همه چیز درباره کلیه و عواملی که نشان میدهد کلیه شما دچار مشکل شده است
همه چیز درباره کلیه و عواملی که نشان میدهد کلیه شما دچار مشکل شده است

علائم، تشخیص و درمان انواع بیماری سنگ کلیه و عفونت کلیه و درد کلیه چپ نمکستان : کلیه ها یک اندام لوبیا شکل هستند که در دو طرف پهلوهای شما قرار دارند. کلیه های شما کار سم زدایی بدن شما را انجام میدهند. در واقع کلیه ها خونتان را تصفیه میکنند و مواد اضافه بدنتان […]

علائم، تشخیص و درمان انواع بیماری سنگ کلیه و عفونت کلیه و درد کلیه چپ

درمان سنگ کلیه و عفونت کلیه ، درمان درد کلیه چپ و انواع بیماری های کلیوی

نمکستان : کلیه ها یک اندام لوبیا شکل هستند که در دو طرف پهلوهای شما قرار دارند. کلیه های شما کار سم زدایی بدن شما را انجام میدهند. در واقع کلیه ها خونتان را تصفیه میکنند و مواد اضافه بدنتان را از طریق ادرار از بدنتاتن خارج میکنند. کمی که به عملکرد کلیه ها فکر کنیم، متوجه میشویم که کار آن ها در بدن ما از اهمیت زیادی برخوردار میباشد. شاید همه فکر کنند که کنترل فشار خون به قلب افراد بستگی دارد، اما جالب است بدانید که کلیه ها یکی از کارهایی که انجام میدهند تنظیم هورمون های فشار خون در بدن است. همینطور کلیه ها تنظیم مواد معدنی مختلف در بدن را نیز بر عهده دارند. مواد معدنی مانند پتاسیم و سدیم!

معمولات مشکلات مربوط به سلامت کلیه ها زمانی خودشان را نشان میدهند که مشکل جدی شده، وگرنه برای اینکه بدانید کلیه هایتان سالم هستند، حتما باید یک سری تست مربوط به سلامت کلیه ها را بدهید تا ببینید کلیه هایتان درست کار میکنند. برای سلامت کلیه ها معمولا از آزمایش خون و یا آزمایش ادرار استفاده میکنند.

در آزمایش ادرار معمولا پروتئین‌های خون، باکتری‌ ها و مواد معدنی که می‌توانند سنگ کلیه تشکیل دهند، بررسی میشود. معمولا هیچ پروتئینی نتباید در ادرار دیده شود. اما برسیم به آژمایش خون، در آزمایش خون معمولا سطح کراتین خون را بررسی میکنند. دلیل این موضوع نیز این است که معمولا کراتین ها توسط کلیه ها تصفیه میشوند، اگر کلیه ها سطح فعالیت شان پایین بیاید و نتوانند کراتین ها را بخوبی دفع کنند، مقدار کراتین در خون افزایش یافته و از این طریق میتوان متوجه شد که فعالیت کلیه ها با اختلال همراه است.

همه چیز درباره کلیه: درمان سنگ کلیه، درمان عفونت کلیه

چگونه تشخیص دهیم که کلیه مان دچار اختلال شده :

یکی از مشکلاتی که در سراسر دنیا برای کلیه های افراد ممکن است پیش بیاید، سنگ کلیه است. معمولا وقتی مقدار مواد معدنی در بدن شما خیلی زیاد میشود، این مواد در کلیه هایتان رسوب میکند و تشکیل سنگ کلیه در یک کلیه و یا هر دو میشود. معمولا درد ناشی از سنگ کلیه به صورت ناگهانی و خیلی شدید نمایان میشود. این در به حدی شدید است که اشخاص این درد را به در زایمان و وضع حمل تشبیه میکنند. در اکثر موارد افراد میتوانند سنگ کلیه شان را دفع کنند، حالا بسته به شرایط میتواند این مدت زمان دفع طولانی و یا کوتاه مدت باشد. معمولا در این شرایط پزشکان برای افراد دارو تجویز میکنند و همچنین رژیم غذایی خاصی را ارائه میدهند. اما اگر سنگ کلیه به آسانی دفع نشد، نیازمند عمل جراحی و سنگ شکن است.

