روش های پیشگیری، علائم و درمان دیابت نوع ۱ و ۲
روش های پیشگیری، علائم و درمان دیابت نوع ۱ و ۲
در بدن انسان هورمونی به نام انسولین وجود دارد،که کارایی این هورمون به این صورت است که قند خون بدن را کم می کند و بدن فرد ازاین قند استفاده می کند. بیماری دیابت در انسان به این صورت رخ می دهد که قند خون بالا می رود

نمکستان : در بدن انسان هورمونی به نام انسولین وجود دارد،که کارایی این هورمون به این صورت است که قند خون بدن را کم می کند و بدن فرد ازاین قند استفاده می کند. بیماری دیابت در انسان به این صورت رخ می دهد که قند خون بالا می رود، در اغلب موارد دیابت با عنوان دیابت قندی معرفی می شود. علت بوجود آمدن این بیماری تا کنون کاملا مشخص نشده است ؛نظریاتی مبنی بر این که افزایش وزن، نداشتن تحرک ،عامل محیطی و ژنتیک در ایجاد دیابت موثر هستند. تعداد کمی از افراد از بیماری خود اطلاع داشته و به کنترل قند خون خود می پردازن، زمانی که تولید انسولین در بدن انسان قطع شود و یا عملکرد نامناسب انسولین از عومل ایجاد این بیماری است. خطر مبتلا شدن به دیابت را می توان سیگار کشیدن، رژیم غذایی نا مناسب ،افزایش وزن ،ورزش نکردن

و…نام برد. پزشکان با نوشتن آزمایش قند خون ناشتا و یا قند خون دو ساعته که این آزمایشات و مقادیر آن ها معیاری برای ترشح هورمون انسولین در بدن فرد می باشد مشخص می کنند. زمانی که ازمایش قند خون ناشتای فرد عدد ۱۰۰تا ۱۲۵باشد نشان دهنده ی این است که دیابت پنهان  در فرد مشاهده می شود، عدد ۱۲۶ به بالا دیابت کامل در فرد را نشان می دهد.

دیابت چیست ؟ عواملی که باعث بوجود آمدن دیابت می شود ؟

مهم ترین عامل ایجاد دیابت چیست ؟

گزارشات پزشکان فوق تخصص غدد  مبنی بر این است که چاقی از عوامل خیلی مهم در ایجاد دیابت است .

افرادی که خطر مبتلا شدن به دیابت در آن ها بیشتر است :

 • افراد ۴۵ سال به بالا در صورت داشتن اضافه وزن
 • مبتلا بودن افراد درجه یک به این بیماری
 • مبتلا بودن به دیابت در دوران بارداری
 • عواملی که در بدن فرد نشان دهنده مقاومت به انسولین باشد .
 • در صورتی که فرد کیست های متعدد تخمدانی داشته باشد .
 • نداشتن تحرک

انواع دیابت را بشناسید :

۱-دیابت نوع یک ۲-دیابت نوع دو ۳-دیابت در زمان بارداری ۴- دیابتی که با بیماری دیگر همراه است.

دیابت نوع ۱ چیست ؟

دیابتی است که سلول های لوزالمعده فرد در صورت مبتلا شدن به این نوع دیابت هیچ گونه انسولینی ترشح نمی کند، طبق تحقیقات بیشترین درصد مبتلا به دیابت نوع اول را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند. دیابت نوع اول قابل پیشگیری نیست،به این دلیل که موارد ارثی در ایجاد این نوع دیابت تاثیر گذرار بوده است.

عوامل درمانی دیابت نوع ۱ :

حضور در کلاس های مشاوره و آموزش کنترل دیابت، تزریق انسولین، رژیم غذایی مطلوب، فعالیت های ورزشی و تحرک علاوه بر مواردی که توضیح داده شد،اندازه گیری قند خون و قند ادرار توسط نوار های ادراری از مواردی است که فرد مبتلا به دیابت نوع یک حتما باید رعایت کند. از نشانه های دیابت نوع یک افزایش تشنگی و افزایش ادرار در فرد،خستگی و خواب آلودگی ،گرسنگی  مداوم و…است.

