رمزگشایی آماری از کیفیت لیگ‌‌‌های دنیا
رمزگشایی آماری از کیفیت لیگ‌‌‌های دنیا

در این خبر ۵ لیگ معتبر دنیا را با لیگ برتر خودمان مقایسه و جنبه‌های مختلف هر لیگ را بررسی کردیم.

قریباً لیگ‌های بیشتر کشور‌های دنیا در هفته‌های نفس گیر پایانی هستند و هیجان شان به نقطه اوج رسیده است. لیگ ما هم دو هفته پایانی را در حالی سپری می‌کند که لااقل روی کاغذ سه تیم شانس قهرمانی دارند. چند سالی بود به این هیجان پایان فصل عادت نداشتیم. اما با این حال، لیگ برتر ما به رغم هیجان، از کیفیت لازم برخوردار نیست. یکی از چالش‌های فوتبال ما میانگین گل کمی است که در آن رد و بدل می‌شود. موقعیت‌های کمی ایجاد می‌شود و بیشتر تیم‌ها برگل زنی از روی ضربات ایستگاهی، کرنر و پنالتی حساب باز می‌کنند؛ برای همین روی کوچک‌ترین تصمیمات داوری بیشترین حساسیت را دارند. اما اوضاع فوتبال در بقیه دنیا چطور است؟ اگر نگاهی به جدول لیگ‌های معتبر اروپایی، از انگلستان و اسپانیا تا ایتالیا و… بیندازیم و با لیگ خودمان مقایسه کنیم به نکات جالبی می‌رسیم که شرایط متفاوت هر لیگ را به خوبی نشان می‌دهد. در این بررسی به سراغ ۵ لیگ اروپایی رفتیم، تا به ۸ سوال ثابت پاسخ دهیم و نتایج را با هم مقایسه کنیم.

لیگ‌های معتبر دنیا زیر ذره بین

با مقایسه جدول معتبرترین لیگ‌های دنیا، در کنارلیگ کشورمان، می‌خواهیم با پاسخ به ۸ سوال، کیفیت و تفاوت‌های این لیگ‌ها را بررسی کنیم. ۱) بیشترین امتیاز متعلق به کدام تیم است و چه میانگینی دارد؟ ۲) بیشترین تفاضل گل مربوط به کدام تیم است؟ ۳) فاصله تیم‌های اول هر لیگ باعث چه مقدار هیجان در آن شده؟ ۴) بهترین خط حمله مربوط به کدام تیم است و براساس تعداد بازی‌ها چه میانگینی دارد؟ ۵) بهترین خط دفاع مال کدام تیم است؟ ۶) بدترین خط حمله از آن چه تیمی است و با چند گل؟ ۷) میانگین گل زده ۴ تیم آخر جدول هر لیگ چه نکاتی دارد؟ ۸) بهترین گلزن هر لیگ چند گل زده و در چه تعداد بازی؟ (آمار‌ها مربوط به نتایج قبل از بازی‌های روز یک شنبه است)

لیگ جزیره/ مقر اصلی رکورد‌ها

۱) لیگ انگلستان ۲۰ تیمی است و منچستر سیتی روز گذشته که ما این مطلب را می‌نوشتیم با ۸۲ امتیاز از ۳۴ بازی در صدر جدول بود. یعنی ۲.۴ امتیاز به ازای هر بازی.

۲) بیشترین تفاضل گل هم متعلق به تیم گواردیولاست با مثبت ۵۸ گل. این آمار‌ها را به خاطر داشته باشید، چون وقتی به لیگ خودمان رسیدیم به کارتان می‌آیند.

۳) ۴ هفته به پایان لیگ مانده و تیم اول و دوم ۴ امتیاز فاصله دارند. یعنی هنوز قهرمانی قطعی نشده؛ اما یاران پپ کار دشواری ندارند.

۴) فکر می‌کنید در لیگی که ۳۴ هفته از آن گذشته، بیشترین گل زده متعلق به کدام تیم است؟ سیتی با ۸۹ گل در صدر است و آرسنال با ۸۱ گل دوم. یعنی سیتی در هر بازی ۲.۶ گل می‌زند. جالب نیست؟

۵) تیم نیوکاسل در رده سوم لیگ جزیره قرار دارد و با ۲۷ گل خورده بهترین خط دفاعی را دارد. همین آمار نشان می‌دهد چه میانگین گل بالایی در این لیگ وجود دارد. نیوکاسل ۶۱ گل زده دارد. یعنی تیم رده سوم این لیگ تفاضل مثبت ۳۴ را دارد.

۶) اورتون با ۲۷ گل در ۳۴ بازی بدترین خط حمله را دارد. البته در لیگ برتر ما با همین تعداد گل می‌شود یکی از ۵ خط حمله برتر لیگ را داشت.

۷) خب تیم‌های قدرتمند زیاد گل می‌زنند. اما اوضاع گل زده در بین ۴ تیم آخر این لیگ چطور است؟ بد نیست بدانید لیدز که تیم هفدهم لیگ انگلستان است ۴۴ گل زده دارد. یعنی یک گل از استقلال که بهترین خط حمله ماست بیشتر. البته حدود ۶ بازی هم بیشتر.

