سبک زندگی، فرزندآوری را به تابوی هزینه ساز تبدیل کرده است
سبک زندگی، فرزندآوری را به تابوی هزینه ساز تبدیل کرده است

کارشناس خانواده در اصفهان گفت: اکنون هزینه‌های فرزندآوری بیشتر از آنچه به اقتصاد و سطح درآمد خانواده‌ها بستگی داشته باشد، متاثر از سبک زندگی است.

الهام رحیمی افزود: اگر چه برخی از هزینه‌های فرزندآوری ضروری و غیر قابل اجتناب است، اما در سال‌های اخیر ظهور پدیده چشم و هم چشمی و برخی رسوم این مقوله را تحت الشعاع قرار داده است.

این کارشناس خانواده و پژوهشگر جمعیت افزود: در گذشته خانواده‌های دارای چند فرزند با کمترین ملزومات فرزندان را پرورش می‌دادند بطوری که خللی به ساختار اقتصادی خانواده وارد نمی‌شد.

وی ادامه داد: امروز در کنار هزینه‌های معمول؛ در بخشی از جامعه رسوم، وسایل، هدایا و سنت‌هایی در حال نهادینه شدن است که نسبت به فرایند فرزند آوری تردید ایجاد کرده است.

رحیمی به ترویج رسوم دست و پاگیر در صفحات مجازی و شبکه‌های اجتماعی از سوی اقشار مرفه جامعه اشاره و بیان کرد: جشن تست بارداری؛ جشن تعیین جنسیت و مراسم سیسمونی و چشم وهم چشمی‌های نهفته در آن، جشن نخستین غذا، نخستین دندان، تاتی پارتی، از شیر گرفتن و آیین‌های دیگر که به تناسب رشد کودک در آینده اتفاق می‌افتد از جمله مصداق‌های تغییر سبک زندگی به عنوان مانع فرزند آوری است.

این پژوهشگر خانواده با بیان اینکه نگرش به موضوع فرزندآوری در حال تغییر است، افزود: تشریفات و آیین‌های فرزند آوری که در جامعه رواج یافته از موانع مهم فرهنگی و اقتصادی جوانی جمعیت است.

وی گفت: با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور؛ استمرار این رسوم الگوی تک فرزندی و کم فرزندی را در جامعه تکثیر می‌کند.

پژوهشگر خانواده افزود: نکته مهم این‌است که بسیاری از خانواده‌های دارای سطح اقتصادی پایین نیز به دنبال فخرفروشی یا حفظ ظاهر خود را پایبند به انجام این رسوم می‌دانند که این مسئله نیازمند آسیب شناسی و تغییر اندیشه افراد جامعه است.

رحیمی گفت: از این رو بسیاری از موانع فرزندآوری پیش از قانون گذاری و سیاست‌های تشویقی ابتدا با اصلاح الگو‌های فرهنگی، باور‌ها و نگرش‌ها برطرف می‌شود.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. نرخ باروری، اما در استان اصفهان بسیار پایین‌تر از نرخ جایگزینی جمعیت و حدود یک است درحالیکه بر اساس استاندارد‌ها این نرخ باید بیش از ۲ باشد.

همچنین بخوانید:  تحریف صحبت‌های اژه‌ای درباره مشمولان عفو رهبری توسط بی‌بی‌سی فارسی

از این رو بر اساس بینی مسوولان استان، اگر نرخ باروری کمتر از جایگزینی جمعیت باشد، هرم سنی جمعیت اصفهان با شتاب به سمت پیری می‌رود و با بحران جمعیت مواجه خواهیم شد.

۳۰ اردیبهشت سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر انقلاب در تقویم جمهوری اسلامی ایران، “روز ملی جمعیت” نام گرفته است.

هفته ملی جمعیت در سال ۱۴۰۲ از ۲۴ تا ۳۰ اردیبهشت؛ با عنوان «سهم من از جوانی ایران» نامگذاری شده است.

منبع: ایرنا