شکل گیری و فرجام جنایت اصفهان
شکل گیری و فرجام جنایت اصفهان

قبل و بعد از اجرای حکم اعدام قاتلین محله خانه اصفهان حواشی بسیار زیادی توسط رسانه های معاند و برخی از سلبریتی های داخل کشور پیرامون این ماجرا اتفاق افتاد.

قبل و بعد از اجرای حکم اعدام قاتلین محله خانه اصفهان حواشی بسیار زیادی توسط رسانه‌های معاند و برخی از سلبریتی‌های داخل کشور پیرامون این ماجرا اتفاق افتاد.

اما اصل این ماجرا چه بوده و این همه حواشی جهت اجرای حکم چند قاتل معلوم الحال که سابقه شرارت‌های متعدد نیز داشتند، چرا اینقدر حساسیت عده‌ای خاص را به دنبال داشت؛ لذا در ادامه طی چند قسمت به روشن شدن ابعاد این مهم خواهیم پرداخت.

پرده اول:

هم‌زمان با شورش‌های پاییز سال گ۱۴۰۱، در ۲۵ آبان خبری مبنی بر کشته شدن چند نفر در میدان نگهبانی محله «خانه اصفهان» منتشر می‌شود. رسانه‌های معاند ابتدا با اعلام این‌که کشته‌شدگان مردم بی‌گناه و معترض هستند، جنایت را محکوم و جمهوری اسلامی را عامل آن معرفی می‌کنند، سناریویی که در جنایت شاهچراغ نیز طراحی کردند.

پرده دوم:

نام محمد حسین کریمی به عنوان یکی از کشته شده‌ها با عنوان «شهید مدافع» منتشر می‌شود. رسانه‌های معاند انتساب شهید کریمی را به بسیج دروغ نظام عنوان می‌کنند و ادعا می‌کنند او بسیجی نیست و نظام پیکر او را به زور و علی رغم مخالفت خانواده او قرار است جمعه تشییع کند.

پرده سوم:

رسانه‌های رسمی هویت مقتولان جنایت خانه اصفهان را اعلام و از فرمانده یگان ویژه اصفهان و دو بسیجی مدافع امنیت به عنوان شهدای این جنایت تروریستی نام می‌برد.

پرده چهارم:

رسانه‌ها و کانال‌ها و جریان معاند پس از نشر خبر رسمی شهادت سه مدافع امنیت در این حادثه، اقدام به خوشحالی و تبریک می‌کنند.

آن‌ها رسماً عاملان جنایت را قهرمان اعلام و از آن‌ها حمایت و قدردانی می‌کنند.

پرده پنجم:

دستگاه‌های امنیتی نسبت به شناسایی عوامل اقدام و آن‌ها را در خانه تیمی دستگیر و اسلحه و مهمات آنان را در خانه تیمی کشف می‌کنند.

جلسات دادگاه برگزار و متهمین با لو دادن همدیگر و اعتراف به جنایت، عناوین اتهامی را می‌پذیرند.

دادگاه سه متهم از شش متهم را به جرم محاربه، محکوم به اعدام، دونفر را حبس کوتاه مدت و یک نفر را تبرئه می‌کند؛ صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی محکوم به اعدام می‌شوند.

همچنین بخوانید:  ماجرای عنایت خاص امام حسین به زائری که گم شد!

پرده ششم:

با اعلام تایید حکم اعدام متهمین اصلی، رسانه‌های معاند نظام را متهم به گرفتن اعتراف اجباری از متهمین می‌کنند و ادعا می‌کنند سه فرد اعلامی بی‌گناه بوده‌اند. با اجرای حکم اعدام، آه و شیون معاندین بلند و نظام را متهم به جوان‌کشی، خشونت و اعدام بی‌گناه می‌کنند و یک رویکرد متناقض دیگر در این اپیزود اتخاذ می‌کنند.

پرده آخر: یک مطالبه عمومی

قوه قضائیه طبق وظیفه ذاتی خود پس از دستگیری عاملان جنایت و با گزارش دستگاه‌های امنیتی به پرونده ورود و پس از جلسات متعدد با حضور وکلای متهمین، به صدور و اجرای حکم اقدام می‌کند.

اما مطالبه اصلی مردم پس از اجرای حکم، بخش مبهم و مهم ماجراست! آیا عدالت تنها محاکمه و مجازات عاملان جنایت است یا عدالت با محاکمه و مجازات آمران و مبلغان داخلی جنایت کامل می‌شود؟

همیشه سه برابر سه نیست!

محاکمه و مجازات آمران و مبلغان جنایت و شورش‌های اخیر، در کنار محاکمه عاملان هم یک مطالبه عمومی مهم است.

منبع: آنا