هر آنچه باید درباره ی طبیعت شگفت انگیز ایران بدانیم
هر آنچه باید درباره ی طبیعت شگفت انگیز ایران بدانیم
ایران کشوری است دارای طبیعت چهار فصل و آب هوای بسیار متنوع، که از نظر مناطق طبیعی و تاریخی یکی از کشورهای دیدی برای توریست ها از سرتاسر جهان به شمار می آید.

نمکستان : ایران کشوری است دارای طبیعت چهار فصل و آب هوای بسیار متنوع، که از نظر مناطق طبیعی و تاریخی یکی از کشورهای دیدی برای توریست ها از سرتاسر جهان به شمار می آید. در میان این جاذبه های گردشکری مکان های بسیار بکر و ناب وجود دارد.البته خیلی بعضی از این مکان های بکر هنوز ناشناخته مانده اند. در این مقاله سعی میکنیم برخی از این جاذبه های گردشگری را به شما معرفی میکنیم تا کشورمان را بهتر بشناسیم.

کویر لوت

دشت لوت یکی از جذابترین مناطق طبیعی ایران به شمار می آید. این منطقه که بیشتر از ۴۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد یکی از گرمترین مکان های کشور به شمار می آید و دما در مرکز آن ۷۱ درجه سانتیگراد ثبت شده. این کویر در استان های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان بلوچستان واقع میباشد. لوت که جزوء ۲۵ بیابان بزرگ جهان است  در لغت فارسی به معنای برهنه و بی آب علف میباشد. کویر لوت گرمای زیادی را به خود جذب میکند و دلیل اصلی آن سطح تیره و خشک این بیابان است. این دشت در کنار گرمترین نقطه کشور، گودترین نقطه فلات داخلی کشور را در دل خود جای داده. از جاذبه های دیدنی کویر لوت میتوان به کلوتهای اسرارآمیز شهدا اشاره کرد. این کلوتها از راه دور همانند شهری هستند با آسمان خراشهای بسیار بلند ، که بعضی از دوستدارن طبیعتگردی آن را به شهر ارواح میشناسند. در دل ای دشت زیبا و در جوار این کلوتها تمدن ۶ هزار ساله نهفته است.آثار سفالی ماندد مجسمه و زیور آلات زادی در این منطقه پیدا شده همچنین یکی از مهمترین کشق های باستان شناسان در این منطقه درفش شهداد است.

هر آنچه باید درباره ی طبیعت شگفت انگیز ایران بدانیم !

کویر ورزنه

در فاصله ۱۱۰ کیلومتری استان اصفهان کویری وجود دارد بسار بکر و ناب ه نام ورزنه، ورزنه از جمله شهرهای مرکزی کشور و از توابع شهر بن رود استان اصفهان است.این کویر پوشیده از ماسه های روان و تپه ای شنی است که با وزش بادهای متفاوت در این کویر باعث شده این تبه ها به شکل های خاصی تشکیل شوند که برای گردشگران جلوه بسیار زیبایی دارد. کویر ورزنه دارای پوشش گیاهی متنوعی است که از دلایل این امر میتوان به نزدیک بودن این کویر به تالاب گاوخونی اشاره نمود که باعث رطوبت بالا این منطقه شده است. یکی از جذابترین قسمت های دیدنی این کویر قله سیاه کوه است که با ایستادن بر روی این قله میتوان تلاب زیبا و منظره بکری را تماشا نمود. یکی از تفریح های جالب دیگر در کویر ورزنه که همه ساله گردشگران زیادی را به اینجا میکشد افرود است .این کویر به دلیل تپه های بسیار جالب و شن های تمیز و نرم بهترین جای بسیار مناسبی برای علاقمندان به ورزش آفرود و ماشینهای سرعت بالاست که بسیار طرفدار دارد.

هر آنچه باید درباره ی طبیعت شگفت انگیز ایران بدانیم !

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه که بین استان های آذربایجان غربی و شرقی قرار گرفته بزرگترین دریاچه آب شور خاور میانه است.این دریاچه که امروزه به دلیل عوامل تاثیر گزار انسانی به خشکی کشیده شده باز هم جزوء مکان های گردشگری به شمار میرود.

