آشنایی با شگفتی های آمازون
آشنایی با شگفتی های آمازون
بزرگترین جنگل جهان با مساحت ۱۳ کیلومتر مربع آمازون است.محققان و دانشمندان معتقدا که بیش از دونیم ملیون حشره و ۱۵۰۰ نوع پرنده و همچنین پنجاه هزار نوع درخت و گیاه در این جنگل ها وجود دارند.

نمکستان : بزرگترین جنگل جهان با مساحت ۱۳ کیلومتر مربع آمازون است که از بخشهایی از ۹ کشور مانند: برزیل، بولیوی، کلمبیا، اکوادور، گویان، فرانسه، پرو، سورینام و ونزویلا را در برگرفته است.محققان و دانشمندان معتقدا که بیش از دونیم ملیون حشره و ۱۵۰۰ نوع پرنده و همچنین پنجاه هزار نوع درخت و گیاه در این جنگل ها وجود دارند. در آمازون جز گیاهان و جانوران قبایل و مردمی زندگی میکنن که جز افراد و انسان های قبیله خود کسی دیگر را ندیده اند چون در مکان های دور افتاده این جنگل زندگی میکنند.طبق شنیده ها عده ای از این مردم آدم خوار هستند و برخی از کاشفانی که به آنها نزدیک میشوند را کشته و خورده اند. در آمازون تراکم گیاهان و درختان بسیار بالاس، به اندازه ای که حتی نور به سختی از بین آنها به زمین میرسد و زمین همواره سرد و تاریک است. آمازون دانستنی های بسیاری را دل خود دارد که در این مقاله به گوش ای از آنها اشاره مینماییم.

قبایل بومی آمازون

بیش از ده قبیله در اندازه و گروه های کوچک در مکانهای دور افتاده آمازون زندگی میکنند.بعضی از این قبایل  با افراد غریبه مانند محققان و کاشفانی که به محل زندگی آنها سفر کرده اند مهربانند وچیزهایی که دارند را مانند تیر کمان، شمشیر، پوست حیوانات را با وسایل مورد نیاز خود با کاشفان و محققان مبادله میکنند.اما متاسفانه همه این کاشفان و محققان سرنوشت خوبی ندارند و برخی هرگز بازنگشتند. این بومیان در شکار استعداد بسیار بالایی دارند و به آرامی حرکت میکنند.

آشنایی با شگفتی های آمازون!

آدم خوارها

در آمازون بومیان دیگری نیز هستند که بسیار خطرناکند میتوان گفت این افراد آدم خوارن،به گزارش بعضی خبرگزاری های معتبر در سال ۲۰۰۹ افراد قبیله ای در برزیل به نام کولینا جوانی را در جنگل به دام انداخته و سلخی کرده و خورده اند. این اتفاق در مرز بین برزیل و پرو رخ داد که متاسفانه آن جوان فقط ۱۹ سال داشت. افراد این قبیله فقط برای برطرف کردن وسایل مورد نیاز خود گاهی اوقات به روستای انویرا رفته و بلافاصله به جنگل باز میگردن از این رو پلیس زمانی که این افراد برای اهالی روستاهای دیگر این ماجرای کشتار رو تعریف کرده اند متوجه این اتفاق شد.خانواده این جوان به محل زندگی قبیله کولینا رفته و وقتی با بدن تکه تکه شده و جمجمه اویخته شده از درخت مواجه شدن شوکه و وحشت زده شدن. ولسی قانون کشور برزیل اجازه نمیداد که نیروهای پلیس وارد زمین های بومیان شوند به همین دلیل عاملین این قتل هیچ وقت دستگیر نشدن.

دستگیری چوب برهای غیر قانونی توسط بومیان منطقه

اوسعت زیادی از جنگل های آمازون برای ایجاد زمین های کشاورزی آتش زده شده و پدیده جنگل زدایی در این منطقه زیاده مشاهده میشود. ولی بعضی از قسمتها توسط بومیان همچنان حفاظت میشوند. این مناطق از قانون کشورهای مجاور پیروی نمیکنند و کاملا مستقل هستند.بعضی از افراد به طمع بریدن چوب و دزدیدن آن وارد این جنگلها میشوند اما اگر توسط افراد بومی دستگیر شوند به دردسر بسیار بزرگی دچار میشوند. چون بومیان خود آن ها را شکنجه داده یا حتی میکشند.

آشنایی با شگفتی های آمازون!

توپ های جنگلی

توپ های جنگلی یکی از رازهای جنگل آمازون است. صدها نوع از این سنگها در آمازون وجود دارد که محققان اعتقاد دارند آنها مربوط به دوران ما قبل از تاریخ هستند ولی هنوز نتوانستند بفهمند که این سنگ های عظیم چرا و چطور ساخته شده اند. این گوهای عظیم حفاظت شده که گاهی قطرشان به بیش از ۲نیم متر میرسد از منابعی ساخته شده اند که خیلی دورتر از محل کشفشان وجود دارد.برخی از افراد بومی معتقدند که این سنگ های کروی برای اهداف مذهبی ساخته شده اند ولی شاهدی برای اثبات این ادعا وجود نداشته است.

