رابطه سطحی‌نگری و زود‌باوری
رابطه سطحی‌نگری و زود‌باوری

افراد سطحی‌نگر، بسیار زود‌باورند و به‌دلیل عدم‌برخورداری از تفکر نقاد، قادر به تجزیه و تحلیل مسائل نیستند و به‌سرعت به یقین می‌رسند.

زود‌باوری و قبول کردن کورکورانه گفتار، رفتار و نظرات دیگران، نشانه سطحی‌نگری است. اشخاص زود‌باور به‌دلیل جهل و نا‌آگاهی و معاشرت‌های ناکافی و ناکارآمد، به خودشان اعتماد ندارند و به‌راحتی تحت تاثیر امواج اجتماعی و فرهنگی قرار می‌گیرند. اگر احساس می‌کنید ساده‌لوح هستید، اولین کاری که باید بکنید این است که سرعت حرف‌زدن‌تان را کم کنید و قبل از این‌که چیزی بگویید یا کاری انجام دهید، فکر کنید و از نقطه‌نظر دیگری به موضوع نگاه کنید. سکوت به شما اجازه می‌دهد تا خیلی بهتر همه‌چیز را ارزیابی کنید، نه این‌که به‌سرعت جوابی دهید و پشیمان شوید.

حواستان را روی افراد و اتفاقاتی که دور و برتان می‌گذرد متمرکز کنید. شنونده خوبی باشید تا بدون این‌که از خودتان چیز زیادی بگویید درباره دیگران اطلاعات کسب کنید. دانش و مهارت خود را در مورد موضوعات مختلف بالا ببرید. هروقت از چیزی مطمئن نیستید و قبل از تصمیم‌گیری، پرس‌و‌جو و تحقیق کنید.

سریع تصمیم نگیرید. ساده‌لوح نبودن به معنی درست فکر کردن، ارزیابی کردن و توجه به همه ابعاد و جوانب موضوعات است. اما در عین‌حال تفکر عاقلانه و محتاطانه خودتان را هم داشته باشید. ساده‌لوحی معمولا نتیجه کم‌تجربگی افراد است. وارد موضوعاتی بشوید که قبلا تجربه‌شان نکرده‌اید و مسائل مختلف را بررسی کنید. از تجارب دیگران استفاده کنید.


بیشتر بخوانید

  • ترفند‌هایی ساده برای غلبه بر کمال‌گرایی افراطی

در مورد تاریخ و وقایع اجتماعی مطالعه کنید. نقطه‌نظرات دیگران را بررسی و نقد کنید. در محیط‌های اجتماعی حضور فعال داشته باشد و با برقراری مشارکت‌های گروهی از هر شخص و محیطی اطلاعات جدید و کاربردی به‌دست آورید. مشکلات و کار‌های خود را با تکیه بر دانش و منطق خود و همین‌طور مشورت با دیگران برطرف کنید. ابتدا افراد را بشناسید و بعد با آن‌ها رابطه برقرار کنید و هرگز قبل از بررسی همه جوانب، نتیجه‌گیری نکنید.

منبع: روزنامه جام جم