دیابت نوع ۲ چیست ؟

دیابت نوع ۲،دیابت دوران بزرگسالی نامیده می شود، نود درصد افرادی که مبتلا به دیابت هستند این نوع دیابت را دارا می باشند. این نوع دیابت اکثرا در افرادی که بالای ۳۰ سال هستند مشاهده می شود،از نشانه های دیابت نوع ۲ می توان عفونت های زیاد،کاهش وزن، افزایش تشنگی و افزایش ادرار در فرد،تهوع و… نام برد. عواملی مثل سیگار کشیدن، افزایش وزن،افزایش فشار خون از مواردی است که در ایجاد این نوع دیابت تاثیر بسزایی دارند .

دیابت چیست ؟ عواملی که باعث بوجود آمدن دیابت می شود ؟

ورزش کنید تا دیابت شما کنترل شود :

-ورزش کردن به صورت مداوم باعث تنظیم قند خون شما می شود.

– باعث شادابی و نشاط در فرد می شود.

– از پیشرفت بیماری قلبی در فرد جلوگیری می کند .

-میزان حساس بودن سلول های بدن نسبت به انسولین در فردی که وابسته به انسولین نیست افزایش یافته و در بهبود شراط فرد تاثیر گذارمی باشد .

افراد دیابتی باید در ورزش کردن این نکات را رعایت کنند :

 • نوع ورزش مناسب با شرایط فرد دیابتی انتخاب شود .
 • ورزش های هوازی کمک کننده این افراد است .
 • تمرین های ورزشی آهسته شروع شود  .
 • قبل از ورزش کردن ۵- ۱۰ گرم کردن بدن انجام شود .
 • زمان ۲۰ دقیقه لازم است فرد بدن خود را سرد کند .
 • اقدامات لازم و درست در صورت نشانه هایی از ایجاد افت قند خون .
 • فرد دیابتی یک ساعت بعد از تزریق انسولین نباید تمرین ورزشی داشته باشد .
 • ۱تا ۳ ساعت بعد از صرف غذا ورزش کردن مناسب افراد دیابتی است .
همچنین بخوانید:  علت سرگیجه چیست و چه نوع سرگیجه هایی خطرناک هستند؟

رژیم غذایی مناسب برای افراد دیابتی زمانی که ورزش می کنند :

آب میوه : آب آناناس ، آب سیب ،آب پرتغال ، آب انگور

میوه خام :گلابی ،پرتغال ،موز ،شلیل ،سیب ،انگو ،زرد الو

فعالیت ورزشی پیشنهادی برای افراد دیابتی :

پیاده روی، والیبال، شنا، اسکواش،دوچرخه سواری، بدمینتون، بسکتبال، بولینگ،تنیس دو نفره ،تنیس

تک نفره و…

حاملگی و بیماری دیابت :

خانم هایی که مبتلا به دیابت نوع ۱ یا ۲ هستند در صورتی که قصد باردار شدن دارند، باید قبل از بارداری به پزشک مراجعه کنند. برای این که مراقبت های بارداری فرد به درستی انجام شود باید به متحصص زنان، متخصص تغذیه برای نوشتن رژیم غذایی سالم وبرای کنترل قند خون فرد بیمار مبتلا به دیابت،پزشکی که دیابت فرد را قبل بارداری، بغد بارداری، در طول بارداری بررسی و کنترل کند.

مراقبت های ویژه دوران بارداری در فرد دیابتی :

اگر فرد باردار به دیابت نوع ۱ مبتلا باشد (دیابت وابسته به انسولین) در دوران بارداری نیاز فرد به انسولین افزایش می یابد. اگر فرد به دیابت نوع ۲ مبتلا است،برنامه درمانی برای فرد باردار به این صورت انجام می شود که  قرص های خوراکی پایین آورنده قند به علت مشکلاتی که در ایجاد نقص های جنینی بوجود می اید منع می شود،ذر برخی موارد پزشک درمان با انسولین را در این موارد توصیه می کند.

