آموزش کامل طرز تهیه شربت خاکشیر ساده، مجلسی و زعفرانی
آموزش کامل طرز تهیه شربت خاکشیر ساده، مجلسی و زعفرانی
شربت خاشکیر بسیار محبوب و مفید است برای درمان و جلوگیری از گرمازدگی هم تاثیر زیادی دارد. می توان گفت از شربت های پر فروش در هوای گرم تابستان محسوب می شود.

نمکستان: شربت خاشکیر بسیار محبوب و مفید است برای درمان و جلوگیری از گرمازدگی هم تاثیر زیادی دارد. می توان گفت از شربت های پر فروش در هوای گرم تابستان محسوب می شود. زیرا باعث کم شدن حرارت بدن مس شود و کاهش بی حالی در اثر گرما را به دنبال دارد. از نکات مثبت شربت خاکشیر، مدت زمان کم آن برای آماده شدن، برای پذیرایی از مهمان است.

شربت خاکشیر طرز تهیه شربت خاکشیر خانگی

مواد مورد نیاز برای تهیه شربت خاکشیر

خاکشیر ۶ قاشق غذاخوری
آب به میزان لازم
شکر به ازای یک لیوان آب ۵ قاشق غذاخوری
گلاب به مقدار کافی
یخ به مقدار کافی

طرز تهیه شریت خاکشیر

ابتدا خاکشیری که تهیه کرده اید را باید به خوبی تمیز کنید. برای این کار اول آن را داخل ظرفی با مقداری آب می ریزیم و با استفاده از قاشق هم میزنیم که هم خوب شسته شود و هم با ته نشین شدن، هر خس و خاشاکی که دارد، بر روی سطح آب بیاید.

آبی به همراه آشغال بر سطح ظرف آمده را خالی می کنید و در صورتی که خاکشیر هنوز تمیز نشده، باز آن عمل را تکرار می کنید تا در نهایت خاکشیر زلالی داشته باشید.

حالا برای تهیه شربت خاکشیر، ابتدا شربت شکر را درست کنید که برای درست کردن آن مقداری شکر و آب را داخل ظرفی ریخته و بروی حرارت قرار می دهیم تا زمانی که شکر درون آب حل شود. البته مقدار شکر به ذائقه افراد بستگی دارد.

بعد از اینکه مخلوط آب و شکر به جوش آمد و تقریبا غلیظ شد، می توانید مقداری گلاب اضافه کنید و از ظرف را از روی حرارت بردارید. منتظر بمانید شربت شکر خنک شود و سپس درون ظرفی در دار ریخته و در یخچال قرار دهید. برای داشتن شربت خاکشیر، تهیه شربت شکر نیاز می باشد.

حالا که خاکشیر تمیزی دارید و شربت شکر خود را تهیه کرید، آسان ترین مرحله درست کردن شربت خاکشیر است. برای تهیه آن یک لیوان بردارید و یک سوم آن را از خاکشیر پر کنید، یک سوم از آن را شربت شکر اضافه کنید و بقیه فضای خای را با یخ پر کنید.

همچنین بخوانید:  آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه شربت بهار نارنج بسیار خوش طعم

البته دقت داشته باشید که مقدار شربت شکر را با توجه به ذائقه ی خود به خاکشیر اضافه کنید.

شربت خاکشیر طرز تهیه شربت خاکشیر مجلسی

نکاتی برای تهیه خاکشیر

می توانید به همراه گلاب، لیمو ترش تازه هم به کار ببرید که به رفع تشنگی هم کمک می کند و همچنین باعث افزایش خواص شربت خاکشیر می شود.

از آنجایی که سلیقه افراد با هم متفاوت می باشد، برخی ممکن است علاقه زیادی به زعفران داشته باشند که برای استفاده از آن باید هنگام تهیه شربت شکر، مقداری از زعفران را آب کنید و به آن اضافه کنید.