چرا دستهایم در هنگام خواب کرخت میشود؟
چرا دستهایم در هنگام خواب کرخت میشود؟
علت کرختی دست ها در خواب چیست؟ چرا دستهایم در هنگام خواب کرخت میشود؟ پاسخ به این سوالات را در نمکستان بخوانید.

نمکستان : شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام خواب دستانتان بی حس و کرخت شده باشد. برای بعضی از افراد این اتفاق به صورت روزانه می افتد. بی حسی و احساس کرختی در دستانتان میتواند علت های زیادی داشته باشه که در ادامه ی این مطلب به آن ها اشاره میکند :

یکی از دلایل مهم در سستی و کرختی دست میتواند سندرمی به نام سندروم تونل کارپال باشد. در این سندرم که شایع ترین علت کرختی و سستی دست ها در خواب است سه انگشت اصلی یعنی انگشت شصت، اشاره و انگشت وسط درگیر خواهد شد. این مورد با نوروپاتی محیطی که به مچ دست وارد میشود ارتباط مستقیم دارد. بنابراین فرد احساس گرفتگی، درد و یا احساس بی حسی و کرختی در دستان خود خواهد داشت که معمولا این حس در هنگام خواب اتفاق خواهد افتاد.

علت کرختی دست ها در خواب : چرا دستهایم در هنگام خواب کرخت میشود؟

کمبود ویتامین B12 یکی دیگر از عوامل و علت کرختی دست ها در خواب است. بی توجهی و عدم رعایت تغذیه مناسب میتواند موجب کمبود ویتامین B12 باشد. بنابراین با جبران این کمبود ویتامین میتوانید این حس را از بین ببرید.

کارکشیدن بیش از اندازه از دست ها نیز میتواند یک علت کرختی دست ها در خواب است. وقتی در طول روز از دست هایتان زیاد کار میکشید، این کار زیاد به دست هایتان فشار وارد میکند و این فشار زیاد وقتی در هنگام شب، دیگر از دستانتان کار نمیکشید آزاد شده و حس کرختی ایجاد میکند. کارهایی مانند تایپ با کامپیوتر و موس، دوخت و دوز با دست و … میتواند این حس را پدید آورد.

برای از بین بردن این احساس کرختی در دست چند راهکار ساده وجود دارد :

  • یک پیاله بردارید و در آن مقدار آب با چند تکه یخ بیندازید و دستانتان را در آن قرار دهید. قبل از خواب این کار به شما کمک میکند تا فشاری که در اطراف عصب های دستتان وجود دارد از بین برود.
  • نمک و نوشیدنی های اسیدی، درد و التهاب را افزایش میدهند.
  • آب زیاد بنوشید تا بدنتان سم زدایی شود.
  • تُن، سیب زمینی، موز و سبزیجات برگ سبز دارای ویتامین B همگی دارای ویتامین B هستند، سعی کنید بیشتر از آن ها استفاده نمایید.
  • اگر از دستانتان زیاد کار میکشد، سعی کنید از مچ بندهای طبی استفاده نمایید. این مچ بندها فشار کافی روی عصب های دستتان برای محافظت از آن ها وارد مینمایند.
همچنین بخوانید:  زخم معده چیست و روش های درمان خانگی آن چگونه است؟

علت کرختی دست ها در خواب : چرا دستهایم در هنگام خواب کرخت میشود؟