر عهده ی اندامی به نام کبد است، عملکرد صفرا دفع مواد زاید بدن و جذب چربی  می […]

کبد چرب چیست و روش های درمان خانگی کبد چرب

کبد چرب چیست و روش های درمان خانگی کبد چرب

 نمکستان :  کبد انسان سمت راست شکم و پایین دیافراگم قرار دارد، کبد انسان شکلی مخروطی با سطح نرم را دارا می باشد. ترشح صفرا در بدن بر عهده ی اندامی به نام کبد است، عملکرد صفرا دفع مواد زاید بدن و جذب چربی  می باشد،عملکرد بسیار مهم کبد باعث شده به عنوان عضو بسیارحیاتی در بدن شناخته شود. عملکرد دیگر کبد به این صورت است که مواد غذایی مصرف شده توسط انسان را به صورت بیشتر تجزیه کرده و مولکول های غذایی مفید را با تبدیل به اشکال دیگر دراختیار اندام های بدن قرار می دهد. تولید پروتئین های خاص توسط کبد برای پلاسمای خون بسیار ارزشمند است. کبد سموم را از خون انسان پاکسازی می کند، به نوعی میتوان گفت کبد وظیفه سم زدایی خون را بر عهده دارد.

نشانه های مبنی بر عملکرد نادرست کبد :

  • چاقی
  • یبوست مدادم
  • اشتها نداشتن،تهوع،استفراغ
  • تیرگی رنگ ادرار
  • سردرد های طولانی مدت
  • درد های شدید شکمی
  • خستگی
  • مشکلات روده ای
  • مشکلات پوستی مثل اگزما

کبد چرب :

طبق تحقیقات بدست آمده بیماری کبد چرب حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از کل جمعیت را شامل می شود، این که کبد انسان مقدار کمی چربی داشته باشد طبیعی است،  اما در صورتی که چربی تشکیل شده در کبد بیشتر از ۵تا ۱۵ درصد وزن کبد را شامل شود امکان این که فرد کبد چرب داشته باشد وجود دارد، علت ایجاد کبد چرب را می توان مصرف مواد غذایی که چربی بالایی دارند، نوشیدن الکل و مشروبات حاوی الکل، اضافه وزن، کم تحرکی، فشار خون بالا در افراد و مصرف دارویی هایی مثل استامینوفن و آسپرین عنوان کرد.

در برخی موارد این بیماری بدون هیچ نشانه ای است که به آن کبد چرب خاموش می گوییم. اثر کبد بر پوست انسان  به این صورت است که کبد انسان وظیفه جداسازی سموم از مواد غذایی را به عهده دارد، که این سموم از طریق عرق کردن، ادرارو مدفوع از بدن دفع می شود، اگر کبد این وظیفه را به خوبی انجام ندهد، پوست شفافیت خود را از دست می دهد، دچار لک و جوش سر سیاه، سرسفید وآکنه می شود.  متخصصین راه کار هایی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب را  توصیه میکنند مانند زندگی سالم، رژیم غذایی متعادل، ورزش کردن،مصرف نکردن مشروبات الکلی،و سبک غذایی که مصرف غذاهای سرخ کردنی و حاوی نمک را به حداقل رسانده، وزن خود را  به صورت تدریجی کاهش دهید، مصرف میوه وسبزیجات به افراد برای جلوگیری از این بیماری پیشنهاد می شود.

انواع کبد چرب :

۱-کبد چرب الکلی

۲-کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب الکلی :

در کبد چرب الکلی، کبد انسان برای شکستن چربی دچار مشکل می شود. این بیماری به علت نوشیدن افراطی الکل بوجود می آید،موارد دیگری که در ایجاد این نوع کبد چرب موثرند را می توان چاقی بیش از حد، بیماری هپاتیت c و مقدار آهن در بدن شما بیش از حد مجاز باشد.

کبد چرب الکلی و غیر الکلی

کبد چرب غیر الکلی :

هنوز مشخص نشده است که علت اصلی بوجود آمدن کبد چرب غیر الکلی چیست اما با توجه به این که حدود ۷۰ درصد افرادی که دچار این بیماری هستند را افراد چاق تشکیل می دهند، پس می توان افزایش وزن را از عوامل تاثیر گذار در ایجاد این بیماری دانست،از موارد تشخیصی این بیماری عکس برداری به روش  سی تی اسکن و ام آر آی ، تست های انزیم کبدی و معاینات بدنی را می توان نام برد.

کارشناسان در تحقیقی تاثیر نورورسادیاکسیکالیک را بر کبد چرب بررسی نموده وپی برده اند کارایی این ماده به این صورت است که تولید و ترشح کلسترول در کبد را مهار می کند این دارو  به مدت ۱۲ هفته برای تعدادی از بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی تجویز شد و نتایج اندازه گیری میزان آنزیم کبدی این مبتلایان به صورت چشم گیری کاهش یافته و نتایج بسیار خوبی را به همراه داشت.

