کم خونی چیست و برای درمان خانگی آن چکار کنیم؟
کم خونی چیست و برای درمان خانگی آن چکار کنیم؟

کم خونی : علائم، انواع بیماری، روش های پیشگیری و درمان خانگی کم خونی نمکستان : کم خونی یک بیماری است که شما زمانی با آن مواجه می شوید که گلبول های قرمز خونی یا هموگلوبین خون شما کم می شود. هموگلوبین بخش اصلی سلول های خونی است آن ها مسئول دریافت اکسیژن هستند. اگر […]

کم خونی : علائم، انواع بیماری، روش های پیشگیری و درمان خانگی کم خونی

کم خونی : علائم، انواع بیماری، روش های پیشگیری و درمان خانگی کم خونی

نمکستان : کم خونی یک بیماری است که شما زمانی با آن مواجه می شوید که گلبول های قرمز خونی یا هموگلوبین خون شما کم می شود. هموگلوبین بخش اصلی سلول های خونی است آن ها مسئول دریافت اکسیژن هستند. اگر سلول های قرمز خون کم شوند یا هموگلوبین خون شما کاهش پیدا کند، سلول های بدن شما اکسیژن کافی را به دست نخواهند آورد. وقتی اکسیژن کم شود بدن با خستگی مواجه می شود و اعضای بدن شما نمی توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند.

اشکال مختلفی از کم خونی وجود دارد. در برخی موارد کم خونی ارثی است و نوزاد از زمان تولد با آن درگیر است. بسیاری از خانم ها در کودکی با فقر آهن روبرو بودند، و به علت خونریزی های قاعدگی و افزایش نیاز به خون در دوران بارداری بیشتر در معرض خطر کم خونی هستند. افراد سالمند نیز به دلیل رژیم غذایی ضعیف و همچنین مراحل و شرایط درمانی خاص خود می توانند مبتلا به کم خونی باشند.

انواع مختلفی از کم خونی و درمان های متفاوتی برای آن وجود دارد. شدید ترین نوع کم خونی فقر آن است، که می تواند با تغییرات در رژیم غذایی و مکمل های آهن درمان شود. برخی از انواع کم خونی نیز در دوران بارداری به وجود می آیند، که کاملا طبیعی اند. برخی دیگر از بیماری های کم خونی از بیماری هایی به وجود می آیند که شخص به آن ها مبتلاست. مثل بیماری تیروئید کم کار.

اما عامل اصلی کم خونی چیست؟

بیش از ۴۰۰ نوع کم خونی وجود دارد که آن ها به ۳ گروه تقسیم بندی می کنیم:

  1. کم خونی ناشی از خونریزی
  2. کم خونی ناشی از کاهش سلول های قرمز خونی
  3. کم خونی ناشی از تخریب سلول های خونی
همچنین بخوانید:  سندرم پاهای بی قرار چیست؟ علائم و درمان خانگی RLS

درمان کم خونی ها باهم متفاوت است، درمان یک کم خونی ممکن است برای نوع دیگر خطرناک باشد. درمان برای کسانی که بر اثر خونریزی یکباره خون زیادی از دست داده اند. روش های انتقال خون است که می توانید خون از دست رفته را جبران کنید، همچنین با مصرف مایعات، آهن و اکسیژن کمک کنید تا بدن بتواند دوباره سلول های قرمز بسازد.

نوع دیگر کم خونی که سلول های قرمز خون کم می شود، این کم خونی چون به دلایل مختلفی ایجاد می شود، درمان های مختلفی نیز دارد. نوع اول که از فقر آهن ایجاد می شود، در چنین مواردی پزشک مکمل ها آن را تجویز می کند. مصرف خودسرانه این مکمل ها عواقب بسیاری را در پی دارد. ممکن است پزشک تشخیص دهد که مصرف آهن طبیعی برای شما بهتر است.

منابع قوی آهن عبارت اند از: گوشت قرمز، حبوبات، زرده تخم مرغ، محصولات غلات و دانه های کامل، آجیل ها، غذاهای دریایی. اگر کم خونی شما حاصل از کمبود ویتامین B12  و فولاد باشد، قرص ها و اسپری های این ویتامین برای شما تجویز خواهد شد. بعضی بدن ها با جذب این ویتامین مشکل دارند. منابع غنی از ویتامین B12 عبارت اند از: گوشت، جگر، ماهی، صدف، شیر طبیعی، پنیر ها، تخم مرغ.

کم خونی چیست و برای درمان خانگی آن چکار کنیم؟

کم خونی چیست و برای درمان خانگی آن چکار کنیم؟

منبع : نمکستان