۸) اریک هالند از سیتی با ۳۵ گل بهترین گلزن این رقابت هاست. یعنی هربازی یک گل هم بیشتر. 

اسپانیا/ انحصار جالب بارسا

۱) بیشترین امتیاز در لیگ ۲۰ تیمی اسپانیا را بارسا دارد با ۸۲ امتیاز از ۳۳ بازی. یعنی ۲.۵ امتیاز به ازای هربازی.

۲) بهترین تفاضل هم در اختیار بارساست با مثبت ۴۹ گل زده.

۳) ۵ هفته تا پایان لالیگا وقت مانده و فاصله تیم اول و دوم ۱۳ امتیاز است؛ یعنی از الان باید کار قهرمانی بارسا را تمام شده بدانیم و از این نظر لالیگا دیگر هیجانی ندارد.

۴) بهترین خط حمله اسپانیا در اختیار رئال است با ۶۹ گل زده.

۵) بهترین خط دفاع را هم بارسا دارد با ۱۱ گل خورده. بارسا به طور معمول به خاطر بازی‌های یک طرفه و جذاب در سال‌های قبل، خیلی گل می‌زد و بیشتر از این‌ها گل می‌خورد؛ اما ژاوی ساختار دفاعی تیم را به طور اساسی اصلاح کرده است.

۶) تیم الچه در اسپانیا ۲۵ گل در ۳۳ بازی زده تا بدترین خط حمله را داشته باشد.

۷) ۴ تیم انتهای جدول این لیگ، به طور میانگین در هر بازی حداقل یک گل را زده اند که از این نظر لالیگا کیفیت خاصی دارد.

۸) بهترین گلزن این لیگ هم لواندوفسکی است با ۱۹ گل. 

آلمان/ پایان انحصار بایرن؟

۱) بایرن در لیگ ۱۸ تیمی آلمان فعلاً با ۶۵ امتیاز از ۳۱ بازی در صدر است. سال‌ها بود که عادت داشتیم در هفته‌های پایانی بایرن کار را تمام کرده باشد که فعلاً محقق نشده.

۲) بایرن با مثبت ۴۹ گل بیشترین تفاضل را دارد. فراموش نکنید بایرن، مثل سیتی و پاری سن ژرمن درگیر لیگ قهرمانان هم بوده و حفظ کیفیت در لیگ داخلی خیلی مهم است.

۳) دورتموند هم اکنون ۴ امتیاز کمتر و یک بازی هم کمتر دارد که در ۳ هفته قابل جبران است. برای همین برخلاف سال‌های قبل، بوندس لیگا بالاخره پرهیجان شده است.

۴) بهترین خط حمله این لیگ را بایرنی دارد که لواندوفسکی را از دست داد، اما در ۳۱ بازی ۸۳ گل زده است. یعنی حدود ۲.۷ گل در هربازی.

همچنین بخوانید:  مرگ تضمینی به جای ترک اعتیاد!

۵) باورش سخت است، اما در لیگ آلمان یونیون برلین با ۳۲ گل خورده بهترین خط دفاعی را دارد. یعنی به طور میانگین در هربازی یک گل خورده اند و باز هم بهترین خط دفاع را دارند. وقتی بهترین خط دفاع حداقل یک گل در هربازی خورده و بهترین خط حمله هم در هر بازی نزدیک ۳ گل زده، یعنی حداقل در هر بازی لیگ آلمان به طور میانگین ظرفیت رد و بدل شدن ۳ تا ۴ گل وجود دارد.

۶) منتظر غافلگیری بعدی باشید، بدترین خط حمله در لیگ آلمان یعنی شالکه ۳۱ گل زده دارد، حتی تیم رده هجدمی هرتا در ۳۱ بازی ۳۸ گل زده است. با این اوصاف آلمان لیگ پرگل و جذابی دارد.

۷) ۴ تیم آخر لیگ آلمان میانگین ۱.۱ گل در هر بازی را دارند.

۸) بهترین گلزن این لیگ هم فولگروگ است با ۱۶ گل. در این زمینه لیگ آلمان اوضاع خوبی ندارد. 

ایتالیا/ ظهور ناپولی

۱) در لیگ ۲۰ تیمی ایتالیا، ناپولی از ۳۳ بازی ۸۰ امتیاز را کسب کرده و به خاطر فاصله زیادش قهرمانی اش بعد از ۳۳ سال مسجل شد.

۲) بهترین تفاضل گل هم در اختیار ناپولی است با مثبت ۴۶ گل.

۳) ناپولی امسال در حالی قهرمان لیگ ایتالیا شد که یوونتوس تیم دوم فقط ۶۶ امتیاز دارد. جالب این که میانگین امتیاز یوونتوس برای قهرمانی در خیلی از لیگ ها، از جمله کشور ما کافی است.

۴) ناپولی این فصل با ۶۹ گل زده بهترین خط حمله را دارد. یعنی از ۲ گل در هر بازی کمی بیشتر.

۵) ناپولی غیر از این که خط حمله خوبی دارد؛ خط دفاعش هم خوب کار کرده و فقط ۲۳ گل خورده است.

