انواع سرطان استخوان + علائم، تشخیص و درمان سرطان استخوان
انواع سرطان استخوان + علائم، تشخیص و درمان سرطان استخوان
سرطان استخوان در سیستم اسکلتی ایجاد می شود و بافت ها را از بین می برد. می تواند در اندام هایی مانند ریه ها پخش شود.

نمکستان: سرطان استخوان در سیستم اسکلتی ایجاد می شود و بافت ها را از بین می برد. می تواند در اندام هایی مانند ریه ها پخش شود. درمان معمول برای سرطان استخوان جراحی است و بعد از تشخیص و مدیریت زودرس می تواند قابل درمان باشد.

دو نوع اصلی سرطان استخوان اولیه و ثانویه است. در سرطان اولیه استخوان، سرطان در سلول های استخوانی ایجاد می شود. ثانویه سرطان استخوان هنگامی رخ می دهد که سرطان هایی که در جای دیگری گسترش می یابند یا متاستاز می شوند تا استخوان ها گسترش یابد. مطابق با انستیتوی ملی سرطان، سرطان اولیه استخوان کمتر از ۱٪ کل سرطان ها را تشکیل می دهد. سرطان ثانویه استخوان شایع تر است. در این مقاله، ما در مورد میزان بقا ، انواع، علل و علائم سرطان استخوان و همچنین روش های درمانی احتمالی صحبت خواهیم کرد.

انواع سرطان استخوان + علائم، تشخیص و درمان سرطان استخوان

انواع

انواع مختلفی از سرطان استخوان وجود دارد.

سرطان های اولیه استخوان

تومورهای استخوانی یا خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) هستند. تومورهای خوش خیم فراتر از محل اصلی خود پخش نمی شوند. تومورهای بدخیم تهاجمی تر هستند و خطر بیشتری برای رشد و گسترش دارند. نمونه هایی از تومورهای خوش خیم استخوان عبارتند از:

 • پوکی استخوان
 • مسحور
 • کیست استخوان آنوریسم
 • دیسپلازی فیبر استخوان

پوکی استخوان و تومور غول پیکر استخوان ممکن است بعد از شروع خوش خیم بدخیم شود. آن ها معمولاً بدون گسترش در نقاط دوردست تهاجمی می شوند و باعث آسیب به استخوان در نزدیکی تومور می شوند. نمونه هایی از تومورهای بدخیم اولیه استخوان شامل:

 • استئوسارکوم
 • کندروسارکوم
 • سارکوم اوینگینگ
 • هیستوسیتوم بدخیم فیبر
 • فیبروسارکوم
 • وتر
 • سارکوم های دیگر

مولتیپل میلوما یک سرطان خون است که ممکن است منجر به یک یا چند تومور استخوانی شود.  برخی از سرطان های استخوانی در استخوان های خاص ایجاد می شوند. به عنوان مثال، تراتوما و تومورهای سلول های میکروبی عمدتاً در استخوان ران اتفاق می افتند.

استئوسارکوم

این نوع سرطان در استئوبلاست ها یعنی سلول هایی که استخوان تشکیل می دهند بروز می کند. استئوسارکوم شایعترین نوع سرطان استخوان است. طبق مطالعات به عمل آمده کودکان و نوجوانان بین ۱۰ تا ۱۹ سال بیشترین خطر ابتلا به پوکی استخوان را دارند و این سومین سرطان شایع در بین نوجوانان است. داشتن بیماری استخوان پیج که یک بیماری است که باعث رشد بیش از حد استخوان می شود، همچنین خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد.

یارینگ سارکوم

سارکوم یوینگ معمولاً در لگن، دیواره سینه، ساق پا و یا همسایگی ایجاد می شود. با این حال، ممکن است در حمایت از بافت نرم، مانند چربی، ماهیچه یا رگ های خونی نیز ایجاد شود. این توموری است که به سرعت در حال رشد است و اغلب در نقاط دوردست بدن مانند ریه ها پخش می شود. این بیماری در نوجوانان بین ۱۰ تا ۱۹ سال متداول است. اگرچه این دومین نوع متداول سرطان استخوان در کودکان و نوجوانان است، اما بسیار نادر است.

کندروسارکوم

کندروسارکوم معمولاً در بزرگسالان بروز می کند. در غضروف شروع می شود، نوعی از بافت پیوندی که مفاصل را صاف می کند، و سپس به استخوان گسترش می یابد. معمولاً در ناحیه فوقانی پا، لگن و شانه ها ایجاد می شود. کندروسارکوم معمولاً به آرامی رشد می کند. این مورد بیشتر در بزرگسالان بالای ۴۰ سال دیده می شود.

