طرز تهیه مربای گل محمدی (مربای گل سرخ) با ۳ دستور تهیه مختلف
طرز تهیه مربای گل محمدی (مربای گل سرخ) با ۳ دستور تهیه مختلف

طرز تهیه مربای گل محمدی خشک + طرز تهیه مربای گل سرخ تازه نمکستان : گل محمدی، بسیار خوشبو و خوشرنگ می باشد که از آن گلاب می گیرند و کاربرد زیادی در عطر سازی و صنعت های مختلف دارویی دارد. اما امروزه بیشتر مردم از آن مربا تهیه می کنند که بسیار خوش طعم است […]

طرز تهیه مربای گل محمدی خشک + طرز تهیه مربای گل سرخ تازه

طرز تهیه مربای گل محمدی تازه

نمکستان : گل محمدی، بسیار خوشبو و خوشرنگ می باشد که از آن گلاب می گیرند و کاربرد زیادی در عطر سازی و صنعت های مختلف دارویی دارد. اما امروزه بیشتر مردم از آن مربا تهیه می کنند که بسیار خوش طعم است و طرفداران بی شماری دارد. با ما با یک آموزش طرز تهیه مربا در منزل همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه مربای گل محمدی :

  گل محمدی    ۲۰۰ گرم پاک شده
  شکر    یک کیلو
  آب     یک و نیم پیمانه
  گلاب    نصف پیمانه
  جوهر لیمو    نصف قاشق مرباخوری
  هل    به میزانی که تمایل دارید

طرز تهیه مربای گل محمدی :

ابتدا شکر، آب و گلاب را برداشته درون قابلمه میریزید و نیم ساعت زمان می دهید تا شکر با آنها مخلوط شود، سپس گلبرگ ها را میشویید و آبکش می کنید، مخلوطی که از شکر و آب و گلاب داشتید را برای اینکه اندکی غلیظ شود روی حرارت قرار می دهید و جوهر لیمو را به همراه یک قاشق آب داخل آن میریزید و سپس گلبرگ ها را اضافه کرده و منتظر بمانید تا به جوش آید و در آخر هل را اضافه کنید،

سپس باید قابلمه را بعد از پخت سریع زیر آب سرد بگیرید تا با وارد شدن شک به آن از تغییر رنگ آن جلوگیری شود، حالا داخل شیشه ای ریخته و مربای گل محمدی را در یخچال قرار دهید.

نکاتی که برای جلوگیری از تلخ نشدن مربا ضروری می باشد :

  • اگر از گل های صورتی روشن برای پخت مربا استفاده کنید مربایتان تلخ نمی شود.
  • زمان تفت دادن گل محمدی باید بسیار کم باشد زیرا سوختن حتی یک برگ از گل باعث تلخی تمام مربا می شود.
  • برای داشتن رنگ بهتر امکان استفاده از چند قطره رنگ خوراکی وجود دارد.
  • تفت دادن در حد گرم شدن گل ها باشد.
همچنین بخوانید:  آموزش طرز تهیه ترشی ذرت خانگی بسیار خوشمزه و ترد

دو دستور پخت متفاوت دیگر برای تهیه مربای گل محمدی :

دستور اول: ابتدا آبی که کمی ولرم باشد را روی گل می ریزید و به سرعت آب را خالی می کنید سپس مقدار دیگری آب بریزید و روی حرارت با شعله ی کم اجازه دهید که گل بپزد. شکر را به مقدار ۲/۵ تا ۳ بشقاب برداشته و روی گل بریزید و منتظر بمانید تا قوام آید در نهایت آب لیمو ترش را اضافه می کنید و بعد از خاموش کردن شعله بر روی آن یک دمکنی قرار می دهید و تا فردا  برای بهتر عمل آمدن، به آن استراحت می دهید.

دستور دوم: ابتدا گل ها را درون قابلمه ریخته و بسیار کم تفت دهید سپس دستور اول را برای تهیه مربا پیاده کنید. و در آخر در صورت تمایل مقدار گردو خرد شده به آن اضافه کنید.

طرز تهیه مربای گل محمدی خشک

آموزش کامل طرز تهیه مربای گل محمدی تازه و خشک در منزل

منبع : نمکستان