همچنین بخوانید:  تاریخچه و تصاویر عجیب اسرار مثلث برمودا مشهور به مثلث شیطان

ماهی ها قادر به شنا در رودخانه جوشان نیستند.

در کشور پرو و مرکز جنگلهای آمازون، رودخانه ای با آب بسیار داغ وجود دارد که هرچیز که داخلش بیفتد را میکشد.این رود خانه که دمایش به ۹۳ درجه سانتیگراد میرسد همیشه بخار آب جوشان در جریان است.بعضی از محققین اعتقاد دارند که یک شرکت آب معنی باعث گسستگی گرمایی ساختار درون زمین شده و گازهای بسیار داغی را از درون زمین به این رودخانه کشانده است.مردم بومی منطقه که معتقد هستند این رودخانه انرژی معنوی دارد دور این رودخانه جمع شده و به دعا و آواز خانی میپردازند.

مار عظیم الجسته با بیش از ۹ متر طول

یک کشیش کاتولیک به نام ویکتور هینز در سال ۱۹۲۲ به بخش دور افتاده ای در برزیل به پارا رفته بود. او گفته ماری را مشاهده کرده که بیش از ۲نیم متر طول داشته.۷ سال بعد باز هم ویکتور به آن منطقه رفت و باز هم با آن مار روبرو شد اما این دفعه مار در آب شناور بوده و چشمانش به حدی بزرگ بوده که کشیش در ابتدا با چراغ قایق اشتباه گرفته بود.این نوع مارها که بوآ نام دارند. اندازه این مارها بین ۳ تا ۹ متر است و حضورشان در آمازون امری عادی است.

آشنایی با شگفتی های آمازون!

دام عنکبوت

عنکبوت کوچکی در آمازون وجود دارد که شگفتی همگان را برانگیخته. این عنکبوت که هنور نام خاصی نیز ندارد قدرت دفاعی عجیبی دارد. او میتواند طعمه ای بسیار بزرگتر از خود بسازد و در میان تارهای از قبل تنیده شده قرار دهد تا شکارچیان را بترساند.او برای ساخت مجسمه عنکبوت که بسار نیز واقعی به نظر می آید از آلودگی هایی که در قسمتی از تارش وجود دارد و همچنین بعضی از قسمتهای حشرات و موهای ریخته خود نیز استفاده میکند.این روش ترساندن فعلا فقط در این نوع گونه عنکبوت مشاهده شده که به تازگی نیز کشف شده است.

مپینگواری

مپینگواری ها با چنگال تیز و موهای قرمز و قهوه ای خود ظاهر بسیار ترسناکی دارند. آنها وقتی روی پاهای عقب خود قرار میگیرند بیش از ۲ متر قد دارند. جالبه بدانید با تمام این اوصاف این موجودات گوشتخوار نیستند و با استفاده از چنگال خود قسمت های نرم و داخلی درختان را میخورن. این حیوان در جنگل های آمازون که در کشورهای  برزیل و بولیوی قرار دارند دیده شده و به شدت از روبرو شدن با انسان ها پرهیز میکند.مپینگواری ها به شدت بوی بد میدهند به حدی این بو شدید است که به گفته افراد محلی باعث میشود انسان موقعیت خود را گم کند. این حیوان از آب گریزان است و اگر در جنگل با انسان روبرو شود با جیق و صدای بلند سعی میکند او را بترساند.

شهر گمشده غول ها

در سال ۲۰۱۲ در جنگلهای آمازون اکوادور شهری گمشده کشف شد.در مرکز این شهر یک هرم بزرگ قرار داشت که ۷۸ متر ارتفاع آن است.به دلیل اینکه همه چیز در این شهر در اندازه های بزرگ وجود دارد محققان اسم آنجا را شهر غول ها نامیدن.نه تنها اندازه ساختمانها بلکه اندازه ابزار دستی کشف شده هم بسیار عظیم هستند.نکته جالب آنجاس که به قدری این ابزارها بزرگ هستند که یک انسان معمولی غیر ممکن است بتواند از آنها استفاده کرده باشد.همچنین برای ساخت این شهر از سنگ هایی استفاده شده که بسار عظیم بوده و معدن مورد نظز برای استرخراج این سنگ ها نیز بسیار دورتر از محل استقرار این شهر است. این شواهد باعث شده که محققان که این شهر را مورد بررسی قرار میدادن به این نتیجه برسند که افرادی که این شهر را بنا نمودن قدی به اندازه ۶.۳ تا ۸.۴ متر داشته اند.