چرا بیش از اندازه عذرخواهی میکنم؟
چرا بیش از اندازه عذرخواهی میکنم؟

نمکستان : از سنین کودکی به مردم یاد می دهند که وقتی اشتباه می کنند باید عذرخواهی کنند. اما عذرخواهی بیشتر برای تأخیر در مهمانی و یا به خاطر عذرخواهی از آنچه تصمیم گرفتید بپوشید، یا بخاطر اینکه زیاد با صدای بلند غذا خوردید، دیر کردید، یا حتی عذرخواهی به خاطر اینکه بیش از حد […]

نمکستان : از سنین کودکی به مردم یاد می دهند که وقتی اشتباه می کنند باید عذرخواهی کنند. اما عذرخواهی بیشتر برای تأخیر در مهمانی و یا به خاطر عذرخواهی از آنچه تصمیم گرفتید بپوشید، یا بخاطر اینکه زیاد با صدای بلند غذا خوردید، دیر کردید، یا حتی عذرخواهی به خاطر اینکه بیش از حد عذرخواهی میکنید. عذرخواهی ها همیشه مفید نیستند و بعضی اوقات می توانندحتی آزار دهنده باشند. این رفتار ممکن است ناشی از اضطراب یا افسردگی باشد، اگرچه تحقیقات در مورد موضوع بسیار کم است. آنچه ما می دانیم این است که، برای برخی، اصرار به گفتن “متأسفم” برای هر چیز ناخواسته و غیر ارادی است و غالباً با پشیمانی واقعی ارتباط چندانی ندارد.

چرا بیش از اندازه عذر خواهی میکنم؟

مارتین آنتونی، مدیر آزمایشگاه تحقیق و معالجه اضطراب در دانشگاه رایرسون می گوید: “بسته به هدف رفتار و بستری که در آن رخ می دهد، می توان آن را به عنوان یک رفتار ایمنی، یک رفتار افراطی و یا استراتژی جبرانی مفهوم کرد.”

“همه این ها اصطلاحاتی هستند که برای توصیف رفتارهایی طراحی شده اند که برای محافظت از فرد در برابر احساسات بد و تهدید احتمالی طراحی شده اند.”

عذرخواهی، عملی که اهمیت زیادی در بین انسان ها به همراه دارد، یک عملکرد مهم اجتماعی است. این می تواند به رسمیت شناخته شده و ارزش قواعد شکسته را نشان دهد و به قول محققان دانشگاه فلوریدا ، “عواقب منفی این حادثه را به حداقل رسانده و هویت آسیب دیده  را ترمیم کند.” اما وقتی اضطراب بر فرد غلبه کند، عذرخواهی می تواند تأثیر متضادی داشته باشد. کرستن کورلی ، نویسنده ای که معذرت خواهی را به عذرخواهی اجباری طبقه بندی می کند، می گوید: “من همیشه نگران گفتن و انجام دادن کار ها به صورت درست آن هستم.” “وقتی ناگهان اوضاع را دوباره ارزیابی کردید و متوجه می شوید؛ اوه، من می توانستم این حرف را متفاوت بگویم، می توانستم این کار را بطور دیگری انجام دهم.”

کورلی در مطلبی با عنوان “اضطراب باعث می شود که بخواهم بخاطر همه چیز عذرخواهی کنم” مواردی را ذکر کرده است که بعضی اوقات با ابراز پشیمانی می گوید: اگر این کار را انجام دهم، خیلی بهتر است. عذرخواهی بیش از حد نیز می تواند نشانه ای از موضوعات جدی تر باشد. سوزان هاییتلر، روانشناس بالینی مبتنی بر دنور و نویسنده نسخه بدون قرص، می گوید عذرخواهی بیش از حد به دلیل آمیگدال بیش فعالی (بخشی از مغز که احساسات را تنظیم می کند) یا در روابط ناامن شامل سوء استفاده جسمی یا کلامی رخ می دهد.

چرا بیش از اندازه عذر خواهی میکنم؟

هاییتلر می گوید: “در این حالت ، آن ها ممکن است این الگو را راهی برای ایمن ماندن بدانند.”

از طرف دیگر ، هاییتلر می گوید، افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفتگی به ندرت، عذرخواهی می کنند. بنابراین تعادل در این زمینه بسیار مهم است و اگر درست انجام شود، عذرخواهی می تواند بسیار سالم باشد. عذرخواهی دو جانبه، یا دو طرفه وقتی هر دو عضو یک رابطه زن و شوهری نقش خود را در درگیری تشخیص دهند می تواند نشانه ای از یک رابطه بسیار کارآمد باشد.

