اگر علائم بیماری کرونا را داشتیم، چه کار کنیم؟
اگر علائم بیماری کرونا را داشتیم، چه کار کنیم؟
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: مراجعه بی‌مورد به مراکز درمان و اورژانس‌ها احتمال آلودگی در افراد را افزایش می‌دهد.

خبرگزاری ایسنا: سید هادی میرهاشمی درباره نحوه مواجهه با علائم بیماری کرونا، گفت: اگر به علائمی مانند تب، سرفه‌های خشک مکرر، آبریزش بینی، بدن درد و… دچار شدید، ‌بدانید که این علائم ممکن است نشان دهنده یک بیماری در بدن ما باشد، اما این بیماری الزاما به بستری احتیاج ندارد. بنابراین اگر ما دچار این علائم شدیم، اما نفس‌هایمان تند نیست و دچار تنگی نفس نشدیم و رنجی نمی‌بریم، احتیاجی به بستری شدن، نداریم.

وی افزود: حال برای اطمینان خاطر می‌توانیم با تیم مستقر در مراکز بهداشتی و درمانی شهری که مشخصات آن‌ها در سایت دانشگاهی و وزارت بهداشت قرار دارد، چه به صورت تلفنی و چه به صورت حضوری ارتباط برقرار کرده و علائم‌مان را به آنها اعلام کنیم، اگر علائم بنا به تشخیص تیم بهداشتی و درمانی محدود بود، می‌توانیم صرفا با درمان‌های نگهدارنده‌ای مانند مصرف مُسکن‌های معمولی در خانه علائم را تسکین داده و خودمان را چه در عرصه تنفسی و چه در عرصه تغذیه‌ای از دیگران جدا کنیم و در نهایت این بیماری دوره‌اش را از بدن‌مان پاک کرده و بهبودی کامل برسیم.

میرهاشمی ادامه داد: اما اگر علائمی مانند تنگی نفس داشتیم و احساس کردیم که دیگر نفس‌مان بالا نمی‌آید، در آن زمان ضرورت دارد که ابتدا به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنیم و اگر در آنجا اعلام کردند که به اورژانس های بیمارستانی و یا کلینیک‌های تخصصی مراجعه کنید در درجه بعدی به این مراکز مراجعه کنید.

وی گفت: باید توجه کرد که مراجعه بی‌مورد به این مراکز که احتمال آلودگی در آن‌ها بیشتر است، زمینه آلودگی افراد را بیشتر فراهم می‌کند. وقتی به این مراکز مراجعه کردید، بنا به تشخیص و معاینه پزشک عمل کنید. باید توجه کرد که انجام آزمایش ویروس‌شناسی ابتلا به کرونا، تقریبا هیچ کمکی به درمان نمی‌کند. زیرا اولا اگر شما علائم تنفسی را داشته و به ویروس کرونا مبتلا باشید، درمان خاصی برایش کشف نشده و دوما حتی بدون آزمایش هم، درمان برای فرد امتحان شود. در عین حال اگر فرد مبتلا به کرونا هم نباشد، تیم پزشکی موظف است که در راستای کاهش علائم فرد، دارو و درمان را تجویز کند.

همچنین بخوانید:  ۱۰ راه انتقال سریع کرونا که باید مراقب آنها باشید

میرهاشمی ادامه داد: اگر سوال شود که فردی علائم ساده سرماخوردگی داشته باشد و همواره دچار اضطراب باشد که آیا به کرونا مبتلا است یا خیر، چه باید انجام دهد، می‌گویم که اگر این علائم با مختصر دارو درمانی بهبود یابد، یعنی اینکه سیر بیماری در بدن‌تان پایان یافته و پایان این سیر ربطی به این موضوع ندارد که فرد به ویروس مبتلا بوده یا خیر. اگر مبتلا بوده، اکنون دوره بیماری تمام شده، یعنی فرد تا حدی ایمنی پیدا کرده است، اما اگر مبتلا نبوده صرف یک آزمایش منفی به این معنی نیست که به ویروس مبتلا نخواهد شد. بنابراین مردم اصلا درگیر و مضطرب آزمایش منفی یا مثبت نباشند، بلکه صرفا به علائم بالینی که در بدن‌شان است، بپردازند و از تیم بهداشتی و درمانی در راستای درمان علائم کمک بگیرند.