یکی دیگر از مواردی که میتواند نشان دهنده ی مشکل کلیوی باشد، دیدن خون در ادرار است. مشاهده کردن خون در ادرار میتواند نشان دهنده ی سنگ کلیه، عفونت کلیه و یا سایر بیماری های مربوط به کلیه باشد. بنابراین شما یتوانید با بررسی کردن شرایط ادرارتان و رنگ آن به راحتی وجود مشکل در کلیه تان را بیابید.

خب همان طور که همه میدانیم کار کلیه ها تولید ادرار است. بنابراین اگر دفع ادرارتان به اندازه و به موقع نبود، عملکرد کلیه تان دچار اختلال شده است. مثلا اگر نیاز به دفع شدید دارید و یا در برخی موارد، در طول روز خیلی کم برای دفع به دستشویی میروید، باید بدانید که به احتمال خیلی زیاد مشکل خاصی در عملکرد کلیه هایتان وجود دارد. شب ادرای ها و یا مقداری زیاد ادرار همگی نشان دهنده ی مشکل کلیوی هستند.

 درمان درد کلیه چپ، انواع بیماری کلیوی

در برخی موارد مشاهده میشود که افراد در دفع ادرارشان دچار درد شدید میشوند. باید بدانید که عفونت های کلیوی معمولا به عفونت های مجاری ادراری نیز معروف است. این عفونت باعث بروز التهاب در تمام دستگاه ادراری میشود. باکتری ها و ویروس ها به تمام دیواریه دستگاه ادراری حمله ور میشوند و بافت عصب های دستگاه ادرار را درگیر میکنند، همین مورد باعث میشود که افراد در هنگام دفع احساس درد داشته باشند که در این شرایط مراجعه به پزشک بسیار ضروری است.

وقتی بدن شما و یا کلیه هایتان عفونت میکند، بدن برای مبارزه با این عفونت معمولا گلبول های سفید را به سمت محل عفونی راهی میکنند. در نتیجه ی این عمل شما ممکن است در ادرارتان مواد کدر رنگی مشاهده کنید که ان مواد گلبول های سفید خون و باکتری ها هستند. بنابراین افرادی که به عفونت های کلیوی دچارند، معمولا ادرارشان به رنگ کدر در می آید.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است با ادرار پیش بیاید، بوی بدی است که بعد از دفع ادرار به وجود می آید. برخی عفونت های کلیوی، بوی بد ادرار را با خود به همراه دارند. علت این بوی بد ناشی از عفونت ادرار تخمیر باکتری‌ هاست. توجه داشته باشید که به محض اینکه ادرارتان بوی بد داد، به سراغ عفونتهای کلیوی نروید. گاهی اوقات وقتی که شما آب کم مینوشید، بدنتان دهیدراته میشود و بر اثر کم آب ادرارتان بو میگیرد. پس مدتی آب زیاد بنوشید و بعد بررسی کنید و ببینید که آیا بوی بد از بین میرود یا نه، اگر با خوردن آب زیاد باز هم بوی بد وجود داشت، پس این بو ناشی از عفونت کلیوی میباشد.

تجمع گلبول‌های سفید و باکتری‌ ها معمولا باعث بروز چرک در ادرار نیز میشود. بنابراین اگر در ادرارتان چرک دیدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید چرا این مورد نشان دهنده ی یک عفونت بسیار شدید و بد است.

علت درد کلیه، بیماری نارسایی کلیه

تجمع ادرار در کلیه میتواند باعث بروز عفونت شدید شود و در نتیجه ی آن تب به وجود بیاید. بنابراین وقتی که عفونت مجاری ادراری به کلیه ها می رسد احتمال تب در افراد بسیار زیاد خواهد شد. همچنین بعضی از سنگ های کلیه باعث بروز تب در بدن فرد میشوند.

