طرز تهیه “کوئین آمان” شیرینی سنتی فرانسوی
طرز تهیه “کوئین آمان” شیرینی سنتی فرانسوی

کوئینامان یا کوئینگ آمان کیک شیرینی سنتی فرانسوی متعلق به قرن ۱۹ میلادی است است که با خمیر کریسپی چند لایه درست می‌شود. بین لایه‌های خمیر با کره و شکر کاراملی پوشانده می‌شود. با این که لایه‌های خمیر در پخت این کیک به صورت سنتی کمتر از خمیر هزارلا است، ولی برای سرعت بخشیدن به […]

کوئینامان یا کوئینگ آمان کیک شیرینی سنتی فرانسوی متعلق به قرن ۱۹ میلادی است است که با خمیر کریسپی چند لایه درست می‌شود. بین لایه‌های خمیر با کره و شکر کاراملی پوشانده می‌شود.

با این که لایه‌های خمیر در پخت این کیک به صورت سنتی کمتر از خمیر هزارلا است، ولی برای سرعت بخشیدن به روند پخت کیک کوئین آمان می‌توانید از خمیر هزارلا آماده استفاده کنید.   کوئین آمان کیک گرد چند لایه است که در اصل با خمیر نان درست می‌شود و حاوی لایه‌های کره و شکر است.

کیک به آرمی طبخ می‌شود تا جایی که شکر کاراملی شده و بخار آب ۲۰ درصدی موجود در کره خمیر را منبسط کند و در نهایت کیک ساختار لایه لایه پیدا کند. برای ایجاد تنوع در رسپی کوئین آمان، می‌توانید هنگام پیچیدن خمیر از میوه‌های دلخواه یا مربا و مارمالاد در لایه میانی شیرینی استفاده نمایید.

  مواد لازم خمیر هزارلا: 

۱ بسته  شکر 

نصف پیمانه کره هم دما با اتاق  به میزان لازم 

طرز تهیه کوئین آمان:

طرز تهیه  فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود. خمیر هزار لا را از یخچال خارج نموده به ضخامت ۱ – ۲ سانتیمتر به شکل مستطیل کشیده پهن کنید و پشت و رویش را شکر پاشی کرده و وردنه بکشید تا شکر به خمیر بچسبد و ۳ بار از طول روی هم تا بزنید.

برای کاراملایز شدن کف شیرینی‌ها سطح سینی فر یا کاغذ روغنی را با یک لایه کره هم دما با اتاق کاملا بپوشانید مقدار فراوان شکر بپاشید تا به کره‌ها بچسبند و یک لایه ضخیم شکر کف سینی داشته باشید.  

از قالب حلقه‌ای با قطر ۱۰ سانتی متر و ارتفاع ۳ سانتی متر استفاده کنید، دیواره‌های قالب‌ها را را با کره فراوان چرب کرده شکر پاشی کنید و درون سینی فر بچینید.

در روش سنتی تهیه شینی کوئین آمان می‌توانید خمیر هزارلا را به قطر ۱ سانتی متر پهن کرده و به صورت مربع‌های ۱۰ سانتی متری برش بزنید و گوشه‌های هر مربع را به سمت مرکز تا بزنید و با فشار دست شکل داده و داخل حلقه‌های گرد درون سینی فر قرار دهید.

همچنین بخوانید:  امام جمعه‌ای که مردم زاهدان برای ماندنش طومار جمع کردند

در روش دیگر خمیر هزارلا را پهن کرده و از سمت ضلع بزرگتر رول کنید و سپس به اندازه ۳ سانتی متر رول را برش بزنید و هر کدام را داخل سینی فر بچینید.  

روی خمیر‌ها را بپوشانید و ۴۵ – ۶۰ دقیقه استراحت دهید تا حجمشان دو برابر شود. سپس به مدت ۳۵ دقیقه در فر بپزید و بعد از خنک شدن از قالب‌ها جدا کرده و سرو نمایید.

منبع: بیتوته