آکوردوما

این یک سرطان بسیار نادر ستون فقرات است. این بیماری معمولاً در پایه های ستون فقرات و جمجمه در افراد مسن ایجاد می شود. کودکان و نوجوانان همچنین می توانند بیماری کوردوما را ایجاد کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، کوردوما معمولاً در پایه گردن و جمجمه شروع به رشد می کند.

سرطان های ثانویه استخوان

این شایعترین سرطان های استخوانی در بزرگسالان است. آن ها هنگامی گسترش می یابد که سرطان از جاهای دیگر بدن به استخوان گسترش یابد. بیشتر سرطان ها می توانند به استخوان ها سرایت کنند. با این حال، مبتلایان به سرطان پستان و پروستات به ویژه خطر ابتلا به سرطان ثانویه استخوان را دارند. پزشکان این موضوع را متاستازهای استخوانی می دانند. این نوع سرطان می تواند باعث درد، شکستگی و هایپرکلسمی شود که این مقدار اضافی کلسیم خون است.

درمان

نوع درمان سرطان استخوان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع سرطان استخوان
 • محل آن در بدن است
 • چقدر تهاجمی است
 • آیا گسترش یافته است

روش های مختلفی برای درمان سرطان استخوان وجود دارد.

درمان سرطان استخوان

جراحی

هدف از جراحی برداشتن تومور و برخی از بافت استخوانی اطراف آن است. این شایع ترین درمان سرطان استخوان است. اگر جراح مقداری از سرطان را خارج کند، ممکن است رشد خود را ادامه داده و درنهایت شیوع یابد. عمل جراحی صرفه جویی در اندام، یا عمل جراحی نجات اندام، به این معنی است که مداخله جراحی بدون نیاز به قطع عضو انجام می شود. با این وجود، برای این که فرد مجدداً از اندام استفاده کند، ممکن است نیاز به عمل جراحی ترمیمی داشته باشد.

جراح ممکن است از قسمت دیگری از بدن استخوان بگیرد تا استخوان از دست رفته را جایگزین کند، یا ممکن است یک استخوان مصنوعی باشد. با این حال، در برخی موارد، یک پزشک ممکن است نیاز به قطع عضو داشته باشد تا وجود سرطان به طور کلی از بین برود. با بهبود روش های جراحی، این مسئله به طور فزاینده ای نادر است.

پرتو درمانی

پرتودرمانی در معالجه بسیاری از سرطان ها متداول است. یک متخصص سلول های سرطانی را با اشعه X پر انرژی برای از بین بردن آنها هدف قرار می دهد. فرد ممکن است در کنار جراحی، پرتودرمانی را دریافت کند. افرادی که نیازی به جراحی برای سرطان استخوان ندارند نیز ممکن است کاندیدای پرتودرمانی باشند. این یک درمان استاندارد برای سارکوم Ewing و یک قسمت منظم از درمان ترکیبی برای سایر سرطان های استخوانی است. ترکیبی درمانی، پرتودرمانی است که با نوع دیگری از درمان همراه است. این ممکن است در برخی موارد مؤثرتر باشد.

همچنین بخوانید:  روش های جدید و فوق العاده موثر برای درمان خانگی آفتاب سوختگی

شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل استفاده از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی است. افراد مبتلا به سارکوم Ewing یا تشخیص جدید پوکی استخوان معمولاً شیمی درمانی می کنند. همچنین ممکن است پزشک ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی را توصیه کند.

جراحی کرایو

این روش گاهی اوقات جراحی را برای از بین بردن تومورها از بافت استخوان جایگزین می کند. یک جراح سلول های سرطانی با نیتروژن مایع را هدف قرار می دهد تا آن ها را منجمد و از بین ببرد.

مرحله بندی و درجه بندی

مرحله بندی و درجه بندی تومور استخوانی به پزشکان این امکان را می دهد تا در مورد بهترین دوره درمانی و به احتمال زیاد چشم انداز تصمیم گیری کنند. درجه بندی شامل بررسی سلول های تومور در زیر میکروسکوپ و ارزیابی تفاوت آن ها از بافت استخوانی سالم است.

تومور درجه یک دارای سلول هایی است که به بافت استخوان شباهت دارد، در حالی که تومور درجه ۳ دارای سلول های غیر طبیعی بیشتر است که نشان دهنده سرطان تهاجمی است. انجام تومور نشانگر اندازه و شیوع آن است. چندین ویژگی مختلف می توانند مراحل مختلف را تشکیل دهند، بنابراین هر مرحله جدا از مرحله ۳ دارای دو پست فرعی است.