همچنین بخوانید:  با پنج درد زودگذر و ناگهانی و دلیل بروز آن ها آشنا شوید

امکان این که در دوران بارداری فرد دچار کبد چرب شود بسیار کم است، اما در موارد نادر امکان تجمع چربی در کبد خانم های باردار وجود دارد، طبق نظریات کارشناسان بیماری کبد چرب با هورمون های دوران بارداری ارتباط داشته و باعث شده فرد علایمی مثل زردی، تهوع ،استفراغ و خستگی را داشته باشد، به همین دلیل آزمایش های کبدی برای  اطلاع از بیماری به خانم های باردار توصیه می شود.

کبد چرب در کودکان به خصوص کودکانی که افزایش وزن دارند را شامل می شود، به گفته کارشناسان دخترها بیش تر از پسر ها دچار بیماری کبد چرب می شوند، ابتلا به این بیماری از سن ۴ سالگلی به بالا در افراد مشاهده می شود. برای درمان کبد چرب لازم است مشکلاتی از جمله دیابت و کلسترول فرد کنترل و درمان شود، در ادامه سبک زندگی ورژیم غذایی باید مدیریت شده باشد، پرهیز از غذاهای پرچرب فست فودی و نوشابه ها نیز  از عوامل تاثیر گذارند.

ورزش مداوم به خصوص پیاده روی، یکی از مواردی است که باعث کم شدن چربی در افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند می شود. طبق تحقیقات بیماری هپاتیتB و Cاز موارد  بسیار خطرناک برای آسیب زدن به کبد هستند،هپاتیت B با واکسن و هپاتیت C با دارو قابل درمان هستند.

متخصصین تغذیه موارد بسیار مهمی را برای افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند را تاکید کردند مواردی از جمله نباید وعده های غذایی فرد حذف شود بلکه تعداد وعده هایی غذایی افزایش یافته به تعداد ۶ وعده برسد اما مقدار کالری که فرد دریافت میکند کمتر باشد، لقمه غذایی به صورت کامل جویده شود و ترک مصرف آب یخ نیز از مواری است که رعایت کردن آن ها بسیار موثر است.

رژیم غذایی کبد چرب

موارد درمانی و کمک کننده عملکرد درست کبد در کنار رژیم غذایی سالم :

نوشیدن شربت سکنجبین

این نوشیدنی بهتر است ناشتا یا یک ساعت پس از غذا مصرف شود، مواد تشکیل دهنده این شربت سرکه، عسل و آب است.

سرکه سیب

یکی از موارد پیشنهادی برای درمان کبد چرب است، سرکه سیب  تجمع چربی در کبد را کم کرده وسبب می شود کبد عملکرد خود را به درستی انجام دهد.

لیموترش

سموم را از کبد انسان پاکسازی می کند، وظیفه ی مهار سموم به کبد را دارد.

چای سبز

به دلیل دارا بودن ماده ای به نام کاتچین سبب کاهش چربی درکبد انسان ، خاصیت چربی سوزی دارد.

سیر

علاوه بر این که طعم خوبی به غذا می دهد، تحقیقات نشان می دهد که سیر باعث کم شدن وزن و برای افرادی که مبتلا به کبد چرب بوده مفید است.

روغن زیتون

حاوی امگا ۳ می باشد و باعث می شود که مقادیر آنزیم های کبدی در بدن کاهش یابد.

ماهی ها

سرشار از امگا ۳ هستند و اسید های چرب امگا ۳ در تنظیم مقادیر سطح چربی کبد و کم کردن التهاب بسیار موثرند.

سبزیجات

خاصیت مهاری در ساخته شدن چربی در کبد دارند، سبزیجاتی نظیر کلم و اسفناج سبب کاهش وزن نیز می شوند.

خار مریم

یکی از گیاهان بسیار مهم در درمان و کنترل بیماری کبد چرب است این گیاه باعث عملکرد درست کبد و تولید مجدد سلول های کبدی را سرعت می بخشد.

زردچوبه

باعث می شود بدن انسان چربی را هضم کرده و حاوی آنتی اکسیدان است که از تجمع چربی در کبد جلوگیری می کند. توصیه میشود افرادی که کبد چرب دارند غذاهای پروتئینی مصرف کنند، این نکته بسیار مهم است که قبل از پخت، چربی های اضافه گوشت جدا شود . میوه ها و سبزیجاتی که در درمان و کنترل بیماری کبد چرب موثر هستند شامل خربزه و طالبی، آووکادو، سیب، موز، گریپ فروت، رزماری و…می شوند. دم کردن گل مریم با کاهش وزن فرد از موارد کمک کننده برای درمان بیماری کبد چرب است.

عوارض کبد چرب روی پوست صورت + روش های درمان کبد چرب

عوارض کبد چرب روی پوست صورت + روش های درمان کبد چرب

منبع : نمکستان