علت سرگیجه چیست و چه نوع سرگیجه هایی خطرناک هستند؟
علت سرگیجه چیست و چه نوع سرگیجه هایی خطرناک هستند؟

سرگیجه های خطرناک چه نوع سرگیجه هایی هستند؟ نمکستان : همه تا حالا شده که احساس کنیم سرمان گیج میرود و اختیار تعادل بدنمان دست خودمان نیست. این مورد در مغز میتواند علل مختلفی داشته باشد. در کل بخواهیم در نظر بگیریم، سر گیجه ها به دو دسته تقسیم می شوند. یک نوع سرگیجه که […]

سرگیجه های خطرناک چه نوع سرگیجه هایی هستند؟

علت سرگیجه مداوم و علت سرگیجه عصبی و علت سرگیجه ناگهانی شدید

نمکستان : همه تا حالا شده که احساس کنیم سرمان گیج میرود و اختیار تعادل بدنمان دست خودمان نیست. این مورد در مغز میتواند علل مختلفی داشته باشد. در کل بخواهیم در نظر بگیریم، سر گیجه ها به دو دسته تقسیم می شوند. یک نوع سرگیجه که با احساس چرخش سر یا احساس زلزله همراه است. و نوع دوم سرگیجه که با حالت تاری دید همراه می باشد. این دو دسته از سرگیجه ها کاملا با هم متفاوت اند. و هر کدام از آنها دلایل خاص خودشان را دارند.

در نوع اول سرگیجه ها فرد دچار اختلال تعادل می شود این سرگیجه دو علت کلی دارد. سرگیجه محیطی و سرگیجه مرکزی.

سرگیجه محیطی بیشتر در اثر بیماری هایی ایجاد می شود که در گوش میانی یا گوش داخلی وجود دارد و این افراد دچار حملات حاد عدم تعادل همراه با چرخش، تهوع و استفراغ، ریزش عرق می شوند. سرگیجه های محیطی با علایمی مانند کم شدن شنوایی، سوت کشیدن گوش می تواند همراه باشد. از علت های دیگر سرگیجه های محیطی می توان به  عفونت های ویروسی داخل گوش نیز اشاره کرد. برخی علت های این نوع سرگیجه نیز می تواند بر اثر سوار شدن داخل کشتی یا هواپیما باشد.

اما سرگیجه هایی که خطرناک تر و مهم تر هستند می توانند بر اثر وجود تومور یا سکته های مغزی یا عوارضی که داخل مغز به وجود می آیند، ایجاد شوند. سرگیجه های مرکزی مزمن تر بوده و حملات حاد ندارد، کاهش شنوایی و سوت کشیدن گوش آن دیده نمی شود، اما علایم دیگری مانند ضعف دست و پا یا سوزن سوزن شدت انگشتان همراه دارد.

در نوع دوم سرگیجه، فرد دچار دوران سر نیست، بلکه تاری دید دارد. مثلا فرد در هنگام بلند شدن از زمین دچار تاری دید یا سیاهی چشم می شود. علت این نوع دوم سرگیجه در واقع افت خون رسانی به مغز است. کسانی که به علت های مخلتف خون و اکسیژن به اندازه کافی به مغزشان نمی رسد، دچار سرگیجه یا در موارد شدید دچار بی هوشی شوند. تنگ بود رگ های مغزی، شاهرگ ها، و آئورت، اختلالات ریتم قلب می تواند اکسیژن رسانی به مغز را دچار اخلال کند.

همچنین بخوانید:  اسکیزوفرنی چیست؟ علائم، تشخیص و درمان اسکیزوفرنی

درمان سرگیجه ها بسته به اینکه در کدام یک از این دسته ها قرار می گیرند متفاوت خواهد بود. اما برای سرگیجه های مرکزی بهتر است که در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

چه نوع سرگیجه هایی خطرناک هستند؟ علائم و دلیل سرگیجه

علت سرگیجه چیست و چه نوع سرگیجه هایی خطرناک هستند؟

منبع : نمکستان