از آنجایی که طول میزنای زنان نسبت به مردان خیلی کوتاه تر است، پس زنان به نسبت مردان بیشتر در معرض عفونت های مجاری ادراری قرار دارند. با توجه به توضیحاتف حالا میدانیم که اکثر عفونت های مجاری ادرای امکان دارد که به عفونت کلیه ها ختم شود. در واقع در این پروسه، باکتری ها از مجاری ادرای به سمت مثانه رفته و از آنجا به سمت کلیه ها میروند.

همچنین بخوانید:  علت سرگیجه چیست و چه نوع سرگیجه هایی خطرناک هستند؟

وقتی ما در شکم مادرمان در حال رشد هستیم، اول از همه کلیه ها در قسمت پایین بدن تشکیل میشوند و سپس با رشد بدن، کلیه به سمت بالا می آیند. بنابراین عصب مربوط به کلیه ها در قسمت ران نیز وجود دارد. اگر آقا هستید و در قسمت ران بدنتان احساس درد و گرفتگی میکنید، ممکن است بیماری کلیوی یکی از گزینه ها برای درد قسمت ران شما باشد.

حواستان باشد که کشیدن سیگار ارتباط خیلی خیلی مستقیمی با سرطان کلیه دارد. بنابراین حواستان باشد که تنها راه درمان سرطان کلیه، نکشیدن سیگار است. اگر در قسمت پهلوی خود درد دارید و این درد  قطع نمیشود و به صورت ممتد ادامه دارد، درد در پهلو میتواند یکی از علائم سرطان کلیه باشد. بنابراین حتما بررسی کنید که این درد چه منشایی دارد. این را هم بدانید که درد پهلو صد در صد مربوط به ظرطان کلیه نیست و ممکن است دلایل دیگری داشته باشد.

تا به امروز همه فکر میکردیم که فشار خون مربوط به قلب است، اما جالب است بدانید که فشار خون بالا ریشه در بیماری قلبی و بیماری کلیوی دارد. این طور بگوییم که وقتی فشار خون شما بالاست، فشار زیاد به عروق اطراف کلیه وارد میشود و این موضوع مانع گردش خون در این منطقه خواهد شد. بنابراین اگر فشارتان بالاست، امکان اینکه این مورد منشا کلیوی داشته باشد بسیار زیاد است.

یکی دیگر از مواردی که میتواند نشان دهنده ی بیماری های کلیوی باشد، نسبت سدیم به پتاسیم داخل بدن است. این ارتباط بسیار پیچیده است. سدیم بدن توسط کلیه ها دفع میشود. وقتی کلیه ی شما سالم باشد، سدیم را از طریق ادرار دفع میکند، که احتمال دفع پتاسم نیز در این شرایط بسیار زیاد است. خب با دفع سدیم، پتاسیم هم دفع میشود. در صورتی که بدن ما به پتاسیم نیاز دارد، اگر بدن شما سعی کند که پتاسیم را حفظ و ذخیره کند، سدیم نیز ذخیره میشود و رسوب سدیم در بدن میتواند برای بدن بسیار مشکل ساز باشد.

درمان فوری درد کلیه

وجود سدیم زیاد در بدن باعث بالا رفتن فشار خون میشود که این مورد معضل بدی برای بدن محسوب میگردد. بنابراین تنها راه دفع سدیم بدن این است که شما مواد غذایی با پتاسیم بالا مصرف نمایید که همان مورد نیز باید کنترل شود، چون وجود مقدار زیاد پتاسیم در بدن میتواند عامل بیماری به نام هایپر کالمی یا افزایش پتاسیم باشد که بسیار خطرناک و در برخی موارد مرگ آور است.

اگر چربی دور شکمتان خیلی زیاد باشد، بدیهی است که چربی ها دور کلیه تان نیز وجود دارد و این موضوع میتواند عملکرد کلیه را محدود نماید. تحت هر شرایطی حمل چربی زیاد در قسمت شکم میتواند ریسک ابتلا به دیابت را بالا ببرد که همین مورد نیز به بماری کلیوی ختم خواهد شد.