۶) بدترین خط حمله لیگ ایتالیا هم مربوط به وروناست که ۲۳ گل در ۳۳ بازی زده است. یعنی ۰.۷ گل در هر بازی.

۷) لیگ ایتالیا چندان پرگل نیست و ۴ تیم آخر به طور میانگین ۰.۹ گل در هر بازی زده اند.

۸) در عوض بهترین گلزن این لیگ یعنی ویکتور اوسیمن با ۲۲ گل، آمار خیلی خوبی دارد. 

فرانسه/ مورد عجیب تروآ

۱) پاری سن ژرمن در لیگ ۲۰ تیمی فرانسه با ۷۵ امتیاز در صدر است.

۲) تفاضل پاریسی‌ها مثبت ۴۲ است که نشان می‌دهد خط حمله زهردار این تیم موفق عمل کرده اند.

۳) ۵ هفته به پایان این لیگ باقی مانده و اختلاف دو تیم اول فقط ۳ امتیاز است که باعث می‌شود لیگ پرهیجانی را تجربه کنیم.

۴) پاری سن ژرمن ۷۶ گل در ۳۳ بازی زده یعنی این تیم هم مثل بقیه صدرنشین‌ها میانگین بیشتر از ۲ گل در هر بازی را دارد.

۵) تیم رده دومی لانس با ۲۶ گل در ۳۴ بازی بهترین خط دفاعی این لیگ را دارد. اما همان طور که می‌بینید در لوشامپیونه هم بهترین خط دفاع نزدیک به ۰.۸ گل در هر بازی می‌خورد.

۶) بدترین خط حمله این لیگ متعلق به آنژه با ۲۸ گل است.

۷) ۴ تیم آخر این لیگ هم به طور میانگین در هر بازی یک گل زده اند که نشان می‌دهد با لیگی پویا و جذاب طرفیم. به طور مثال تیم تروآ که در رده نوزدهم قرار دارد در ۳۳ بازی ۴۱ گل زده است. یعنی میانگین ۱.۲۴ گل برای هر بازی. بد نیست بدانید پرسپولیس صدرنشین فعلی لیگ ما میانگین ۱.۳۵ گل را در هر بازی دارد. یعنی کمی بیشتر از قعرنشین لیگ فرانسه.

۸) در این لیگ امباپه با ۲۳ گل آقای گل است.

لیگ برتر ایران/ همه چیز علیه بازی تماشاگرپسند

۱) فعلاً بیشترین امتیاز در لیگ ما را پرسپولیس دارد با ۶۰ امتیاز از ۲۸ بازی.

۲) سپاهان بیشترین تفاضل را دارد با مثبت ۲۶ که در این بخش، بین تمام لیگ‌هایی که مرور کردیم با اختلاف پایین‌ترین بود.

۳) فاصله تیم اول و دوم فقط یک امتیاز است؛ یعنی لیگ با همه کیفیت پایینش قرار است پرهیجان و غیرقابل پیش بینی باشد.

۴) بهترین خط حمله لیگ ما در اختیار استقلال است با ۴۳ گل.

۵) پرسپولیس با ۱۳ گل خورده در ۲۸ بازی بهترین خط دفاعی را دارد که نشان می‌دهد در لیگ ما اولویت با گل نخوردن است تا گل زدن.

۶) مورد عجیب لیگ ما تیم پیکان است که در ۲۸ بازی فقط ۱۱ گل زده است. اگر هر بازی را با وقت‌های اضافه هر دو نیمه اش، حدود ۹۷ دقیقه فرض کنیم، پیکان طی ۲۷۰۰ دقیقه لیگ برتر امسال فقط ۱۱ گل زده است. یعنی هر ۲۴۵ دقیقه یک گل. اما با این شرایط هم پیکان جزو تیم‌های ته جدولی نیست تا باز هم اهمیت کار دفاعی و اولویتش بر گلزنی در لیگ ما مشخص شود.

۷) ۴ تیم ته جدول لیگ ما به طور میانگین فقط ۰.۷ گل در هر بازی زده اند که این هم نیازی به توضیح ندارد و در این بخش هم پایین‌ترین میانگین بین لیگ‌هایی بود که بررسی کردیم.

۸) نکته عجیب دیگر لیگ ما این است که بهترین گلزن لیگ در هفته بیست و هشتم، رضا اسدی از تراکتور با فقط ۱۱ گل است. با این روند و اگر در هفته‌های پایانی اتفاق خاصی نیفتد پایین‌ترین تعداد گل بهترین گلزن حتی در ادوار لیگ برتر خودمان هم بوده؛ چه رسد در مقایسه با دیگر کشورها. هرچند رضا اسدی همین حالا هم اندازه کل تیم پیکان گل زده است.

البته فقط با اتکاء به این مقایسه‌ها نمی‌توان از کیفیت پایین لیگ خودمان صحبت کرد؛ اما تماشای بازی‌ها هم گواه این موضوع است که لیگ ما چنگی به دل نمی‌زند و بیشترش حاشیه است تا فوتبال ناب و تماشاگرپسند.

منبع: خراسان