آبشار مارگون سپیدان

آبشار مارگون در استان فارس و شهرستان سپیدان وجود دارد که یکی از زیباترین مکان های طبیعی ایران به شمار میرود. یکی از مواردی که این آبشار را از سایر آبشارهای موجود متمایز میکند این است که این آبشار از رودخانه جاری نمی شود و در داخل دیواره کوه چشمه هایی نهفته است که منشاء این آبشار است.آبشار مارگون که بزرگترین آبشار چشمه ای جهان لقب گرفته است، آبی بسار سرد دارد که اگر در تابستان به آنجا سفر کنید آبی با دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد را تجربه میکنید.این آبشار در فصل بهار پر آبترین زمان خود را پشت سر میگذارد.به همین دلیل است که در فصل بهار گردشگران زیادی را از سراسر کشور و حتی کشورهای دیگر پذیرا میباشد.

همچنین بخوانید:  جاذبه های گردشگری و مکان ها و جاهای تفریحی و دیدنی استانبول ترکیه

تنگ دم اسب

در جنوب شهرستان شیراز یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبا ولی کمتر شناخته شده وجود دارد به نام تنگ دم اسب، این تنگ در منطقه کوهمره واقع است. طبیعت بکر با وجود درختان بلوط، رودخانه و همچنین پوشش گیاهی سبز کوها جلوه منحصر به فردی بها ین منطقه داده است. برای رسیدن به تنگ اسب باید از مسیر های پر پیچ و خم و بسیار سرسبز رد شد. اما قسمت جذاب این مسیر رسیدن به رودخانه ای با طول ۲۰۰ متر است که برای رد شدن از آن باید یا شنا کرد یا توسط قایق از آن عبور کرد.

روستای تاریخی دیزان

روستای دیزان که در دامنه رشته کوه مرکزی البرز قرار دارد از توابع شهرستان طالقان و دهستان جوستان میباشد.سرسبزی و آب و هوای این منطقه همواره محلی مناسب برای عاشقان طبیعت و آرامش بشمار می آید.

باداب سورت

در شهر ساری، بخش چهار دانگه دومین اثر ملی کشور به نام چشمه های باداب سورت قرار دارد.چشمه های باداب سورت به دلیل ساختار زمین شناسی پیچیده در هیچ فصلی از سال خشک نمیشوند. همچنین شکل پلکانی همراه با آب شور و رنگ بندی جذاب این منطقه مانند زرد، آبی، قرمز و نارنجی تصویری بسیار جذابی به این منطقه داده است. اباداب سورت که دومین چشمه آبشور جهان به شمار می آید ، در زبان محلی مازندرانی به معنی چشمه های مه خواص درمانی دارند است. در این منطقه دریاچه ای با حفره های به عمق ۱۰۰ متر وجود دارد که در زمین شناسی به آنها چاه های آرتزین میگویند. چشمه های شگفت انگیز باداب سورت از لحاظ رنگ، مزه و بو با هم متفاوت هستند. یکی از این چشمه ها که دریاچه کوچکی نیز دارد و در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده میشود، داری آب بسیار شور میباشد.

هر آنچه باید درباره ی طبیعت شگفت انگیز ایران بدانیم !

کالپوش

اگر در فصل بهار به شهرستان شاهرود در استان سمنان سفر کردید  حتما به معروفترین دشت شقایق سرخ خاورمیانه سر بزنید. این دشت در مجاورت پارک ملی گلستان واقع است به همین دلیل امکانات مناسب گردشگری را داراست. کالپوش با ۱۴ هزار هکتار جنگل های سر سبز و همچنین وجود چشمه و آبشارهای بسیار دیدنی، از مناطق بسیار ناب گردشگری به شمار می آید.

قلعه رودخان گیلان

در استان سرسبز گیلان و در شهرستان فومن قلعه ای باستانی وجود دارد به نام قلعه رود خان، قلعه رود خان یا سگسال در دوره حکومت ساسانیان ساخته شد و در دوره سلجوقی تجدید بنا صورت گرفت.اگر دوست دارین این قلعه باشکوه را از نزدیک ببنید باید ۹۳۵ تا پله را بالا برید، به همین دلیل به این بنا هزار پله نیز میگویند. این قلعه یک قلعه عادی نیست و بعد از بالا رفتن از صدها پله از عظمت و سرسبزی این مکان با شکوه حیرت زده خواهید شد.

این قلعه در دوره اسماعیلیان به عنوان پایگاه مبارزاتی استفاده میشده و برخی از تاریخ شناسان، روایت میکنند که این قلعه به عنوان مخفی گاه میرزا کوچک خان جنگلی نیز مورد استفاده بوده است