خارش های پوستی نیز در برخی موقعیت ها میتوانند نشان دهنده ی مشکلات کلیوی باشند.

گوشت قرمز و پروتئین‌ های حیوانی زیاد در رژیم و وعده های غذایی میتواند باعث آسیب شدید کلیه های شما شود. بنابراین سعی کنید که در رژیم غذاییتان سبزیجات را حتما جای دهید و از رژیم غذایی استفاده کنید که فیبر زیاد، سدیم کم، چربی اشباع کم و گوشت فرآوری شده‌ی اندکی دارد.

شاید برایتان عجیب باشد اما درد در ناحیه ی بالای کمر و زیر قفسه ی سینه در پشت افراد میتواند نشان دهنده ی عفونت های کلیوی باشد. پس اگر در این قسمت از کمرتان احساسا درد شدید دارید، یکی از گزینه ها بیماری کلیوی میباشد.

همان طور که کم آبی بدن میتواند مسبب سنگ کلیه شود، خوردن آب زیاد نیز برای بدن مفید نیست و میتواند مشکل ساز شود. مصرف زیاد سدیم و نمک میتواند مشکلات زیادی را در بدن به وجود بیاورد. تورم قوزک پا، پف کردن بدن، افزایش فشار خون، تنگی نفس و تجمع مایعات در اطراف قلب و ریه‌ ها همگی نشان دهنده ی وجود مقدار زیاد سدیم در بدن است.

کم آبی بدن میتواند مسبب سنگ کلیه شود

اگر در دهانتان مزه ی آهن حس میکنید و یا هر غذایی که میخورید برایتان مزه ی آهن میدهد، باید بدانید که مشکل جدی در بدنتان وجود دارد چرا که تجمع سموم در خون باعث ایجاد مزه ی فلز در دهان شده و نفس شخص را بد بو میکند. بنابراین اگر همچین مشکلی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

استرس زیاد در بدن میتواند مشکل کلیوی به وجود بیاورد. چرا که استرس زیاد، فشار خون را بالا میبرد و فشار خون بالا نیز میتواند بیماری های جدی کلیوی به وجود بیاورد. بنابراین استرس زیاد نیز موجب بروز بیماری های کلیوی خواهد شد.

کشیدن سیگار ارتباط خیلی خیلی مستقیمی با سرطان کلیه دارد

یکی دیگر از عواملی که ممکن است موجب بیماری های کلیوی شود، کمبود خواب است. کمبود خواب، فشار خون بالا و دیابت را به همراه دارد. بنابراین ارادی که در طول شبانه روز کمتر از پنج ساعت میخوابند، در معرض جدی بیماری های کلیوی هستند. در کنار این موضوع نیاز است بدانی که خوردن نوشابه های قندی و گازدار میتواند مشکلات جدی کلیوی را به دنبال داشته باشد.

خوردن مسکن زیاد نیز میتواند خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را افزایش دهد. در واقع خوردن دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی، عوامل خیلی مهمی در بروز بیماری کلیوی در افراد میباشد. همه میدانیم که کلیه های سالم، در حالت معمول سموم و مواد اضافی را از بدن خارج میکنند. اما اگر کلیه ای درست کار نکند، تمام سموم در بدن مانده و وارد خون میشوند و این موضوع به سطح پوست نیز بروز کرده و مشکلات پوستی مانند راش ها و خارش های پوستی را به وجود می آورند. بنابراین خارش های پوستی نیز در برخی موقعیت ها میتوانند نشان دهنده ی مشکلات کلیوی باشند.

همه چیز درباره کلیه و عواملی که نشان میدهد کلیه شما دچار مشکل شده است!

همه چیز درباره کلیه و عواملی که نشان میدهد کلیه شما دچار مشکل شده است

منبع : نمکستان