هاییتلر توضیح می دهد: “همچنین رابطه ای را پیش بینی می کند که به مرور زمان بسیار قوی و مثبت خواهد بود ، زیرا این زوج توانایی اصلاح خود ، یادگیری و رشد و التیام نقض را دارند.”

همچنین بخوانید:  روش‌های افزایش تمرکز، افزایش دقت و کنترل ذهن در مطالعه و درس خواندن

برای اینکه تصمیم بگیرید که آیا در گروه کسانی که عذرخواهی بیش از حد می کنند قرار دارید، باید بدانید که عذرخواهی پیچیده تر از یک واژه ساده مثل “متاسفم” است. انواع مختلف عذرخواهی وجود دارد و  اینکه چه زمان ممکن است از آن ها در گفتگو استفاده کنید:

عذرخواهی انعکاسی

به عنوان مثال “متأسفم که دیشب تا دیروقت بیرون بودم.” این مانند حرف های لفظی و از روی عادت است که وقتی اصلاً پشیمان نیستیم می گوییم. شما در واقع اوقات خوبی را زمانی که بیرون بودید گذراندید، اما شما سعی می کنید برای انتخابی که انجام داده اید، جبران خسارت کنید. آنچه شما واقعاً فکر می کنید این است: “مطمئناً اگر من در خانه بودم که شام میخوردم و باید بچه ها را برای خوابیدن آماده می کردم آیا در این صورت شادتر می شدم؟ حتی فر کردن به این موضوع هم شما را ناراحت می کند. اما عذرخواهی می کنید تا موضوع را خاتمه دهید.”

بعضی اوقات ما پس از دریافت شکایت، عذرخواهی انعکاس دهنده راهکار بسیار خوبی به نظر می رسد، مانند شب مربوط که به شبی هولناک تبدیل شده باشد و همسرتان مجبور باشد که ا بچه ها را که مریض شدید به دکتر ببرد زیرا شما در کنار دوستانتان بودید. بعضی اوقات پیش از دریافت شکایت گفته شده، این کار را انجام می دهیم، زیرا پیش بینی می کنیم که ممکن است واکنش منفی به رفتار ما وارد شود.

چرا بیش از اندازه عذر خواهی میکنم؟

عذرخواهی معکوس و سرزنشگر

به عنوان مثال: “متأسفم اگر شما را ناراحت می کند اما از شما می خواهم زباله ها را بیرون ببرید”

این عذرخواهی به این معناست که: “من از آنچه گفتم ناراحت هستم، اما شما می دانید که این درست است.”

در این مورد هم باز شما متأسف نیستید، اما برخلاف عذرخواهی انعکاسی، که تلاش می کند صلح و هارمونی را حفظ کند، یا عذرخواهی قاطعانه، که با آن می خواهید چیزی بدست آورید، عذرخواهی بازگرداندن سرزنش، تلاشی منفعلانه و پرخاشگرانه برای تغییر مقصر است.

عذرخواهی واقعی

منظور از عذرخواهی واقعی این است که واقعاً آن را احساس می کنید. این یعنی عذرخواهی باید صادقانه باشد. در مورد عذرخواهی نیز باید صداقت داشته باشید بنابراین لحن شما بسیار اهمیت دارد. در ادامه چند مثال از عذرخواهی های صادقانه مطرح می شود:

  • “من متاسفم از آنچه گفتم و به احساسات شما آسیب رساند. کارم بسیار اشتباه بود، چگونه می توانم از دل شما دربیاورم؟”
  • “متأسفم که آنچه را که گفتم انجام ندادم. دفعه بعد سعی خواهم کرد که بهتر عمل کنم. و روی قولی که دادم بمانم”
  • “متاسفم که نمی توانم در تاریخ سالگرد ازدواجمان کنارت باشم، می دانم برایت خیلی مهم است. چه زمان خوب دیگری می توانیم باهم باشیم؟ “

این ها و سایر معذرت خواهی های مشابه نشانگر این واقعیت است که شما می دانید شخص دیگر از کاری که انجام داده اید یا انجام نداده اید خوشحال نیست، و می خواهید جبران خسارت کنید.