دفن عجیب جسد برای جلوگیری از بازگشت مردگان + تصاویر
دفن عجیب جسد برای جلوگیری از بازگشت مردگان + تصاویر

مقبره رومی «مهر شده با میخ‌های جادویی» برای حبس کرده مرده بی‌قرار، پس از ۲۰۰۰ سال باز شد.

درهای یک مقبره رومی در ترکیه که حدود ۲۰۰۰ سال پیش برای حبس کردن ارواح بی‌قرار مردگان مهر و موم شده بود، باز شد.  باستان‌شناسان ادعا می‌کنند که مردم باستانی که مقبره را بستند، میخ‌های خمیده‌ای را عمدا روی زمین گذاشتند و آن را به گونه‌ای مهر و موم کردند که نشان‌ می‌دهد از اینکه مرده داخل مقبره بعدا دنبالشان راه بیفتد، بسیار می‌ترسیدند. 


بیشتربخوانید

  •  کشف یک مقبره باستانی در پرو(+عکس)

مطالعه‌ای که به این موضوع پرداخته، به سرپرستی یوهان کلیس در مجله «Antiquity» منتشر شده است. این مقاله شامل توضیحات مفصلی از مقبره روح‌زده و معنای آن است. در این مقبره، بقایای سوزانده شده جسد، یکجا دفن و با میخ‌های پراکنده عمدتا خم احاطه شده و با دقت در زیر انبوهی از کاشی‌ها و لایه‌ای از آهک مهر و موم شده بود. 

محققان نوشتند: «برای هر یک از این شیوه‌ها، شباهت‌های متنی و باستان‌شناختی را می‌توان در جاهای دیگری در دنیای مدیترانه باستان یافت، که در مجموع نشان می‌دهد که باورهای جادویی در کار بوده‌اند.»

این مقبره در محلی در ترکیه کشف شد

این مقبره در یک سایت باستان‌شناسی به نام «Sagalassos» که در جنوب غربی ترکیه قرار دارد، پیدا شد و قدمت آن به حدود ۱۰۰-۱۵۰ بعد از میلاد می‌رسد. 

محققان از یافتن ۴۱ میخ خم شده در اطراف بقایای سوزانده‌شده در داخل مقبره شگفت‌زده شدند. آجرها درست همان‌جایی که جسد سوزانده شده، روی مواد آتش‌زا، چیده شده‌ و سپس روی آن با گچ و آهک پوشانده شده است. تصور می‌شود این کارها به این دلیل انجام شده که رومیان باستان از بازگشت روح بی‌قرار کسی که مرده، می‌ترسیدند. 

کلیس گفت: «جسد نه با یک، نه دو، بلکه با سه روش مختلف حبس شده که می‌توان آن را به عنوان تلاشی برای محافظت زندگان در برابر مردگان فهم کرد و این معبد هم دلالت بر ترس از بازگشت  مردگان بی‌قرار دارد. 

باستان‌شناسان فکر می‌کنند دفن غیرمعمول نشان‌دهنده ترس از بازگشت مرده و احتمالا انتقام است

سایر اثاثیه مقبره کشف‌شده نشان می ‌هد مردی که دفن شده محبوب بوده است. از سرنخ‌های ابراز محبت در مقبره می‌توان به بقایای غذا، سکه و ظروف سرامیکی و شیشه‌ای اشاره کرد. محققان بر این باورند که این مرد احتمالا توسط اعضای خانواده به روشی غیرمجاز دفن شده است. آن‌ها فکر می کنند که تلاش برای نوعی مراسم جادویی می‌تواند پاسخی بداهه به بیماری و مرگ غیرطبیعی  باشد.

بقایای سوزانده شده یک مرد بالغ، میخ و یک سکه در داخل مقبره پیدا شد

محققان نتیجه‌گیری کردند که صرف نظر از اینکه علت مرگ آسیب‌زا، مرموز یا به طور بالقوه نتیجه یک بیماری مسری یا مجازات بوده، به نظر می‌رسد که زنده‌ها از بازگشت یا انتقام مرده می‌ترسیدند.

همچنین بخوانید:  هر کشوری با چه عروسک‌های سنتی شناخته شده است؟
منبع: همشهری آنلاین