مرحله اول

اندازه گیری تومور کمتر یا بیشتر از ۸ سانتی متر در سراسر است و از محل اصلی آن گسترش نیافته است. درجه پایین است، یا پزشک نتوانسته است از طریق آزمایش نمره را تعیین کند.

مرحله ۱  

درمان پذیرترین مرحله سرطان استخوان است.

مرحله ۲
تومور مرحله ۲ می تواند به اندازه تومور مرحله ۱ باشد، اما سرطان درجه بالاتری است. این بدان معنی است که از تهجم بیشتری برخوردار است.

مرحله ۳

تومورها حداقل در دو مکان در همان استخوان گسترش یافته اند که هنوز به ریه ها یا غدد لنفاوی سرایت نکرده اند. تومور استخوان مرحله ۳ درجه بالایی دارد.

مرحله ۴

این پیشرفته ترین شکل سرطان استخوان است.

تومور مرحله ۴ در بیش از یک مکان ظاهر می شود و به ریه ها، غدد لنفاوی یا اندام های دیگر گسترش می یابد.

موارد خطر زا

در حالی که دانشمندان باید تحقیقات بیشتری در مورد علت دقیق سرطان استخوان انجام دهند، انجمن سرطان آمریکا اعلام کرد که طیف وسیعی از عوامل خطر برای سرطان استخوان از جمله ژنتیک وجود دارد. آن ها همچنین نشان می دهند که مبتلایان به بیماری های التهابی طولانی مدت، مانند بیماری Paget ، ممکن است در معرض خطر کمی ابتلا به سرطان استخوان در زندگی بعدی باشند. با این حال، هنوز مشخص نیست که چرا یک نفر به سرطان استخوان مبتلا می شود در حالی که دیگری اینگونه نیست. سایر عوامل خطر در ایجاد سرطان استخوان عبارتند از:

 • سن زیر ۲۰ سال
 • قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی، مانند دریافت پرتودرمانی برای یک سرطان متفاوت
 • پیوند مغز استخوان قبلی
 • داشتن خویشاوند نزدیک با سرطان استخوان
 • افراد مبتلا به رتینوبلاستوما ارثی، نوعی سرطان چشم که بیشتر در کودکان بروز می کند.

علائم

اولین علامت برای فردی که مبتلا به سرطان استخوان است درد مزمن، درد مداوم در ناحیه آسیب دیده است. با گذشت زمان، درد بدتر و مداوم تر می شود. برای برخی افراد، درد ملایم تر است. فردی که این درد را تجربه می کند ممکن است برای چند ماه به پزشک مراجعه نکند. پیشرفت درد با سارکوم Ewing سریعتر از سایر سرطانه ای استخوانی است.

 • تورم در ناحیه آسیب دیده
 • استخوان های ضعیف که منجر به خطر قابل توجهی بیشتر از شکستگی می شوند
 • کاهش وزن غیر عمدی
 • توده ای در منطقه آسیب دیده

اگرچه بسیار کمتر متداول است، فرد مبتلا به سرطان استخوان نیز ممکن است تب، لرز و عرق شب را تجربه کند.

تشخیص سرطان استخوان

تشخیص

یک پزشک ممکن است برای رد دلایل احتمالی دیگر، آزمایش خون انجام دهد. آن ها سپس فرد را به یک متخصص استخوان مراجعه می کنند. یک فرد ممکن است به آزمایشات تشخیصی زیر نیاز داشته باشد:

اسکن استخوان رادیونوکلئید: این می تواند نشان دهد که آیا سرطان به استخوان های دیگر سرایت کرده است. این می تواند مناطق کوچکتر از سرطان متاستاز نسبت به اشعه X را شناسایی کند.

سی تی اسکن: این ها می تواند نشان دهد که آیا سرطان شیوع یافته است و تا چه حد است.

MRI: این نوع اسکن می تواند طرح کلی تومور را ارائه دهد.

PET: این می تواند برای اسکن کل بدن برای سرطان مفید باشد.

اشعه X: سرطان استخوان در بیشتر اشعه X نشان داده می شود. اشعه X قفسه سینه همچنین می تواند نشان دهد که آیا سرطان به ریه ها گسترش یافته است یا خیر.

درمان یا عدم درمان یک فرد به سرطان بدخیم استخوان عمدتاً بستگی به این دارد که آیا در سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا خیر.