آموزش طرز تهیه «شربت ریواس» سوغات مخصوص نیشابور
آموزش طرز تهیه «شربت ریواس» سوغات مخصوص نیشابور
طعم ترش ریواس بین مردم بسیار پر طرفدار است و خوشرنگی ساقه های آن بی تاثیر در علاقه ی مردم به این گیاه نیست.

نمکستان: طعم ترش ریواس بین مردم بسیار پر طرفدار است و خوشرنگی ساقه های آن بی تاثیر در علاقه ی مردم به این گیاه نیست. معمولا ریواس در دامنه ی کوه ها، کنار رودخانه ها رشد می کند. برگ ضخیم ریواس در مصرف غذایی کاربرد دارد. در زیر نحوه ی درست کردن شربت ریواس توضیح داده شده است که می توانید مطالعه کنید.

مواد مورد نیاز برای تهیه شربت ریواس

ریواس یک کیلو گرم
شکر یک و سه چهارم فنجان
آب چهار فنجان

شربت ریواس سوغات نیشابور طرز تهیه شربت ریواس در منزل

طرز تهیه شربت ریواس

ابتدا ریواس ها را پاک کرده و به خوبی می شوییم و منتظر می مانیم که خشک شود. بعد از خشک شدن، آن ها را خرد می کنیم و در قابلمه ی نسبتا متوسطی می ریزیم. سپس آب را به اندازه ای که همه ریواس را بپوشاند، اضافه می کنیم و در ظرف را می گذاریم و تا ۲۰ دقیقه منتظر پخت آن می مانیم.

کف ها ی روی سطح آب را جمع می کنیم. بعد از مدت زمانی که گذشت، ریواس ها را به صورت نرم و تغییر رنگ داده، مشاهده می کنیم. ریواس ها را از صافی رد کرده و آب خارج شده را به همراه شکر روی حرارت می گذاریم تا به جوش آید و شکر حل شود.

کفی که روی شربت می آید را جمع می کنیم و بعد از رسیدن به غلظتی که می خواهیم از روی حرارت بر میداریم. بعد از اینکه شربت خنک شد، باید شیشه ای استریل شده انتخاب کنیم که در هم داشته باشد و شیشه را به آن منتقل می کنیم و رد یخچال می گذاریم و به مدت چند هفته ماندگاری دارد.

شربت ریواس چه خواصی دارد؟

شربت ریواس توانایی فعال کردن عملکرد دستگاه گوارش بدن را دارد. این شربت تاثیر زیادی در عملکرد محرک ترشح کبد هم دارد. خوردن گیاه ریواس باعث افزایش ترشحات معده می شود و روند عملکرد معده را بهتر می کند. کمک شایانی به تنظیم جذب چربی از روده می کند.

همچنین بخوانید:  آموزش طرز تهیه اسموتی هندوانه با عسل + کیوی و توت فرنگی

شربت ریواس آموزش درست کردن شربت ریواس خانگی

تهیه ریواس به روشی دیگر

در ابتدا باید ریواس ها را خوب بشویید و پوست آن ها را جدا کنید و مغز داخل آن را به تکه های کوچک خرد کنید. بعد ریواس ها را در ظرف ریخته و شکر را روی آن بپاشید. کاملا با شکر مخلوط کنید و به مدت ۲۴ ساعت بیرون از یخچال در محیطی که خیلی گرم نباشد، قرار دهید و هر از چندگاهی هم بزنید تا شکر داخل آن به شیره تبدیل گردد.

بعد از گذشت مدت زمانی که در نظر گرفته شده بود، ریواس ها را از رد می کنید. شربت شما آماده شده است اما اگر احساس مس کنسد شکر همچنان حل نشده، می توانید کی آن را روی حرارت قرار دهید. زمان مصرف این شربت، آب را به آن اضافه کنید که رقیق شود.