علائم، عوارض و راه های پیشگیری از راشیتیسم
علائم، عوارض و راه های پیشگیری از راشیتیسم
راشیتیسم بیماری نرمی و تضعیف استخوان ها معمولا در کودکان است و بیشتر مواقع به دلیل کمبود شدید و طولانی مدت ویتامین D است.

نمکستان : راشیتیسم بیماری نرمی و تضعیف استخوان ها معمولا در کودکان است و بیشتر مواقع به دلیل کمبود شدید و طولانی مدت ویتامین D است. مشکلات نادر وراثتی نیز می تواند باعث ایجاد این عارضه شوند. ویتامین D به بدن فرزند شما کمک می کند کلسیم و فسفر را از مواد غذایی جذب کند. کمبود ویتامین D، حفظ مقادیر مناسب کلسیم و فسفر در استخوان ها را دشوار می کند و این می تواند باعث ایجاد نرمی استخوان شود.

اضافه کردن ویتامین D یا کلسیم به رژیم غذایی به طور کلی مشکلات استخوانی مرتبط با راشتیسم را اصلاح می کند. هنگامی که نرمی استخوان به دلیل یکی دیگر از بیماری ها به وجود آید، فرزند شما ممکن است به داروهای اضافی یا درمان دیگری نیاز داشته باشد. برخی از ناهنجاری های اسکلتی ناشی از راشتیسم ممکن است نیاز به جراحی اصلاحی داشته باشد. اختلالات نادر ارثی مرتبط با سطح پایین فسفر، سایر ماده معدنی استخوان، ممکن است به داروهای دیگری احتیاج داشته باشد.

علائم

علائم و نشانه های راشتیسم شامل موارد زیر است:

 • رشد تاخیری
 • تاخیر در مهارت های حرکتی
 • درد در ستون فقرات، لگن و پاها
 • ضعف عضلانی
 • از آنجا که راشتیسم نواحی در حال رشد در انتهای استخوان کودک را تحت تاثیر قرار داده و باعث نرم شدن این نواحی می شود، می تواند باعث ناهنجاری های اسکلتی مانند، پاهای پرانتزی یا زانو زدن، ضحیم شدن مچ پا شود.

علل راشیتیسم چیست؟

بدن کودک شما برای جذب کلسیم و فسفر از مواد غذایی به ویتامین D احتیاج دارد. اگر بدن کودک به اندازه کافی ویتامین D دریافت نکند، یا اگر بدن وی در استفاده صحیح از ویتامین D مشکل داشته باشد، می تواند ریشه این بیماری ایجاد شود. گاهی اوقات، عدم دریافت کلسیم کافی یا کمبود کلسیم و ویتامین D می تواند باعث ایجاد راشتسیم شود. کودکانی که به اندازه کافی ویتامین D از این دو منبع دریافت نمی کنند می توانند دچار کمبود شوند:

 • نور خوشید: پوست کودک شما هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید ویتامین D را تولید می کند. اما کودکان در کشورهای توسعه یافته تمایل دارند وقت کمتری را در خارج از خانه بگذرانند. آن ها همچنین به احتمال زیاد از ضد آفتاب استفاده می کنند، و پرتوهای خورشید را که باعث تولید پوست ویتامین D می شود ، مسدود می کند.
 • غذا: روغن ماهی، زرده تخم مرغ و ماهی های چرب مانند ماهی سالمون و ماهی خال مخالی حاوی ویتامین D. ویتامین D نیز به برخی غذاها و نوشیدنی ها مانند شیر، غلات و برخی از آب میوه اضافه شده است.

برخی از کودکان با بیماری مادرزادی به دنیا می آیند و یا در شرایطی متولد می شوند که بر نحوه جذب بدن ویتامین D تأثیر می گذارد. بعضی از نمونه ها عبارتند از:

 • بیماری سلیاک
 • بیماری التهابی روده
 • فیبروز کیستیک
 • مشکلات کلیوی
همچنین بخوانید:  سنکوپ چیست + علائم و روش های جلوگیری از سنکوپ

عواملی که می توانند خطر ابتلا به راشتیسم کودک را افزایش دهند عبارتند از:

پوست تیره. پوست تیره بیشتر ملانین پیگمنت را دارد، که توانایی پوست در تولید ویتامین D در اثر نور خورشید را کاهش می دهد.

کمبود ویتامین D مادر در دوران بارداری. کودک متولد شده توسط مادر با کمبود شدید ویتامین D می تواند با علائم بیماری راشتیسم متولد شود یا در طی چند ماه پس از تولد آن ها را توسعه دهد.

موقعیت جغرافیایی  کودکانی که در مکان های جغرافیایی زندگی می کنند و کمتر در تماس با نور خورشید هستند در معرض خطر ابتلا به راشتیسم هستند.

تولد زودرس نوزادانی که قبل از موعد مقرر متولد می شوند دارای سطح ویتامین D کمتری هستند زیرا زمان کمتری برای دریافت ویتامین از مادران خود در رحم داشتند.

داروها به نظر می رسد برخی از داروهای ضد تشنج و داروهای ضد ویروسی، که برای درمان عفونت HIV استفاده می شود، در توانایی بدن در استفاده از ویتامین D اختلال ایجاد می کند.

دوره ی شیرخواری شیر مادر حاوی ویتامین D کافی نیست که از ریشه جلوگیری کند. نوزادانی که به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می شوند باید قطره ویتامین D مصرف کنند.

عوارض راشیتیسم چیست؟

اگر راشتیسم درمان نشود منجر به موارد زیر می شود:

 • عدم رشد
 • ستون فقرات خمیده غیرطبیعی
 • ناهنجاری های استخوانی
 • نقایص دندان
 • تشنج

پیشگیری

قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهترین منبع ویتامین دی را فراهم می کند. در بیشتر فصول سال، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب نزدیک ظهر کافی است. با این حال، اگر پوست تیره دارید، اگر زمستان است یا در عرض های جغرافیایی شمالی زندگی می کنید، ممکن است نتوانید ویتامین D کافی را از قرار گرفتن در معرض آفتاب دریافت کنید.

علاوه بر این، به دلیل نگرانی های مربوط به سرطان پوست، به ویژه نوزادان و کودکان خردسال هشدار داده می شود که از آفتاب مستقیم خودداری کنند یا همیشه از ضد آفتاب و لباس محافظت کنند.

راشیتیسم چیست؟

برای جلوگیری از راشتیسم، مطمئن شوید که کودک شما غذاهایی را که حاوی ویتامین D هستند به طور طبیعی می خورد. ماهی های چرب مانند ماهی سالمون و ماهی، روغن ماهی و زرده تخم مرغ . یا غذاهایی که با ویتامین D غنی شده است، مانند: غلات، نان، شیر، آب پرتقال

اگر باردار هستید، در مورد مصرف مکمل های ویتامین D از پزشک خود سوال کنید. دستورالعمل ها توصیه می کنند که همه نوزادان باید روزانه ۴۰۰ IU ویتامین D دریافت کنند زیرا شیر انسان فقط حاوی مقدار کمی ویتامین D است، نوزادانی که به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می شوند باید روزانه مکمل ویتامین D دریافت کنند.