طرز تهیه خاچاپوری غذای سنتی گرجستان با دستور پخت مجلسی و خوشمزه
طرز تهیه خاچاپوری غذای سنتی گرجستان با دستور پخت مجلسی و خوشمزه

طرز تهیه خاچاپوری غذای سنتی گرجستان نمکستان : خاچاپوری یک غذای محبوب و معروف و بهتر بگوییم نان و پنیر معروف گرجستان است.  این نان به کمک مخمر پف می‌کند و به روش‌های پخت مختلفی دارد. در شکلرایج این نان را از وسط شکاف می دهند و داخلش را با تخم مرغ و پنیر و […]

طرز تهیه خاچاپوری غذای سنتی گرجستان

طرز تهیه خاچاپوری غذای سنتی گرجستان با دستور پخت مجلسی و خوشمزه

نمکستان : خاچاپوری یک غذای محبوب و معروف و بهتر بگوییم نان و پنیر معروف گرجستان است.  این نان به کمک مخمر پف می‌کند و به روش‌های پخت مختلفی دارد. در شکلرایج این نان را از وسط شکاف می دهند و داخلش را با تخم مرغ و پنیر و مواد دیگری پر می کنند. برای تهیه خاچاپوری گرجی این غذای خوشمزه همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه خاچاپوری :

  نمک و شکر   یک قاشق غذا خوری
  شیر کم چرب   یک پیمانه
  پنیر خامه ای   ۱۰۰ گرم
  کره   به مقدار لازم
  خمیر مایه   یک قاشق غذا خوری
  ارد   ۳ پیمانه
  روغن   یک قاشق غذا خوری
  پنیر موزارلا   ۱۰۰ گرم
  تخم مرغ   ۴ عدد

طرز تهیه خاچاپوری گرجی :

  • در مرحله اول نمک، خمیرمایه، شکر و آرد را در کاسه مخصوص مخلوط کن با هم ترکیب کنید. آب و شیر را با حرارت ۴۶ درجه سانتی‌‌گراد گرم کنید و سپس آن را داخل کاسه روی آرد و سایر ترکیبات بریزید. مواد را با هم ترکیب و ورز دهید تا خمیر شکل نرم و ارتجاعی پیدا کند. سپس به ان روغن اضافه کنید و دوباره به مدت یک دقیقه خمیر را ورز دهید.
  • کف و کناره های یک کاسه بزرگ را با روغن چرب کنید. خمیر را داخل آن قرار دهید و روی آن را با سلفون بپوشانید سپس ظرف خمیر را در جای گرم قرار دهید تا حجم خمیر دو برابر شود. بعد سلفون را بردارید چند بار روی خمیر را فشار دهید و دوباره سلفون را رویش بکشید و بگذارید نیم ساعت دیگر به همان صورت بماند. در این فاصله انواع پنیر ها را با هم ترکیب کنید.
  • سپس خمیر را بیرون آورده و روی سطحی که آغشته به آرد است بگذارید و آن را به ۴ قسمت مساوی تقسیم کنید. هر تکه از این ۴ قسمت خمیر را به اندازه ۲۰ سانتی‌ متر پهن کنید، سپس دو سمت مخالف دایره را به سمت مرکز رول کنید، طوری که یک خمیر قایق شکل درست شود. سپس گوشه‌ های خمیر را به هم فشار دهید. سینی فر را با کاغذ مخصوص بپوشانید و خمیر را روی آن بگذارید.
  • شکاف وسط خمیر ها از هم باز کرده و داخل آن را از ترکیب پنیر ها پر کنید. یک عدد تخم‌ مرغ را شکسته، سپس با یک برس تخم مرغ را روی خمیر بمالید. فر را با دمای ۲۰۰  درجه سانتی‌گراد گرم کنید، خمیر را داخل فر بگذارید و ۱۵ دقیقه بپزد تا وقتی که روی آن طلایی شود. با پشت قاشق روی خاچاپوری‌ ها را گود کنید و داخل آن یک عدد تخم‌مرغ بشکنید بعد چند تکه کوچک کره روی پنیر قرار دهید. سپس خاچاپوری‌ ها را به فر برگردانید و بگذارید ۵ تا ۶ دقیقه دیگر بپزند تا وقتی که سفیده تخم مرغ کمی خود را بگیرد و سفت نشود. اکنون خاچاپوری آماده است.
همچنین بخوانید:  دستور طرز تهیه کلوچه بادمجان کبابی خوشمزه با پنیر پیتزا

طرز تهیه خاچاپوری با پنیر موزارلا در خانه

طرز تهیه خاچاپوری گرجی با پنیر موزارلا در خانه

منبع : نمکستان