عکس‌هایی از لحظه تاریخی کشف مقبره فرعون
عکس‌هایی از لحظه تاریخی کشف مقبره فرعون

کشف مقبره «توت‌عنخ‌آمون» در سال ۱۹۲۲ میلادی، در جهان سر و صدای زیادی به پا کرد. این مقبرۀ تقریبا دست‌نخورده، یک کپسول زمان بود و کشف آن حیرت باستان‌شناسان را برانگیخت.

وقتی «هاوارد کارتر» ـ مصرشناس بریتانیایی ـ مقبره «توت‌عنخ‌آمون»، فرعون مصر باستان را در «دره پادشاهان» کشف کرد، هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که چه گنجینه‌ای پشت در‌های مقبره نهفته است.

«هری برتون»، عکاسی است که ۸ سال کاوش در مقبره فرعون «توت عنخ آمون» را ثبت کرده است. عکس‌های هیجان‌انگیزی که در ادامه مشاهده می‌کنید، توسط شرکت «Dynamichrome» رنگی شده‌اند. تماشای این تصاویر و مطالعه خاطراتی که «کارتر» از کاوش در این مقبره نوشته است، مخاطب را در یکی از ماندگارترین لحظات باستان‌شناسی غرق می‌کند.

عکس‌های «برتون» فقط شکوه اشیاء را به تصویر نمی‌کشد، بلکه تلاش و فعالیت باستان‌شناسان درون مقبره را نیز روایت می‌کند. در برخی از این تصاویر نحوه چیدمان دقیق و شمارگذاری آثار تاریخی و در برخی دیگر جمع‌آوری و بسته‌بندی اشیاء توسط باستان‌شناسان به نمایش گذاشته شده است.

در ادامه عکس‌هایی را مشاهده می‌کنید که توسط «برتون» به ثبت رسیده‌اند و لحظاتی از کشف مقبره «توت‌عنخ‌آمون» در سال ۱۹۲۲ میلادی را نمایش می‌دهد.

۲۹ یا ۳۰ اکتبر سال ۱۹۲۵ میلادی/ نقاب طلا در مقبره توت عنخ آمون

دوم دسامبر سال ۱۹۲۳ میلادی/ هاوارد کارتر (در بالای پله‌ها)، آرتور کالندر و کارگران مصری در حال برداشتن دیوار بین اتاق پیشگاه و اتاق تدفین

۳۰ دسامبر ۱۹۲۳ میلادی/ هوارد کارتر (سمت چپ)، آرتور میس و یک کارگر مصری در مقبره توت عنخ آمون

اکتبر ۱۹۲۶ میلادی/ مقبره توت عنخ آمون / سه صندوقچه چوبی

دسامبر سال ۱۹۲۲ میلادی/ مقبره توت عنخ آمون / اشیاء، از جمله کاناپه به شکل سر گاو و جعبه

نوامبر سال ۱۹۲۶ میلادی/ مقبره توت عنخ آمون / چندین ماکت قایق

دسامبر ۱۹۲۲ میلادی/ مقبره توت عنخ آمون / جعبه سفید مستطیل شکل که در جلوی کاناپه شیر قرار دارد، شامل لباس‌های کتان، ۶۹ تیر و یک شیپور است

دسامبر ۱۹۲۲/ مقبره توت عنخ آمون/ مجسمه‌های نگهبان

دسامبر ۱۹۲۲/ مقبره توت عنخ آمون / اشیاء زیر تخت شیر متشکل است از صندوقچه عاج و آبنوس، جعبه‌های مشکی و صندلی کودک ساخته شده از آبنوس

همچنین بخوانید:  به ۱۰ دلیل برای شست‌وشوی لباس از سرکه استفاده کنید

۲۹ نوامبر ۱۹۲۳/ مقبره توت عنخ آمون/ کارتر و همکارانش حین بسته‌بندی مجسمه نگهبان

چهارم ژانویه سال ۱۹۲۳/ کارتر و همکارانش در تالار تدفین

اکتبر سال ۱۹۲۶ میلادی / مقبره توت عنخ آمون / مجسمه آنوبیس

منبع : ایسنا