نکته قابل توجه در بارداری :

یکی از موارد بسیار مهم در کنترل و درمان دیابت به خصوص دیابت نوع ۲ ورزش کردن و داشتن یک برنامه غذایی سالم  است. فرد مبتلا به دیابت بعد از زایمان به استراحت کافی نیاز دارد، باید به صورت منظم و مداوم قند خون خود را کنترل و بررسی نماید. برای جلوگیری از افت قندخون بهتر است مادر مبتلا به دیابت قبل از شیر دادن نوزاد مواد غذایی حاوی کربوهیدارت و پروتئین مصرف کند،مشورت با پزشک برای داشتن یک برنامه غذایی سالم برای دوران شیردهی از موارد بسیار مهم می باشد .

کودکان مبتلا به دیابت :

در اکثر موارد به کوکان بیش از یک نوع انسولین تزریق می شود،نوع انسولین و دفعات تزریق به نظر پزشک متخصص بستگی دارد . مواد غذایی مناسب برای کودکان مبتلا به دیابت شامل برنج،نان،تخم مرغ، گوشت، لبنیات و.. توصیه  می شود غذاهایی که فیبر بالاو کم چرب باشند مصرف شود، کودکان مبتلا به دیابت باید قبل از ورزش کردن باید مواد قندی مصرف کنند.

دیابت چیست ؟ عواملی که باعث بوجود آمدن دیابت می شود ؟

عوامل نشان دهنده ی افت قند خون در کودکان مبتلا به دیابت :

-سردرد

-نداشتن تمرکز

-افزایش ضربان قلب

-خواب آلوده بودن و خستگی

-رنگ پریدگی پوست در کودک

-گرسنه شدن

عوارض بیماری دیابت چیست؟

بیماری آب مروارید،سکته قلبی،سکته مغزی،زخم پای دیابتی ،نارسایی کلیه و… فرد برای این که  قند خون متعادلی داشته باشد باید سبزیجات کم کربوهیدات و حاوی ویتامین های مفید مصرف کند مانند :

اسفناج

اسفناج سبزی کم کربوهیدارت می باشد که نه تنها قند خون فرد مبتلا را کنترل میکند،این سبزی خطر مبتلا شدن به بیماری دیابت را به صورت چشمگیری کاهش می دهد .

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یک میوه کم کربوهیدارات و کم کالری، دارای ویتامین ث، ویتامین آ وپتاسیم است،این میوه برای افراد دیابتی بسیار توصیه می شود.

کلم

کلم حاوی ویتامین کا، ب۶، ث وآنتی اکسیدان و فیبر می باشد

خیار

خیارنیز حاوی ویتامین های کا ،پتاسیم ویک میوه کم کربوهیدارت  و مناسب افراد دیابتی است.

دیابت چیست ؟ عواملی که باعث بوجود آمدن دیابت می شود ؟

درمان بیماری دیابت با روش گیاهی و طب سنتی:

داروهای گیاهی تجویز شده در طب سنتی برای بیماران دیابتی چای سبز،نوشیدن روازنه چند لیوان چای سبز باعث کم شدن و کنترل قند خون بیمار می شود. فندق، بهتر است بیماران دیابتی فندق را در ومیان وعده خود قرار دهند، فندق به دلیل نداشتن نشاسته به افراد دیابتی تجویز می شود. تخم شنبلیله باعث کم شدن قند خون شده نحوه مصرف تخم شنبلیله به این صورت است که به مدت ۳ ساعت در آب سرد خیس کرده و بعد نوش جان کنید.

درمان دیابت به روش نوین :

با پیشرفت تکنولوژی در رشته علوم پزشکی محققین به علمی دست یافته اند که بسیار موثر در درمان بیماری دیابت است،متخصصین با کمک از سلول های بنیادی توانسته اند روش بسیار موثری در درمان قطعی دیابت ثبت کنند. این روش به این صورت است که محققین با کمک از سلول های جنسی نابالغ مردان سلول هایی تولید کننده انسولین را در تحقیقات خود بدست آورند .