آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه شربت زعفران مجلسی و خوشمزه
آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه شربت زعفران مجلسی و خوشمزه

طرز تهیه شربت زعفران مجلسی در منزل نمکستان : شربت خوش رنگ زعفران نه تنها برای رفع تشنگی در تمام فصول سال مصرف می شود بلکه بسیار برای بدن مفید است و همچنین در مراسم های مذهبی به پخش شربت زعفران می پردازند. ترکیب اصلی این نوع شربت زعفران و گلاب است اما برخی افراد […]

طرز تهیه شربت زعفران مجلسی در منزل

طرز تهیه شربت زعفران

نمکستان : شربت خوش رنگ زعفران نه تنها برای رفع تشنگی در تمام فصول سال مصرف می شود بلکه بسیار برای بدن مفید است و همچنین در مراسم های مذهبی به پخش شربت زعفران می پردازند. ترکیب اصلی این نوع شربت زعفران و گلاب است اما برخی افراد به اضافه کردن هل، آبلیمو ترش و بیدمشک به شربت زعفران علاقه نشان می دهند که هر مزه و طعمی سلایق مختلفی دارد. با این آموزش طرز تهیه نوشیدنی خوشمزه در منزل همراه ما باشید.

مواد مورد نیاز برای تهیه شربت زعفران :

   زعفران حل شده     به میزان لازم
   شکر    ۵ قاشق غذاخوری
   آب    دو لیوان
   گلاب    نصف لیوان

طرز تهیه شربت زعفران :

  • قبل از هر چیزی باید به دنبال آب کردن زعفران مورد نیاز باشیم. پس زعفران را تا جایی می کوبیم که به صورت پودر در بیاید و درون ظرفی شیشه ای می ریزیم و به آن چند تکه از یخ را اضافه می کنیم  و اجازه می دهیم در دمای محیط ذوب شود. این روش باعث می شود که زعفران رنگ بیشتری دهد و روش بسیار خوبی است.
  • در مرحله بعدی باید شهد را تهیه کنیم. پس مقداری آب را برای به جوش آمدن روی حرارت قرار می دهیم. بعد از جوش آمدن کمی شعله را کم می کنیم و شکر را درون ظرف میریزم و ۱۵ دقیقه منتظر می مانیم تا شربت حالت غلیظ به خود گیرد. زمانی که احساس کردیم شربت قوام آمده، ظرف را از روی حرارت برداشته و صبر می کنیم خنک شود.
  • حال شربت خنک شده است و می توان گلاب و زعفرانی که از قبل آب کرده بودیم را به آن اضافه کرد. در صورت تمایل ریختن ۳ تا ۴ اسانس هل هم پیشنهاد بدی نیست، به شرطی که بیش از حد نباشد که منجر به تلخی شربت می شود.
  • برای سرو کردن باید با اندازه کافی با آب و یخ رقیق شود و اگر در همان لحظه تمایل به خوردن نداشتید، می توانید آن ها را در بطری خالی کنیم و در صورت نیاز آن را خنک  بنوشیم.
همچنین بخوانید:  طرز تهیه آب کرفس + خواص آب کرفس برای لاغری و سلامتی

نکات کلیدی در تهیه شربت زعفران :

  • اگر شربت تا حد مطلوب به قوام نرسد، ترش شدن شربت و یا کپک زدن آن را به دنبال دارد. پس اگر احساس کردید شربتتان رقیق است|، دوباره برای به قوام رسیدن بر روی حرارت قرار دهید.
  • حرارت زیاد و زود به قوام رسیدن شربت زعفران، باعث می شود شربت شما حالت شکری پیدا کند. برای رفع این مشکل مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و اجازه دهید دوباره بجوشد و پس از به جوش آمدن حرارت را پایین آورید تا قوام پیدا کند.

طرز تهیه شربت زعفران

آموزش طرز تهیه شربت زعفران بسیار خوشمزه

منبع : نمکستان