آموزش طرز تهیه شربت شاه توت خانگی (توت سیاه) با ۳ روش مختلف
آموزش طرز تهیه شربت شاه توت خانگی (توت سیاه) با ۳ روش مختلف

آموزش طرز تهیه شربت شاتوت خوشمزه و خانگی نمکستان : شربت شاتوت را به عنوان شربتی خوش رنگ و خوش مزه می توان نام برد که در زیر روش های متفاوت تهیه این نوشیدنی به شما آموزش داده می شود تا در صورت نیاز بتوانید آن را در منزل خود تهیه کنید. مواد اولیه ی […]

آموزش طرز تهیه شربت شاتوت خوشمزه و خانگی

آموزش طرز تهیه شربت شاتوت خوشمزه و خانگی

نمکستان : شربت شاتوت را به عنوان شربتی خوش رنگ و خوش مزه می توان نام برد که در زیر روش های متفاوت تهیه این نوشیدنی به شما آموزش داده می شود تا در صورت نیاز بتوانید آن را در منزل خود تهیه کنید.

مواد اولیه ی مورد نیاز برای تهیه شربت شاتوت :

   شاتوت     یک کیلو گرم
   آب    یک لیوان
   شکر    دو لیوان

طرز تهیه شربت شاه توت :

  • ابتدا آب و شکر را ترکیب کرده و روی حرارت قرار می دهیم تا بجوشد. سپس شاتوت را در کیسه ای بریزید و درون مخلوط آب و شکر بگذارید و به وسیله کفگیری چوبی، هر چند دقیقه یک بار به کیسه فشار وارد کنید تا شیره شاتوت بیرون آید.
  • در این فاصله هر از گاهی به غلپت ان هم نگاه کنبد، اگر به قوام مطلوبی رسید، کیسه شاتوت را از قابلمه خارج کنید. و منتظر بمانبد تا خنک شود. حالا می توانید شربت شاه توت خود را در شیشه های تمیزی ریخته و درون یخچال قرار دهید و در صورت نیاز بیرون آورید و میل کنید.

خواص شاتوت چیست؟

  • شاتوت ها سرشار از آهن فراوان هستند که در توت های دیگر یافت نمی شود.
  • شاتوت ها  مقدار بالایی از  ویتامین A و ویتامین E را در خود دارند و به دلیل داشتن ویتامین A موجود در شاتوت می توان گفت نقش زیادی در شادابی و زیبایی پوست دارد.
  • میوه شاتوت سرشار از پتاسیم، منگنز و منیزیم می باشد که پتاسیم بخش مهمی از سلول و مایعات بدن به شمار می رود و کنترل کننده میزان ضربان قلب و فشار خون است.

روشی دیگر برای تهیه شربت شاه توت :

  • ابتدا شکر را به شاتوت خود اضافه می کنیم و به مدت ۱۲ ساعت در یخچال قرار می دهیم که آب بیاندازد. سپس از یخچال خارج کرده، آب را به آن اضافه می کنیم و بر روی حرارت قرار می دهیم که به جوش آید. بعد از به جوش آمدن شعله را کم می کنیم و چند ساعت منتظر می مانیم تا شاتوت به قوام برسد.
  • وقتی حجم داخل قابلمه زیاد شد، باید شاتوت ها را برداشته و آب بیشتری اضافه کنید تا شربت مورد نظر به غلظت برسد. در صورت نیاز می توانید شکر بیشتری به شربت خود اضافه کنید که بستگی به سلیقه تان دارد.
  • و ۱۵ دقیقه آخر پخت مربا می توانید آبلیموی خود را به ظرف اضافه کنید.
  • برای تشخیص قوام شربت می توانید آن را به اندازه یک قاشق در ظرفی بریزید و در یخچال بگذارید.
همچنین بخوانید:  طرز تهیه چای آلبالو و چند نکته مهم جهت دم کردن صحیح چای

روشی متفاوت برای تهیه شربت توت سیاه :

می توانید در این روش شاتوت مورد نظر را درون مخلوط کن ریخته و سپس از صافی عبور دهید. بعد یک لیوان آب ردارید و با شکر ترکیب کنید و روی حرارت برای به جوش آمدن بگذارید. اگر غلیظ شد، شاتوت را اضافه کرده و مواد را هم بزنید. جوش آمدن زیاد تاثیر بدی بر رنگ شاتوت می گذارد.

کف روی شاتوت در حال پخت را بگیرید و وقتی پخت آن تمام شد، شربت آن را جدا کرده و پس از خنک شدن در شیشه های تمیز بریزید و در یخچال بگذارید.

آموزش طرز تهیه شربت شاه توت مجلسی و بسیار خوشمزه

آموزش طرز تهیه شربت شاه توت مجلسی و بسیار خوشمزه

منبع : نمکستان